| anonim_4396 a întrebat:

TPU! Vreau doar păreri sincere. Voi considerați că este normal ca doi tineri, o fată și un băiat de 13-14 ani să fie într-o relație? Adică să meargă împreună peste tot, să se sărute, să-și dea întâlniri...Vi se pare normal? Adică eu am 14 ani și nu mă gândesc deloc la așa ceva, nici nu-mi pasă, ba chiar mi se pare aiureală să începi o relație așa devreme. Adică la vârsta asta ești doar un copil! Ce sentimente poți să ai atât ca fată cât și băiat la vârsta asta? Câteva prietene de-ale mele zici că au înnebunit. Se uită numai după băieți. Iar eu nu înțeleg! La ce se uită? De ce? Altele se uită urât la mine că la 14 eu n-am iubit! Și ce? Părinții mei încep să mă întrebe dacă am vreun băiat prin preajmă. Eu zic nu, că nu mint. Ei se miră și cred că ceva e în neregulă cu mine, cum că aș fi...Nu știu! Poate sunt eu de modă veche că nu înțeleg că așa e "la modă" în ziua de azi? Eu sunt o fire prietenoasă, nu rezist mult timp singură că înnebunesc, stau și cu fetele și cu băieții. Dar cu băieții mai puțin. Când stau cu ei parcă devin una "de-a lor". Fac numai tâmpenii de-ale lor și parcă n-aș mai fi așa fată. big grin Dar nu-mi place de niciun băiat! Ne avem ca frații laughing Acum că m-am caracterizat și eu un pic, mulțumesc că ați citit până la capăt și vă aștept răspunsurile. *Și scuzați categoria dacă am greșit.

20 răspunsuri:
| DeeaMarry a răspuns:

Nu tine neaparat de moda.
Pur si simplu te indragostesti si iti doresti sa petreci cat mai mult timp impreuna cu acea persoana. Si eu m-am indragostit la 14 ani. Acum am 19 si inca sunt impreuna cu baiatul respectiv.

| wolder a răspuns:

La varsta aia o relatie copilareasca nu strica atata timp cat nu fac sex

nu trebuie sa te bagi pe ceea ce fac ele, fiecare are viata lui, daca nu vrei un iubit - foarte bine, e normal deocamdata!

| monykutza a răspuns:

Cred ca tu esti prima copila de pe site-ul asta care gadeste normal!
Nu te lua dupa ceilalti si fa ce simti tu nu ce spun altii.

| anonim_4396 explică (pentru monykutza):

Mersi happy

| monykutza a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ai pentru ce! Ai grija de tine happy

| RainmakerX a răspuns:

Buna! Inteleg cum te simti... sunt cu 2 ani mai mare ca tine si tata spune ca am innebunit si ca "pe vremea cand era copil" avea prietena de la 12 ani. Sunt de parere ca de dragoste la varsta asta nu se poate vorbi (nu este clara) dar nu te opreste nimic sa-ti faci un prieten cu care sa iesi la un suc, la un film, ceva.Iti urez succes!(In cazul meu nu le-am spus de eventualele prietene pentru ca mama ar incepe cu "de la varsta asta" si tata cu "era si timpul"este confuz sa-ti amesteci parintii)

ps: Nu lasa parintii sa-ti manipuleze viata! Este viata ta, deci faci ce vrei cu ea.
Take care!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, gândești bine. Raritate. Bravo. Chestia aia cu dragostea n-are vârstă se potrivește filmelor indiene și celor de pe Acasă TV.

| LenoreVoldaren a răspuns (pentru anonim_4396):

Așa cred și eu. Eu la cinci ani mă gândeam cum de are barza atâta forță să țină un bebeluș în cioc. Și să mai și zboare cu el pe distanțe mari rolling on the floor Glumescwinking
''Dragostea n-are vârstă'' este corect, dar are și o limită. Iar acea limită este de la 16-17 ani, consider eu. Înainte de aceste vârste, nu există ''dragoste''. Este doar un sentiment de ''Îmi place ceva la x. Dar ce? Acel CEVA!'' și este doar o atracție că îți place cineva cum arată sau ș.a.m.d. Când aud câteva prietene de-ale mele zicând ''Vai ce corp are x! Vai ce de treabă e y! Vai ce superb e z! Îmi place de toți trei!'' o iau razna pur și simplu. Îmi vine să vomit când văd în ce hal au ajuns, ele având 13 ani. Pe colege (de care nu sunt apropiată) le văd cum postează pe rețele de socializare în fiecare 1-2 săptămâni că au alt și alt iubit. Îi schimbă ca pe șosete. Și ele au 13-14 ani numai. Nu-mi vine să cred în ce hal sunt unii copii în ziua de azi. sad

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, no?
Adica, nu vad ce este gresit in a avea un prieten la 13-14 ani atata timp cat nu trecem in ...altceva. happy Dragostea nu are varsta, iar la varsta accea, chiar daca este un lucru minor, este considerat fericire. Atata timp cat este plimbat pe strada, sarut usor si decent, si nimic mai mult, nu vad ce e gresit. Plus ca inveti cand esti mic, dar inveti cu limita. Eu am cu putin peste 16 ani, am prieten. Nici eu la varsta ta nu ma omoram cu gandul la a avea un prieten. Iti faci unul cand vrei, nu cant te obliga parintii sau altcineva. Well, done, o zi buna! happy

| Lavii007 a răspuns:

Ai dreptate si imi place cum gandesti. Da, e prea devreme ca sa vorbeasca de relatii, doar peste cativa ani pot sa spuna ca se iubesc si ca stiu ce e dragostea. La majoritatea e prima experienta si se lasa dusi de val, vor sa fie maturi, sa formeze un cuplu, fara sa stie nimic despre sentimente si tot ce e intr-o relatie. Parerea mea happy

| Futhakari a răspuns:

Nu-i la moda o relatie, se formeaza cand gasesti persoana potrivita cu care te intelegi bine puteti vb orice etc.
Si da la varsta pe care o ai da e cam repede de aici poate ati faci idei stiu si eu ca toti baieti mau inselat daca e cazu bine inteles, ca nu mai ami trebuie n-am incredere si incepi si tu sa faci la fel si i schimbi ca pe sosete.
Daca tie ati convine relatia si te simti bine langa el si el langa tine continuati invatati multe unu de la altu.Dar poate o sa fie o relatie de v-ati ascunselea sau cine stie bafta in continuare si nu asculta pe alti ce zic despre tine si relatie ta, sunt invidioase pretenele tale daca ele nu au nici tu sa nu ai ma intelegi.

| Geezgirl a răspuns:

Nu e o competitie.

| Waffen18 a răspuns:

Nu vad de ce nu... unii sunt mai maturi in gandire si le tine relatia, altii o fac doar pentru ca este la moda si n-au ce casca si le sfarseste relatia intr-o saptamana... revenind la tine, nu este nimic rau sa nu fii avut iubit la 14 ani, o sa te indragostesti si tu odata de o sa te gandesti numa' la persoana aia laughing

| Diana0727 a răspuns:

Salut!

Eu zic sa stai linistita, nu conteaza la ce varsta ai primul prieten! Nu este nimic in neregula nici cu tine, nici cu prietenele tale, fiecare isi face iubit/a atunci cand se simte pregatit/a! Nu le baga in seama pe fetele rautacioase, care au ceva cu tine doar pentru ca nu ai un prieten. Asta e problema ta, la fel cum e problema lor daca au sau nu!

| Ioana011 a răspuns:

In secolul 21 este normal sa ai iubit asa devreme, altele fac copii la varsta asta laughing. Dar pe tine daca nu te atrage nici un baiat in mod special mai bine vezi-ti de scoala ca este mult mai important viitorul tau, pentru baieti ai tot timpul din lume.

| LenoreVoldaren a răspuns (pentru Ioana011):

Crede-mă că nu este absolut deloc normal ca la 14 ani să devii mamă! Așa consider eu, alții poate au altă părere.

| packman a răspuns:

Good... de unde esti? tongue da-mi fb prietenelor tale laughing)) le linistesc eu tongue

| bubulina1129 a răspuns:

Poti sa ai iubit si la cinci ani! Nu e o limita in dragoste!

| DoctorHurtHeart a răspuns:

Dragoste nu are varsta! PUNCT