| ioana96anaoi a întrebat:

Buna tuturor. Am 24 de ani si sunt lesbiana. Pana in prezent am avut doua relatii serioase cu baieti (2 ani si 1 an si 2 luni) dar nu am fost deloc atrasa de ei. Mi-au placut fetele de cand ma stiu dar nu am avut niciodata ocazia sa fiu cu vreuna. In adolescenta era mai usor sa ma prefac dar acum vad cum trece timpul si eu nu sunt deloc fericita si nu mai vreau sa ma mai sacrific. Oare chiar nu exista o fata si pentru mine in lumea asta? Nu stiu unde sa mai caut...pe internet sincer n-as prea vrea iar in cluburi lgbt n-am cum sa ma duc, plus ca nu stie nimeni ca imi plac fetele. Dati-mi niste sfaturi, va rog.N-am pe nimeni cu care sa vorbesc despre asta. Homofobii sa se abtina!

21 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Tinder si badoo e full, dar vezi ca alea se ling cu toate mucegaitele si risti sa te alegi cu un hiv de proportii. Cumpara-ti o papusa de silicon cu 1000€ din china si ai fata care te iubeste

| Sofer a răspuns:

Exista fete doar ca trebuie sa cauți online sau mergi în cluburi LGBT.

| cristimihailov a răspuns:

Pot sa iti adresez o intrebare poate mai personala?

Din ce motive nu te atrag baietii? Ce te face sa fugi?

| AndreeaDeea221998 a răspuns (pentru cristimihailov):

Nu trebuie neapărat sa o facă ceva să fugă! Nu ți s-a întâmplat niciodată sa întâlnești o fata, care sa te placa dar tu sa nu simți absolut nimic pentru ea? Sau dacă simți ceva..este strict prietenie (sau sa o vezi ca pe o sora)? Pur și simplu nu este genul acela de atracție..Mergi pe stradă și vezi un bărbat, doi, trei dar nu îți trezește nimic în interior, vezi o fata și o consideri drăguță. Poate nu ma pricep atât de tare sa explic, dar gândește-te cum reacționezi tu când vezi o fata. Ei bine, asa și noi! happy (numai ca la noi primul gând nu este mama ce as f***-* ci primul gând este "e drăguță"). Fără supărare, fiindcă nu ii bag pe toți în aceeași oală. (sunt și cazuri în care fetele au experiente neplăcute vis-a-vis de băieți/bărbați și de aceea ii considera respingători, dar sunt cazuri particulare).

| cristimihailov a răspuns (pentru AndreeaDeea221998):

Nu zic ca e bine sau rau... voiam doar sa inteleg.

E adevarat ca se intampla cu unele, nu cu toate.

Cand se intampla cu toate, as incerca sa imi dau seama daca este o problema personala inainte de a fi o alegere personala.

Ceva de genul, cand vezi ca lumea s-a spart, inainte sa crezi asta, poate e bine sa verifici daca ochelarii tai sunt ciobiti.

Ce incerc sa zic este ca unele sentimente si trairi vin din limitari ale tale, pe care ti le-ai creat, altele vin din limitari ale tale ce ti s-au dat la nastere.

Aceasta este o problema care a fost creata sau care ti-a fost data?

E important raspunsul cu atentie la asta. Ca in functie de asta iti definesti viitorul.

| AndreeaDeea221998 a răspuns (pentru cristimihailov):

Pot sa răspund doar în dreptul meu faptul ca asa m-am născut. Nu am văzut la nimeni. Nu am auzit la nimeni. Eram mica atunci când am început sa plac o fata... În timp am realizat ce se întâmplă cu mine iar viitorul meu este definit pentru ca știu exact ce îmi doresc. Nu este ceva ce se poate schimba fiindcă văd răspunsuri de genul "ești bolnavă, du-te la psiholog!" laughing mă amuza maxim. Lasă să fiu eu "defectă" și alți sa fie perfecți și sa îmi găsesc eu fericirea asa cum mi-o doresc.

| cristimihailov a răspuns (pentru AndreeaDeea221998):

Buna,

Atunci ce sa zic. Bafta.
Personal cred ca o sa fie greu...

| alina2k18 a răspuns:

Nu ai cum sa ai relatii cu baieti daca tu esti lesbianawinking poate esti bisexuala.
La tine pare mai mult fantezie din moment ce pana la 24 anisori nu ai avut relatie cu o fata laughing probabil te identifici tu ca lesbiana dar practic nu esti laughing
Lesbienelor - majoritatea dintre ele - le place sa se expunawinking nu merge in secret ce vrei tu, nici pe net, nici in club laughing pai unde?
Sau te crezi in filme thrillerwinking unde nevasta miliardarului are o relatie secreta cu o femeie? laughing
Interesant dar... prea fumat laughing

| ioana96anaoi explică (pentru alina2k18):

Pai nu am avut relatii cu fete pentru ca nu am gasit nicaieri o fata, avand in vedere parerea societatii despre asta crede-ma ca nu vreau sa ma expun, am o viata normala, un loc de munca, o familie si nu vreau sa ajung sa fiu scuipata pe strada si batjocorita pana si de familie. Pe net am incercat cu doua fete dar nu erau serioase si m-am saturat de asta iar cluburi gay nu exista in orasul meu

| RKBlue a răspuns (pentru alina2k18):

Poate si sa faca sex cu un baiat, asta nu o face bisexuala.
Esti bi daca esti atras/a atat de barbati cat si de femei(nu neaparat in mod egal).

| alina2k18 a răspuns (pentru RKBlue):

Bine de stiut, deci daca nu ne atrage partenerul nu se pune laughing esti tot hetero/lesbiana sau cum crezi in ziua aia laughing depinde cat stai pe TPUwinking
Acum cum sa faci sex cu cineva fara sa te atraga intra in alte sfere si... meserii dar sa nu jignim fatawinking
Probabil tu stii mai bine, haw!
laughing

| RKBlue a răspuns (pentru alina2k18):

Nu stiu cum e sa faci sex cu cineva care nu te atrage asa ca...
Despre sexualitate afli in 2 secunde pe google(in engleza de preferat)

| Endoryus a răspuns:

Stiu ca nu iti convine ideea de online dar exista tot felul de grupuri de oameni pe FB. Cauta pe acolo. Pana si in Romania sunt sigur ca exista genul asta de grupuri.

| RKBlue a răspuns:

As vrea sa fiu cat mai realist...
Ai mai multe sanse daca te muti din Romania(tot asa ai mai multe sanse sa nu fii violata, atacata sau batjocorita)

Poti gasi fete pe anumite site-uri de dating(stiu ca e naspa, dar asta e) sau pe grupuri pe internet. Orice ai face, sa ai grija.
De asemenea, poate e posibil sa te deschizi fata de parinti sau prieteni sau cineva apropiat(coming out) dar daca nu, sau simti ca nu ti-ar face decat rau, nu trebuie sa o faci.
Orice ai face, incearca sa iei deciziile care te fac fericita.

| TheGentleman a răspuns:

Caută pe publi24 la matrimoniale. Acolo găsești și lesbiene, gay, trans ce vrei

| cristian200313 a răspuns:

Daca ai avut relatii cu baietii, esti considerata bisexuala, nu lesbiana, deoarece daca ai fi lesbiana ai fii numai cu fetele.
Pe Facebook sunt grupuri, in cluburi, etc etc.
Seara buna.

| SG1995 a răspuns (pentru cristian200313):

Un gay poate fi căsătorit, tot gay e dacă nu e atras în niciun fel de femei, chestie care se aplică și pentru lesbiene.

| RKBlue a răspuns (pentru cristian200313):

Daca a avut relatii cu baieti nu e considerata bisexuala.
Oricum, de cine e considerata? E vreun juriu, vreun ordin? Sau e considerata de tine?
Oricum, e gresit.
Daca a avut relatii cu baieti, iar acestia nu au atras-o, inseamna ca e lesbiana.Simplu.

| cristian200313 a răspuns (pentru RKBlue):

Pai daca nu stii ce inseamna bisexuala.
Hai sa gandim logica, nu a facut nimeni un ordin nici considerat de mine, ok?
Bisexuala se considera atunci cand ai fost intr-o relatie cu baietii, dar iti place fetele(poate a fost si cu vreo fata)
Pai daca a fost intr-o cu relatie cu baietii, pai de ce a stat aiurea cu ei atunci? un an? cum facem? de asta e bisexuala nu lesbiana.
Lesbiana atunci cand se pune doar cu fetele. si nu baietii, faptul ca ea s-a pus cu baietii, e considerata bisexuala. Seara buna.

| RKBlue a răspuns (pentru cristian200313):

Auzi.Poate vrei sa vezi definitia bisexualitatii.E pe net.
Nu conteaza "cu cine te pui".
Nu e vorba de sex, ci de atractia sexuala si romantica.
Poti face sex si fara sa fi atras/a de cineva dpdv romantic sau sexual.

| EllaAndreea1655 a răspuns:

Te pot ajuta eu, pentru că și eu sunt lesbi și caut o fata serioasa