| Lil2828 a întrebat:

Vreau cât mai multe păreri și argumente la ceea ce urmează să spun.
Am 21 de ani și nu am întreținut relații sexuale până acum (nu știu cât e de bine sau nu)
Pe de o parte vreau, pe de altă parte nu.
Îmi e frică și nu știu de ce. Care ar putea fi cauza/cauzele pentru care îmi e frică?! Înafară de durere.
Vreau și eu niște păreri de la alți adolescenți ca și mine, poate unii sunt în aceeași situație.
Vă mulțumesc!

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La 21 de ani, abia ai devenit adulta si nu este nici o problema ca nu ti-ai inceput viata sexuala, chiar este mai bine dupa varsta asta, ca esti mai matura in gandire si alegere si cu siguranta nu vei face greseli, ca fetiele astea adolescentine, care ajung sa faca cateva avorturi, pana ajung la 20 de ani.

| sofisis a răspuns:

In primul rand tu nu esti adolescenta. Tu deja esti adult. In al doilea rand cu cat incepi viata sexuala mai tarziu, cu atat iti e mai greu psihic. E normal asta pentru ca de la o anumita varsta incolo se dezvolta partea creierului care este responsabila de ideea de "consecinta". Analizezi mult prea mult si automat nu mai esti asa dispusa sa te arunci cu capul inainte.

| mentholinks a răspuns:

Adevarul e ca nu ai cu cine momentan sa o incepi. Cand vei simti dorinta pentru cineva frica asta slaba a ta va disparea.

| PrintesaGumitaa a răspuns:

Nu e nici o varsta pana la care trebuie sa iti incepi viata sexuala, asta depinde numai de tine. Cauza e gandirea ta, iti inhibi dorinta pentru ca poate parintii sau societatea spune ca nu e bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacã iti este frica inseamna ca ai niste complexe de când ai fost micã, fie era sa fi agresatã sau nu ai avut o relatie prea buna cu tatãl tau.pot fi cauze, altfel nu vad de ce nu te-ai apropia de cineva.

| 90210 a răspuns:

Eu mi-am pierdut virginitatea la 23 de ani. Atunci m-am simtit pregatita. Eu am fost putin mai salbatica in liceu si la facultate. Mi-a placut doar de un tip dupa care se uitau toate. Incepusem sa vb cu el, dar am zis ca n-am sanse si am incetat legatura cu el. Terminasem prima facultate si eram la a doua. Dupa sesiunea de iarna am zis sa-mi fac Tinder sa incerc sa ies cu baieti. Eu nu stiam nici sa mentin o conversatie cu un baiat pana atunci. Am inceput sa vb si am inceput sa ies cu mai multi baieti. Am intalnit baieti chiar foarte de treaba si am avut conversatii interesantr cu toti cand am iesit la intalniri. Eram hotarata sa-mi gasesc o relatie si sa-mi incep si viata sexuala. Nu voiam one night stand. Intr-o luna jumate dupa ce iesisem cu 6 baieti am iesit la intalnire si cu baiatul nr 7 laughing Am inceput o relatie relativ repede si mi-am pierdut virginitatea la exact 2 luni de relatie. Mie imi era foarte frica de sangerare, plus ca ziceam ca va rade de mine ca inca eram virgina la varsta asta. Nici macar nu ma vedeam in ipostaza de a face sex. Toate astea nu s-au intamplat. Nu a ras de mine si pot spune ca nu am avut dureri insuportabile...au fost mai mult niste dureri ca si cum se intindea pielea, un fel de usturime, dar nu neplacuta. Nici n-am sangerat. Ca sa nu sangerezi ai grija sa fie lubrifiata zona. Daca corpul tau nu produce lubrifierea necesara atunci foloseste lubrifiant. Face lucrurile sa...alunece mai usor laughing Daca iubitul tau e atent cu tine atunci n-ai de ce sa-ti faci griji. Si nu te astepta la vreun orgasm. Va mai dura ceva timp pana te vei relaxa.