| anonim_4396 a întrebat:

Trec printr-o perioada foarte nasoala care ma distruge psihic incetul cu incetul.Implinesc mai putin 21 de ani si nu am avut nicio relatie serioasa pana acum.In toti anii acestia nu am putut intemeia o relatie cu un baiat pe care sa il plac si chiar am placut multi asa la prima vedere sa zicem.Nu sunt pretentioasa, gasesc oriunde cel putin un baiat pe care sa il consider dragut dar nu reusesc sa ajung niciodata la el...nici macar la un salut cu majoritatea sau daca incerc sa ii abordez pe Facebook imi raspund in 2 peri si acolo se opreste totul.Sunt o fata mai calculata, studenta in anul 2 la stomatologie,sunt draguta ca aspect fizic plus ca imi doresc de mor o relatie. Ceea ce ma disruge si mai mult sunt presiunile familei. Zilnic toti membrii familiei ma dispera cu acest subiect,de ce eu nu pot avea o relatie, de ce de mine nu se lipeste niciun baiat, cum de x si y poate avea si eu nu.Au ajuns sa creada ca am ceva blestem mostenit si imi spun mereu ca in ritmul acesta raman fata batrana.Imi mai spun si ca anii trec si daca in facultate nu gasesc, dupa in niciun caz, doar divortati sau cei ramasi cum spun ei.Incep sa cedez psihic, nu stiu unde sa mai merg sa cunosc oameni noi...viata mea e camin-facultate si mai nou cluburi..ies ca disperata in cluburi in speranta ca voi gasi acolo dar degeaba.Prieteni nu am cu care sa ies sa imi faca cunostiinta cu alte peroase.Ma simt ingrozitor.Ma simt o ratata sad

40 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Esti exemplul viu ca fetele serioase si mai ales inteligente incep sa nu mai aiba trecere la baieti.Ei prefera de-alea care sunt date peste cap doar dintr-o privire galesa si apoi plang dupa el ore in sir.
Nu dispera. Oricine isi are jumatatea pe acest pamant.

| RAY a răspuns:

Astea nu se rezolva asa,tu esti obligata de familia ta sa ai un iubit si vrei sa dovedesti ca nu esti o ratata,rebut social,din pacate tu traiesti pentru familia ta nu pentru tine,asta e o poblema ca si eu am ascultat de multe genii la viata mea si am ajuns sa regret asta,trebuie tu sa simti sasi doresti asta nu sasi impuna familia ta ai o varsta esti matura,acum cu baieti poate ai pretenti mari,poate ca nu arati ok din punct de vedere fizic,poate ca esti timida, antisociala, noi barbati bagam fetele in seama care da semne de disponibilitate, intre una frumoasa ignoranta care nu arata semne si una draguta care da semne noi alegem calea usoara, din pacate detectam prost semnalele feminime de atractie, te-ai intarnit cu vreun baiat? placi pe cineva? ai incercat si online? tu chiar isi doresti o relatie?

| CristianaMaria a răspuns (pentru RAY):

Imi doresc enorm o relatie, am iesit cu baieti si nu arat rau...nu vreau sa ma mai plang ca vai arat rau sa fac pe ranita.eu cred ca din cauza atitudinii mele sunt asa, nu stiu ce sa mai fac.cred ca asa e felul meu, respingatoare. uneori dau impresia ca ma consider superioara, alteori cand vad un tip de care ma simt atrasa ma rusinez atat de tare ca imi intorc privirea cand o intersecteaza pe a lui, stau cu capul intors de rusine....in cluburi astept sa vina ei la mine, efectiv nu pot sa ma duc sa ma bag cu fundul intr-un baiat cum fac unele fete, m-as simti ca o curva.asa le vad eu pe cele care fac asta.eu sunt pe stilul clasic, il astept pe el.cand am reusit sa ies cu un tip,o a doua intalnire nu mai exista ori pentru ca ne plictiseam la prima, ori pentru ca aducea sexul in discutie iar eu sunt si virgina si nu am in gand sa o fac in primele zile de relatie, imi trebuie o siguranta totusi, macar o luna sa treaca.din pacate, eu mai mult de o luna nu am dus cu un baiat.un tip pe care il placeam mult m-a lasat pentru ca eram virgina, zicea ca nu mai vrea sa creasca o fata iar sexul e ca mancatul pentru el si s-ar simti defect sa incerce si eu sa il resping

| RAY a răspuns (pentru CristianaMaria):

Siguranta? tu visezi la basme, nu exista garanti in viata doar moartea atat, sincer nu inteleg de ce isi doresti pe cineva singura de ce nu e ok?

| CristianaMaria a răspuns (pentru RAY):

Siguranta stiu ca nu exista, voiam doar sa am si eu o relatie iar la mine daca e trece luna, inseamna ca merge cat de cat, aia o pot numi relatie.si eu nu am avut ca tine sau ca altii pe nimeni langa mine, mi-as dori si eu o persoana care sa tina la mine si sa tin si eu la ea la randul meu. efectiv simt nevoia de afectiune, simt nevoia sa ofer afectiune.simplu

| RAY a răspuns (pentru CristianaMaria):

Deci daca stai cu x o luna gata a trecut testul? e un fel de meci de baraj, eu cred ca esti visatoare si il astepti pe fat frumos cel frumos, bogat, comic etc
esti ca multe fete din usa, europa de vest care viseaza la cei 3% din barbati,frumosi, bogati, amuzanti, alfa, badboys

| CristianaMaria a răspuns (pentru RAY):

Nu are rost...de ce ma chinui sa iti explic tie? din moment ce zic ca "relatiile" mele au fost de maxim o luna,e de inteles ca m-as bucura sa depasesc pragul ala,poate atunci merge,nu am rezista la infinit daca nu ar merge intre noi. vreau si eu sa fiu cu cineva jumate de an,un an, doi, trei, oricat, vreau pe cineva langa mine si gata.nu cred ca e greu de inteles

| RAY a răspuns (pentru CristianaMaria):

Inseamna ca esti genu de femeie care vrea multe si nu ofera nimic nici macar sex, de ce sa stai cu una care nu ofera sex? sa i asculti toate porcarile sau tampenile, dorintele ei meschine, pls incerca sa fi sincera cu mine nu juca teatru offff ce sfanta sunt stim amandoi ca tu vrei un barbat frumos si bogat si astia sunt putini ai putea sasi vinzi virginitatea

| CristianaMaria a răspuns (pentru RAY):

Nu stiu ce prieteni ai sau ce ai vazut de ai gandirea astalaughing.eu ca medic dentist si chiar si in situatia mea actuala, cu ajutorul familie, nu am nevoie de banii nimanui, efectiv cu meseria mea, sansele sa intretin eu barbatul sunt de 90%. Daca nu stii cum sta treaba si le intorci cum ai tu chef, te rog sa te abtii de la comentarii.Si asa nu ma cunoaste nimeni aici, nu joc deloc teatru. Daca vreau ceva spun, mai ales aici unde sunt anonima.Nu suport baietii super frumosi si bogati pentru ca as fi intr-o continua nesiguranta cu asa ceva langa mine mai ales ca nu prea am incredere in mine.Ss stii ca mereu umbla cu altele si ma foloseste. Sexul vine pe parcurs, eu nu sunt prostituata sa ma culc din prima noapte si nici cu oricine doar sa fac si eu. Daca tine la mine, eu la el si imi si arata, da, fac si sex si tot ce trebuie ca fac si pentru mine.Mersi pentru parerile tale dar vad ca o iau intr-o alta directie,total opusa cu a mea happy.O zi faina! si mai reflecteaza asupra gandirii tale, nu toate sunt la fel, daca ai fost ranit ghinionul tau dar caractere sunt mii si mii in lume, nasol daca doar alea naspa au tras la tine sau cine stie, tu la ele happy

| RAY a răspuns (pentru CristianaMaria):

Sa nu spui ca sunt un dracusor isi urez un an nou fericit

| CristianaMaria a răspuns (pentru RAY):

Si eu iti urez tie la fel!

| Nemessys a răspuns:

In primul rand, calmeaza-te. Nu-i nimic grav. Mai ai timp.
In al doilea rand, asculta o vorba de la mine : e mult mai bine sa stai singura decat cu cineva care o sa regreti mai tarziu. Avant in vedere faptul ca tu esti mai serioasa, calculata, mai cu capul pe umeri, etc, asta e si dezavantajul. Pentru ca esti desteapta te orientezi cum trebuie si nu faci greseli. Adica tu preferai ca sa ai o relatie si dupa sa-ti para rau ca ai avut-o? Si prin asta nu zic sa te schimbi, sa devii ca celelalte. Este foarte bine asa cum esti. Insa majoritatea baietilor sunt mai (...). Si sa stii, tu fiind fata serioasa, CLUBUL IN NICIUN CAZ NU ESTE UN LOC POTRIVIT PENTUR A GASI UN BAIAT! Pentru ca in club se duc toti golanii, acolo nu ai sa gasesti un baiat ca tine, serios, destept, frumos, gasesti toti drogatii, alcoolicii. Asta vrei? Vrei sa gasesti un baiat de genu'? Atunci esti libera sa te duci, eu nu te opresc. Poti incerca sa-l gasesti cunoscand cat mai multe persoane, sa incepi sa socializezi cu cat mai multa lume. Chiar daca sunt fete sau baieti, nu conteaza. Si asa cunosti din ce in ce mai multe persoane. Din acele persoane, iti alegi baiatul potrivit sau daca nu. te pot ajuta si ei sa-l gasesti. Si te rog, nu fa greseala aia de a alege un baiat numai de dragul de a nu ramane singura. Sa ai nu ai acea tema de a ramane singura. SCAPA DE EA! E pentru binele tau... :'( Aceasta teama te impinge in ati alege un baiat, intr-un fel te grabeste, ajungi la punctul in care ai accepta orice baiat, iar mai tarziu regreti decizia luata sad Ai foarte mare grija la el. Sa nu poarte masca de inger si sa si-o dea jos mai tarziu. Iar tunci cand familia ta iti mai zice de blestem le poti spune : Nu accept orice baiat in viata mea, mai ales cand vine vorba de o relatia si mai ales cand vine vorba sa-mi fie alaturi pana la sfarsitul vietii.

| CristianaMaria a răspuns (pentru Nemessys):

Stiu ca in club nu gasesc, in club toti vor sex dar sunt prinsa in caminul ala idiot si facultate.nu am prieteni care sa fie populari sau sa iasa...nu am unde sa cunosc oameni noi, nu am oameni cu care sa merg undeva efectiv.si da, incerc sa nu ma disper, oricum daca nu plac baiatul, nu inaintez doar sa am pe cineva pentru ca m-as simti eu oribil

| Nemessys a răspuns (pentru CristianaMaria):

Totusi, terima facultatea. O relatie e posibil sa te ca dezorienteze de pe acest drum. Nu zic in ideea de a te lasa, doar ca. parca nu ai mai fi la fel de concentrata pe facultate. Intelegi ce zic? Esti inca tanara, nu e prea tarziu pentru o relatie. Dupa 30 de ani poti sa-ti faci griji dar pana atunci mai este.

| CristianaMaria a răspuns (pentru Nemessys):

Eu stiu ce spui dar pe langa parintii mei,bunicii mei,mai sunt si altii,rude, prieteni de familie care imi spun ca acum e momentul, ca daca nu gasesc in facultate, dupa nu mai gasesc decat ce a ramas sau barbati divortati, cu probleme etc

| Nemessys a răspuns (pentru CristianaMaria):

Dupa cum am zis... le poti zice ce ti-am spus eu la final. Sa le inchizi gura. Baietii nu se afla doar in facultate. Si. parca intr-un fel au drepate rudele tale. Adica majoritatea se casatoresc cam pe la 23-24-25 dar si +25 insa mai rar in comparatie cu anii enumerati mai devreme. Dar hai sa-ti dau si o veste buna happy. Asa cum esti tu, desteapta, cuminte, frumoasa, etc. uite ca asa sunt si alti baieti care cauta acelasi lucru si care nici ei nu accepta orice femeie in viata. Inca sunt necasatoriti la varsta aia. Ti-am zis. poti incepe sa-ti faci griji numai dupa 30 de ani. Nu mai baga in seama ce zic toti pentru ca totusi e viata ta. Nu iti aleg ei baiatul ci ti-l alegi singura. Nu trebuie sa le placa lor ci trebuie sa-ti placa tie. Mult noroc! Si tine minte asta. Undeva, acolo, este un baiat care te asteapta ^_^

| vocea a răspuns:

Buna, nu te judeca asa de aspru este clar ca esti o fata minunata care nu are noroc, trebuie sa ai incredere in tine si sa vezi ca o sa fie bine, imi poti da mesaj in privat si sa vorbim pe Facebook.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Draga Alexandra cred ca asa te cheama si eu am trecut prin aceeasi situatie ca si tine in martie fac 24 ani si de 5 ani nu am mai avut nici-o relatie desi imi doresc enorm una am decis ca poate asta imi e soarta si am inceput sa ma obisnuiesc singur plus ca toate fetele peste care am dat mi-au lasat un gust amar la sensul ca una m-a parasit din cauza faptului ca am avut o perioada niste probleme financiare sau din cauza faptului ca sunt mai religios nu se mai poate discuta cu mine.
Te inteleg perfect si eu am fost in aceeasi situatie ca si tine si mai sunt anumite lucruri care le regret spre exemplu ca din cauza acestui stres nu am reusit sa imi iau licenta la facultate fiind tot timpul trist si plangand gandindu-ma unde gresesc si unde sa ma mai indrept insa dupa atata suferinta am zis ca nu mai are rost sa mai incerc.
Tu insa inca esti tanara incearca sa mergi la un psiholog sa ii explici situatia poate reuseste sa te ajute.
Mult noroc daca vrei putem vorbi in privat cum doresti si tu acum happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tu nu gasesti pe unu pentru ca esti disperata sa gasesti pe unul. Un fel de paradox. E clar ca nu spui toata povestea. Din ce ai spus pana acum am inteles doar " baietii vor doar sex, eu sunt timida ". Sa fii timid nu e ceva neaparat rau dar ce ai tu e dezastruos. Parca spuneai ca intorci capul cand il vezi pe unul care il placi foarte mult. Pai daca nu esti in stare sa il privesti macar in ochi ( ce sa mai zic sa te duci la el sa zici doar buna si el dupa sa continue ), te mai miri ca o sa mori singura. Incearca sa te schimbi.

| CristianaMaria a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiu.eu sunt super timida pana sa vb cu baiatul si mai apoi pana ma acomodez.si da...niciodata nu am mers eu la un baiat, eu nu sunt in stare sa abordez.dar imi e greu, chiar imi e greu

| anonim_4396 explică (pentru CristianaMaria):

Ce sa ii faci. E ca ala care vrea sa castige la loto dar nu cumpara macar bilet. Asa si tu. Vrei sa iti pice din cer barbatul perfect fara ca tu sa faci ceva. Nu merge asta. Trebuie sa faci si tu ceva.

| IonutP22 a răspuns (pentru anonim_4396):

Usor e sa judecam si mai greu sa fim mai intelegatori. crezi ca totul se rezuma la a vrea? Fata e in spatele unui profil anonim, deci nu incearca sa-si faca reclama. Cu siguranta daca ar fi asta cu un anunt si o poza ar avea mai multi pretendenti decat persoane care spera sa castige la loto premiul cel mare. Pur si simplu cauta niste sfaturi de la oameni care sunt din afara cercului ei de oameni, sperand ca poate primi ceva sfaturi folositiare. O zi buna!

| CristianaMaria a răspuns (pentru IonutP22):

Multumesc mult pentru intelegere.e exact asa cum spui...nu am de ce sa ma ascund, nu ma stie nimeni, aici spun totul exact asa cum e.in cercul meu de prieteni deja nu mai am pe cine intreba.si oricum, eu atata intreb si incerc sa gasesc problema mea, incerc sa remediez ce nu merge si obosesc psihic in goana asta de a cauta defectele mele, de a incerca sa schimb ceva fara succes.
nu stiu... sper sa fie mai bine si pentru mine candva.
multumesc pentru vorbele frumoase!

| IonutP22 a răspuns (pentru CristianaMaria):

Multumesc si eu! Se spune ca cei ce sufera mult, iubesc mult.
Tu cu siguranta esti o fata speciala care vrea ceva frumos, care in goana ei dupa fericire sufera din motive neintelese de cei din jur, chiar daca acei oameni nu ii doresc decat binele si si-ar dori sa o vada fericita tot timpul.
Numai Dumnezeu ne poate intelege perfect si el are pregatit ceva pentru fiecare!

| CristianaMaria a răspuns (pentru IonutP22):

Da...si mie imi spune bunica mea uneori ca poate Dumnezeu are ceva pus deopate pentru fiecare

Răspuns utilizator avertizat
| Alicezzz a răspuns:

Nu esti draga ratatå. Stai calma si vezi'ti viata ta in ritmul tau, nu te intereseaza ce zic altii! Tu ai incredere in tine ca vine si alesul tau!

Răspuns utilizator avertizat
| Xelon a răspuns:

Stai calma nu ești o ratata, nu ești nici blestemata, trebuie sa ai mai multa încredere în tine, nu cauta cu disperare sa îți faci un iubit, totul se v-a întâmpla la momentul potrivit, au mai fost și alte fete în situația ta si pana la urma și-au găsit persoana potrivita, ai grija la facultate și stai liniștită ca timpul le rezolva pe toate.

| TanteMarianne a răspuns:

Da e trist, dar esti vinovată. Daca te plângi pe net nimeni nu te poate rezolva.Nu mai fii asa depresivă, fi mai vesela si intra in contact cu alți useri sau încearcă o rețea ca aia de fac reclama sentimente.ro
Poate functionează

| CristianaMaria a răspuns (pentru TanteMarianne):

Am avut si tinderul...ma cautau doar pentru sex, pe sentimente.ro la fel.scriu aici pentru ca altceva nu am ce face...prietenele mele sunt ca mine, linistite, nu iasa, nu cunosc oameni. unele stau toata ziua in casa si invata.As intra in contact dar nu am unde si cu cine.

| RAY a răspuns (pentru CristianaMaria):

In freindzone nu ai pe nimeni?

| TanteMarianne a răspuns (pentru CristianaMaria):

Iti recomand o Metraxa de la mega image, costa 34.99 lei. EU zic sa accepti măcar sa faci sex cu un respectiv poate reusesti sa il cuceresti. Fi rea, infraroseaza-i...

| CristianAndrei2016 a răspuns:

Buna, nu ai de ce sa te simti o ratata, sau ingrozitor. Cam in aceeasi situatie sunt si eu si am 23 de ani.

| CristianAndrei2016 a răspuns:

Ai setat ca sa primesti mesaje doar de la utilizatorii cu statusul de seniori happy?

| CristianaMaria a răspuns (pentru CristianAndrei2016):

Nu stiu...nu ma priceplaughing de ce?

| CristianAndrei2016 a răspuns (pentru CristianaMaria):

Am incercat sa iti trimit un mesaj si nu pot laughing imi spune ca nu am permisiunea ca utilizator junior, desi la alti utilizatori pot trimite.

| CristianaMaria a răspuns (pentru CristianAndrei2016):

Ti-am scris eu, ia vezi

| CristianAndrei2016 a răspuns (pentru CristianaMaria):

Am primit mesajul, dar nu pot raspunde... spune ca nu pot trimite ca utilizator junior.

| CristianAndrei2016 a răspuns:

Daca mergi la setari la rofilul tau. o sa gasesti undeva o casuta unde poti selecta de la cine sa primesti mesaje. poti alege sa primesti mesaje de la toti membrii TPU, de la membrii seniori, de la membrii juniori, sau de la prieteni. Ca sa pot sa iti trimit eu mesaj trebuie sa selectezi dintre prieteni, membru junior sau toti membrii laughing