| ιυвιтα a întrebat:

Vreau si eu un raspuns la urmatoarea intrebare dar sa fiti sinceri!
Chiar credeti ca diferenta de varsta dintre 2 oameni poate afecta relatia lor? Conteaza atat de mult diferenta aceasta?
Am pus 2 intrebari de fapt, ultima am scris-o ca si completare.
Fiti sinceri si daca sunteti draguti sa argumentati ar fi mult mai bine! Funda

Răspuns Câştigător
| Alexakos a răspuns:

Ma... acum depinde la ce varsta sunteti. cati ani are fiecare? sa fi de exemplu fata de 15 ani cu un baiat de 19-20 de ani. adica la varsta mea. este cam iesit din comun. eu unu nu as putea sa ma duc cu una de la 16 ani in jos. sa fie baiatul 17 ani si fata 19 20 de ani. nu este problema daca se iubesc. normal de pe la 18 19 20 de ani in sus incepe sa nu mai conteze varsta. stiu care erau de 25 cu 35 de ani si erau chiar ok. conteaza ca se iubesc. dar acum sincer ce iubire este intre o fata de 15-16 ani si un baiat de 19-20 de ani? (sa nu spun mai mult) baiatul in primul rand cauta sex ca de distrat nu are cum sa se distreze cu o fata mica pentru ca sunt parintii nu o lasa la el nu o lasa sa mearga undeva prea departe nu o lasa sa piarda serile in alta parte si etc. cea ce baiatul la varsta lui nu poate. si normal ca atunci cauta numa sex. de la 19 20 de ani in sus nu mai conteaza atat de mult varsta. bine ca nici fata de 20 de ani cu unu de 45 -50 de ani nu merge. ca atunci e clar ce vrea de fapt fata. dar daca ne spui si ce varste aveti voi, o sa va putem spune mai exact.

| ιυвιтα explică (pentru Alexakos):

Eu : 18
el :28

| Alexakos a răspuns (pentru ιυвιтα):

10 ani diferenta. NO PROBLEM. si nu o spun doar ca sa ma aflu in seama ci vb foarte serios. daca esti sigura ca te iubeste atunci NO PROBLEM. mai stiu cazuri. cea ce conteaza este iubirea.

| Geo0orge a răspuns (pentru ιυвιтα):

Eu in schimb cred ca este o problema. pune cazul ca va fi ceva intre voi (gandeste.te doar) si vreti sa aveti o familie. nimeni nu stie cum va decurge relatia voastra poate va intelegeti bine si nah.o diferenta de varsta nu se vede acum, la 28 de ani, la noi la barbati, ci pe la 45+ straight face atunci cand tu vei avea 35, gandeste.te si la asta :p
pup ai grija de tine. si mai bine cauta.ti unu cu maxim 5 diferenta big hug

Fiecare are dreptul sa isi lase opinia aici, dar mi se pare aiurea ca o fata de 18 ani, sa steau cu unu trecut, de 28 de ani, tu esti in floarea varstei la 18 ani! el aproape dus.va fi TATA sau Bunic cand te vei gandi sa faci un copil o familie.ca trebuie sa te gandesti si la asta! cum va fi strigat de copilul tau?straight face Tatal tau cati ani are? pune putin cap la cap lucrurile si apoi gandeste.te la ce e bun pentru tinewinking poti iubi si unul mai tanar care te poate face fericita! cred ca sunt prea multi 10 ani diferenta daca te gandesti si la un viitor. va imbatrani exact atunci cand vei avea nevoie de un barbat happy

16 răspunsuri:
| butterfly27 a răspuns:

Draga mea, diferenta de varsta nu conteaza.Cum nu conteaza rasa sau distanta. Daca exista dragoste, altceva nu mai conteaza.Si eu sunt in situatia k partenerul meu e mai mare, si suntem imediat de 3 ani impreuna. Daca exista intelegere, dragoste si respect nu mai conteaza nimic, te pup

| Metempsihoza a răspuns:

Daca e o diferenta din aia gen peste 7-8 ani cam da, pentru ca tipii sunt la etape diferite ale gandirii, ale definirii unui nivel social si chestii din astea... Eu una nu prea incurajez relatiile cu diferenta mare de varsta. Ok, poate ca sunt mica si nu ar trebui sa ma bag in cazul in care esti prea mare fata mine. Eu inca sunt la liceu si prefer sincer ca prietenul sa fie de aceeasi varsta pentru a evita conflicte de genul el mai are un pic si pleaca din liceu, el vrea ceva pentru care eu nu sunt pregatita etc. Scuze daca m-am bagat aiurea.

| Andrei7520152 a răspuns:

Mai mult depinde varsta fiecaruia. la o diferenta de 10 ani de exemplu ea poate avea 24 de ani si el 34, ar fi in regula. daca ea ar avea 14 ani si el 24 atunci nu prea. dragostea are varsta si are si lege. in ultimul exemplu tipul poate face inchisoare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,conteaza,mai ales daca depaseste 10 ani. Sper sa nu faci asa ceva.Mult noroc.

| Demonull a răspuns:

Tu ai 18 esti majora, esti coapta la bibilica, nu mai e necesar sa te stresezi pe TPU intreband lumea desprea relatia ta.Ea, este foare ok atata timp cat tu si el va simtiti bine impreuna.Bafta.

Răspuns utilizator avertizat
| anonima1995 a răspuns:

Dragostea nu are varsta, nu are lege, e neconditionata. Diferenta de varsta nu conteaza absolut deloc. Ceea ce conteaza este compatibilitatea celor doi parteneri, respectul unuia fata de celalalt, dragostea dintre cei doi si cel mai important, comunicarea. Diferenta de varsta poate fi de 1-5-10-15....ani. Chiar nu conteaza atata timp cat simti ca persoana de lana tine te face fericita. Atata timp cat simti nevoia ca acea persoana sa faca parte din viata ta, nu ar trebui sa iti pese de diferenta de varsta. Sincera sa fiu, intr-o relatie stabila e chiar foarte bine sa existe diferenta de varsta de cel putin 4 ani. E mult mai usor sa treci peste problemele vietii atunci cand ai langa tine pe cineva mai experimentat, care te poate ajuta oricand cu un sfat bun.

| uglyCORPSEbride a răspuns:

Nu. Nu afecteaza. Nu. Nu conteaza.

Intre mama mea si tatal meu vitreg a fost o diferenta de varsta foarte mare (nu spun cati ani pentru ca nu am chef sa fie criticati de inculti). Lumea le vorbea pe la spate din cauza asta. Dar lor nu le-a pasat, pentru ca dragostea lor a fost mai puternica decat orice. Cand el a murit, mama mea s-a simtit pierduta, si a zis ca nu va mai iubi niciun barbat atat de mult cat l-a iubit pe tatal meu vitreg.

Nu stiu de ce unele persoane cred ca diferenta de varsta poate afecta o relatie. Pt unii este ok ca o fetita de 12 ani sa fie cu unul de 20, dar este absolut imoral ca o femeie de 30 sa fie cu unul de 60.

| Andradutsa a răspuns:

Pei depinde la ce diferenta te gandesti tu... uite diferenta intre mine si iubitul meu este de 8 ani laughingsunt cu el de cand aveam eu 18 ani, iar el 26. si suntem impreuna de 2 ani jumate... cred ca faptul ca este mai matur ca mine a facut relatia sa mearga happy

| MaxEnergyzed a răspuns:

Prietenul meu e cu 5 ani mai mare fata de mine si se comporta cu mine de parca am avea aceeasi varsta. Deci nu conteaza absolut deloc varsta.Si nu imi a fost niciodata infidel happy

| MaddieXwi a răspuns:

Depinde ce diferenta de varsta e intre cele 2 persoane. Daca e una mica, nu prea are cu ce sa afecteze..mergand pe faptul ca amandoi au la acea varsta aproape aceleasi conceptii, pareri, fantezii etc. Dar daca e una mare, relatia e mai expusa sa fie afectata. Daca el e mai mare..sa zicem 25. iar tu 15. el la 25 de ani e mai trecut prin viata [ sa zicem ] si gandeste altfel. poate e deja pe picioarele lui, si stie ca in viata e greu.tu [ exemplu ] avand 15 ..esti inca sub aripa protectoare a parintilor, ei iti impun ce sa faci in mare parte, de ei depinzi. Deci. in unele cazuri, chiar poate afecta. Aparand conflicte intre cei 2..fiindca amandoi au viziuni diferite, pareri.

| Şi_Atât_Andu_1994 a răspuns:

Nu, nu prea conteaza, depinde cat de mature sunt persoanele. Dar daca tu ai 18 ani si ea are 14, nu prea aveti ce vorbi, si era are minte de copil. Dar daca aveti amandoi peste 16 ani de regula nu este nici o problema, nu va afecteaza cu nimic.

| Smile2530 a răspuns:

Buna..Stai linistita nu este nici o problema diferenta de varsta..si la mine situatia este aproape la fel(9 ani) si ne intelegem foarte bine suntem de 2 ani impreuna. oricum barbatii se maturizeaza mult mai tarziu decat femeilewinking...asa ca nu ai dc sa iti faci griji in privinta fizicului.