| RcSimona a întrebat:

Vreau sa va pun o intrebare: menstruatia mea a venit pentru prima data luna trecuta (ianuarie) dar a fost in cantitate extrem de mica si sangele nici macar nu era rosu. Intrebarea este: E normal sa fie asa prima data sau e cv in neregula? Mentionez ca am 13 ani.
DAU FUNDITA!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Prima sangerare denumita menarha in termini medicali, se poate manifesta exact asa cum ai mentionat. De asemenea si urmatoarele 1-2 menstruatii s-ar putea sa se produca exact la fel. Urmatoarea menstruatie se pot produce peste circa o luna fata de data primei sangerari, insa trebuie sa stii ca producerea urmatoarei menstruatii poate intarzia mai mult sau mai putin. In cazul in care pornirea menstruatiei va intarzia chiar si mai multe luni, acest lucru sa nu-ti provoace ingrijorare, fiindca chiar la inceput ciclul menstrual poate fi foarte neregulat. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Primele menstruatii pot fi foarte ciudate, fara ca asta sa insemne ceva rau. Stai linistita, se va regla in timp

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Trebuie sa te vada un medic ginecolog fiind la o varsta fragedă, mergi cu mama ta la un consult ginecologic, si medicul o sa i ti explice totul despre menstruatie. Sănătate si numai bine.