| anonim_4396 a întrebat:

sunt fata si nu ma simt atrasa deloc de baieti deci sunt lesbiana iar fata cu care sunt, relatia pe care o avem este serioasa. Cum as putea sa le spun parintilor? Imi e frica de cum vor reactiona stiu ca este un pacat dar nu imi pot controla sentimentele o iubesc enorm si nu vreau sa o pastrez ca un secret sad

Răspuns Câştigător
| Loreddana a răspuns:

Asa cum poate si tu "ai impresia" ca iti plac baietii. O sa-ti treaca si tie...

19 răspunsuri:
| DNSK a răspuns:

In primul si in primul rand trebuie sa-ti recunosti orientarea si sa te simti tu linistita in momentul in care auzi vorbele urate din partea societatii. familia de multe ori nu intelege. majoritatea sustin familia traditionala. daca vrei sa le spui despre relatia pe care o ai, trebuie sa te simti pregatita. daca simti frica si nu te simti stapana pe tine, amana. or sa te asalte cu intrebari si o sa trebuiasca sa le dai raspunsuri. cu frica ce-o ai nu stiu de unde le iei. asa ca mai stai, linisteste-te, pregateste-ti un discurs, spune-ti sentimentele, spune-ti pct de vedere si incearca sa gasesti o intelegere din partea lor. daca vezi ca nu o primesti, nu insista. daca din prima reactioneaza urat la veste, nu vor accepta prea curand ideea. bafta mare

| simonamaria a răspuns:

Nu iti fie rusine de ce esti niciodata.si dac ao sa faci o greseala macar sa stii ca e a ta.si daca esti asa ce? stii parintii tai nu vor reactiona bine la inceput, vor spune ca e de moment poate chiar vor incerca sa te indeparteze sau sa te priveasca ciudat.dar se vor obisnui pentru ca esti copilul lor si asta e cea mai mare forta de iubire.Succes si iubiti-va mult!

| h3r a răspuns:

Doar ai impresia.
Nu-ți face griji, o să-ți treacă pe parcurs.

| h3r a răspuns (pentru Loreddana):

Eu mai rabd încă, mai am timp...

| Loreddana a răspuns (pentru h3r):

Asa cum poate si tu "ai impresia" ca iti plac baietii. O sa-ti treaca si tie...

| drhotzu a răspuns:

Am un bun prieten care a trecut prin aceeasi problema ca si tine, si a ales sa le spuna parintilor, dar nu a mers asa de bine, adica o foarte lunga perioada de timp nu au vrut nici macar sa vorbeasca cu el... dupa ceva ani au inceput sa se indrepte cat de cat relatiile, dar nici acum nu sunt ok...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca inca depinzi de parintii tai ar trebui sa nu le spui ca s-ar putea sa se termine urat.
Stiu ca nu te simti bine ascunzand cine esti, dar o sa fie bine intr-un final.

| Voidwithin a răspuns:

Cred ca esti foarte derutata o sa se rezolve cu timpul ai sa-ti gasesti un baiat.

| e1xtz a răspuns:

Hmm..nu ai spus ce varsta ai,dar imi imaginez ca esti inca la scoala,eventual depinzi de ei,etc etc. Daca situatia sta asa,si tu stii ca ei sunt conservatori, religiosi samd, in opinia mea nu ar trebui sa le spui de pe acum, eu cred a vor fi nemultumiti, poate socati de aceasta veste si probabil vor incerca s ate desparta.Cand vei fi pe cont propriu, te vei muta din casa lor eu cred ca va fi altceva.Este opinia mea, si nu neaparat cea mai bunahappy

| BSwwatch a răspuns:

Pacat? de ce ar fi paca? Care-i problema?! Secret iti dorest secret sa ramin, multe lucruri nu trebuiesc spuse ori stiute, asa-i mai bine pentru. ambele tabere!

Răspuns utilizator avertizat
| Own3r a răspuns:

Cum zice Mary. daca le spui o sa incearca sa va desparta...
Mai bine tine secret..Probabil o sa iti placa in viata de un baiat happy

| BlitzkriegJack a răspuns:

Mama, tata...am sa va zic un secret. Mie nu imi mai plac bananele, ci piersicutele.

| beautifullie a răspuns:

Foarte bine ca nu-ti este rusine cu orientarea ta sexuala. Vorbeste cu amandoi parintii si spune-le ca esti diferita.vor intelege greu, dar te iubesc si vor intelege

| Kiddiix a răspuns:

Si eu sunt in aceeasi situatie ca a ta sad
Cu comentariile la lume m-am obisnuit dar nu stiu cum sa procedez cu parinti mei...Cati ani ai? Daca ai mai putin de 16 eu zic sa mai astepti si dupa sa le spui la parinti.Si oricum chiar daca ei vor fi impotriva daca voi va iubiti mult nu va poate desparti nimeni veti gasi tot timpul o metoda pentru a va putea vedea :* Sper ca ti-am fost de ajutor :* Sa ma anunti ce te-ai hotarat sa faci happy Pupicii si succes :* P.S: eu am 14 jumate

| uTorrenT a răspuns:

Nu e bine ceea ce faci..mai bine gaseste-ti un baiathappy gandeste-te la 2 baieti care sunt impreuna...s-ar face de ras si exact asa o sa patesti si tu..incearca sa faci cevabig grin nu stiu...dar asta este parerea mea ..Bafta!

| wonderful2001 a răspuns:

Wow pai asteapta si tu un moment bun si le spui.

| ihaveswag a răspuns:

Si eu sunt lesbi, parintii mei sunt despartiti si i-am stie doar tatal meu si ma inteles in schimb mama nu stie dar cred ca banuieste si stiu ca nu o sa-i placa chestia asta, dar o sa ajunga momentul cand i voi spune adevarul, mereu ea imi bate apropouri ca de ce n-am iubit, ca de ce nu imi place de nici un baiat si chestii din astea dar incerc sa evit ..momentan am 19 ani dar cand voi avea o relatie serioasa si voi fi pe bani mei o sa-i spun, daca parinti tai sunt religiosi sau gandesc inchis cred ca nu ar trebui sa le spui nimic pentru ca ar incerca sa te desparta de acea fata, dar daca ai o relatie foarte buna cu ei si sunt niste oameni moderni incearca sa le bati apropouri si vezi cum reactioneaza si daca reactioneaza bine ai putea sa le spui

| Marydouapuncted a răspuns:

Pai cel mai bine ar fi sa pastrezi secret.Parintii tai nu vo fi de acord, asa ca vor face ceva si te vor separa de ea. Oricum nu o sa fii cu ea toata viata, nu ai cum! O sa ai la un moment dat un baiat care sa iti placahappy Eu zic sa mai astepti faza cu spusul parintilor