| angelina_1424 a întrebat:

Buna tuturor. Am inceput o relatie acum o luna cu un baiat la care tin foarte mult si sentimentele imi sunti impartasite. Dar problema este ca eu sunt cam geloasa si vreau scap de aceasta boala, obsesie si nu stiu cum? Ajutati-ma voi daca puteti cu un sfat va rog. Multumesc

5 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Buna, gelozia e o dovada ca il iubesti insa daca e exagerata si obsesiva, atunci nu e bine ca gelozia distruge multe relatii.
Ar trebui sa lasi gelozia deoparte, incearca sa ai mai multa incredere in partener si mai ales daca nu iti da motive de gelozie incearca sa te stapanesti.Gandeste-te ca nu are rost sa fi geloasa si ca va iubiti, asta e cel mai important.
Daca nu vrei sa il pierzi si vrei ca relatia sa mearga bine, atunci fa tot posibilul sa scapi de gelozie, sau macar sa incerci cat de cat.

| Paula007 a răspuns:

Gelozia de obicei intervine pentru ca tu nu ai suficienta incredere in tine.nu realizezi potentialul taul, si din cauza ca tu nu te apreciezi pentru ceea ce esti, crezi ca nici el nu o va face sau ca va cauta pe altcineva. sunt de parere ca ar trebui sa lucrezi putin cu tine; in definitiv, el nu cred ca a gresit cu nimic, deci nu ti manifesta nesiguranta fata de el, risti sa strici ceva frumos pentru nimicuri happy

| SalamdePorcpentruTriviaAmuzante a răspuns:

O iubire pe care esti nevoit s-o pazesti nu reprezinta nimic. Dar tocmai asta n-au sa inteleaga niciodata oamenii cu adevarat gelosi.
winkingwinking

| smile a răspuns:

Atunci cand iubesti este normal sa existe si gelozie.Ca sa preintampini sentimentul de gelozie este nevoie de multa rabdare si multa munca. Daca ai trecut de curand printr-o relatie nefericita, atunci este necesar sa incerci sa depasesti mai intai aceasta problema.Pentru inceput analizeaza cu atentie toate acele lucruri care iti declanseaza gelozia si intreaba-te cat de reala este amenintarea pe care o simti.Cand cand incepi sa simti furnicaturile geloziei, aminteste-ti faptul ca partenerul te iubeste, te intelege si te respecta.Nu vreau sa te sperii insa gelozia poate distruge iubirea.Pe langa astea, comportamentul tau arata doar ca nu esti deloc sigura pe tine si orice femeie care va pune ochii pe el il va avea tocmai din cauza asta : te vede pe tine disperata, zambeste ironic si ti-l ia. succes. fundita?

| angelina_1424 explică:

Am uitat sa precizez ca acel baiat imi era cel mai bun prieten