| fluturascolorat a întrebat:

vineri am fost la ginecolog ca sa imi prescrie niste anticonceptionale Logest si a spus sa le iau in prima zi de ciclu la o ora fixa.Astazi mi-a venit menstruatia insa vreau sa stiu si eu din partea felelor care au luat acest anticonceptional ce efecte adverse a avut.Nu as vrea sa mi se intample ceva rau dupa ce le iau

2 răspunsuri:
| KhludCiprian a răspuns:

Nu sunt fata, dar sotia mea ia aceste anti-conceptionale. Din cate stiu anti-conceptionalele in general nu au efecte secundare, deoarece ele "simuleaza" la nivel hormonal starea ca femeia este gravida (si astfel ea nu poate deveni insarcinata). De asemeni, te felicit ca vrei sa iei anti-conceptionale dat fiind ca ai un risc mult mai mic de riscuri decat a presupune ca baiatul va veni cu un prezervativ, respectiv ca acest prezervativ nu are probleme. Medicamentului activ (Gestodene), se pare ca nu are efecte secundare (cunoscute): http://www.drugs.com/international/gestodene.html

| lex79 a răspuns:

In primul rand nu fuma si nu ai sa ai nimic.

fiecare organism raspunde diferit la tratamentul hormonal. citeste prospectul si vezi ce efecte pot aparea cel mai frecvent gen greata, dureri de cap etc.