| anonim_4396 a întrebat:

Buna tuturor, am mai multe intrebari, le pun aici pe toate:

1.Imediat ce incep sa vorbesc cu un baiat, dupa chestiile basic (muzica, filme, seriale), baiatul duce discutia spre relatie sau direct spre sex. Cer prea mult daca as vrea sa gasesc un baiat mai profund si mai inteligent? (care sa si fie interesat de mine, sa vrea o relatie). De ce atrag numai baieti de un anumit gen?

2.Cunosc un baiat de un an si ceva. Este exact baiatul la care visez eu (frumos, inteligent, ajuta pe toata lumea, se pricepe la orice, discuta orice si este foarte profund). Vorbesc des cu el, ma ajuta la teme si mai si iesim uneori, mi-a facut si cadou de Craciun. L-am intrebat daca are iubita si a zis ca nu. Totusi e mereu inconjurat de fete, ii scriu o groaza de fete, la facultate il iau unele in brate si el le lasa. Totusi nu l-am vazut cu fete la modul romantic. Oare am vreo sansa cu el? E foarte destept, are media 10 (suntem la aceeasi facultate, aceeasi grupa, doar ca eu nu sunt asa inteligenta). As vrea sa am o relatie cu el, m-am simtit mereu super atrasa de el doar ca simt ca e prea bun pentru mine, imi da o stare de anxietate ca nu sunt la nivelul lui. Adica el pare ca le are pe toate, e frumos, destept, cuminte, se intretine singur si e bun si dragut cu toata lumea. Credeti ca am vreo sansa cu el?

3.Acum ceva timp, pana sa ajung la facultate imi placeau baietii mai rai, mai smecherasi si mai tampiti. Acum vreau unul bun si serios dar eu tot din aia tampiti atrag. Ce e de facut? Cum atrag baietii buni? Eu am avut relatii destul de multe dar nici nu ma pricep sa vorbesc cu un baiat serios, e mai usor cu unul neserios. Cum pot schimba asta?

4.Tot despre baiatul de mai sus.Ce credeti ca este in neregula cu el? De ce nu are iubita desi e un baiat misto? I-as zice ca il plac dar ma astept la un refuz. Eu ma simt foarte complexata de superioritatea lui (e singurul baiat langa care ma simt asa, in alte situatii stiu sa imi folosesc atuurile fizice). Cu el pur si simplu nu merge, ma pierd total, transpir si ma tem sa nu zic o prostie.

Răspuns Apreciat de Editori
| stef87 a răspuns:

Pari o pesoana organizata si bine educata, dar care are nevoie de mai multa stima de sine, de mai multa incredere in ea.
S-ar putea ca smecherasii sa fie atrasi de tine pentru ca te vad neincrezatoare, ezitanta, usor de manipulat ( poate gresesc) si incerc pur si simplu " sa dea lovitra".

Faptul ca iti doresti o persoana mai inteligenta si ca vrei sa cunosti mai bine persoana, nu sa treci direct la fapte, imi spune faptul ca ai o inteligenta emotionala pe care tipul de care zici s-ar putea sa o aprecieze foarte mult, doar ca si el are stacheta ridicata si, asa cum ai spus, nu ofera oricui atentie, oricat de inconjurat de fete e. Da, unii suntem mai complicati ca personalitate si nu oricine are capacitatea sa ne inteleaga, nu oricine are rabdarea sa ne inteleaga nu oricine are aptitudinele sa ne inteleaga.

Si aici ceva imi spune ca esti introverta si bazata mult pe fealing ( poate te ajuta cu ceva testul mbti de 16 personalitati, eventual il provoci si pe el sa-l faca si-asa mai pui " o pila" la el pe artea de comunicare ); apropos de comunicare, vezi ca fiecare comunicam in felul nostru iar videoul asta poate te lumineaza putin daca ai ceva comun cu tipul : https://www.youtube.com/watch?v=fgfB2iEBgx4
Daca da, s-ar putea sa fie pacat sa nu incercati mai mult. Si aici trebuie sa intervina increderea in tine: indeferent ce va fi, meriti pentru ca esti desteapta, ajungi la alt nivel de gandire decat altele ( restul tu stii ce admiri de la tine si cu ce il poti impresiona.

El s-ar putea sa fie mai detasat pentru ca e organizat, are un plan bine definit ca mai intai sa isi creeze o cariera, abia apoi o relatie ( un complex pe care l-am avut si eu pana cand am gasit persoane fata de care nu mai rezistam). So daca simti ceva, utilizeaza-ti punctele forte: mergi deep, utilizeaza-ti gandirea emotionala, rasuceste-i gandurile, da tu de un adevar...Voi fetele va pricepeti mai bine decat noi, baietii!

Ai incredere in tine, doar tu ai zis ca nu esti complexata; de ce ai fi? Daca e destept si te stimeaza, o va face mereu, nu conteaza diploma, nivelul ierarhic sau mai stiu ce, conteaza chimia, sa ai cu cine gandi la acel nivel.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Intrebarea 1 "De ce atrag numai baieti de un anumit gen?"
Raspunsul ti l-ai dat singura la intrebarea 3:
"Acum ceva timp, pana sa ajung la facultate imi placeau baietii mai rai, mai smecherasi si mai tampiti. "

Intrebarea 2. "Credeti ca am vreo sansa cu el?"
Raspuns: nu cred, fiindca baiatul ala desii este inconjurat de fete, cu toate se comporta frumos si atent dar nu a selectat nici una, deci nu a gasit inca fata care sa-i placa lui!

Intrebarea 3: "Cum atrag baietii buni?"
Schimbandu-ti comportamnetul si atitudinea si probabil hainele, ca sa nu mai atragi golanasi si smecherasi de cartier, ci baietii buni si inteligenti. La facultate ai putea pune mana serios pe carte, ca uite asa il admiri tu pe ala destept de 10...si acelasi lucru ti se poate intampla si tie, cand iei calificative exceptionale, ajungi s aimpresionezi doar baietii foarte buni si inteligenti.

Intrebarea 4: "Tot despre baiatul de mai sus.Ce credeti ca este in neregula cu el?"
Raspuns: Iti raspunsese mai sus, de ce nu este interesat baiatul asta de tine sau de celelelate care bazaiti pe langa el, fiindca nici una nu l-ati impresionat si nu simte nimic pentru voi.
Inca nu a aparut fata aia iesita din comun, super -desteapta cu super note la facultate, care sa-l atraga, care sa-l incite, fiindca este mai greu de impresionat si in nici un caz de ocine roieste acum pe langa el si face zgomot inutil.

| Goete a răspuns:

1. Probabil te referi la conversatii superficiale, pe net. Din pacate noi baietii de multe ori nu gandim cu capul... nostru. Ci cu capul ****. Adica atunci cand esti excitat - ca baiat - pur si simplu te gandesti doar la sex pana nu-ti faci macar laba.
E trist...

2 si 4. Nu conteaza nici media, nici inteligenta lui intr-o relatie. Crede-ma. Te simti complexata pentru ca probabil iti place mult de el sau chiar esti indragostita. Nu iti este superior - dar in orice relatie e bine sa ai admiratie (si respect) fata de partenerul tau.
Personal cred ca nu te dai pe tine insati cand esti cu el, asa cum:

3. atragi baietii smecherasi si mai tampiti pentru ca te dai pe tine insati, nu te limitezi in prezenta lor. Adica cu ei nu iti pui limite - incearca sa faci asta cu tipul de la punctul 2 si 4.
Daca vrei vorbim in privat despre nemurirea sufletului happy

P.S. Tot ce apare scris in acest raspuns este produsul imaginatiei.
Orice asemanare cu realitatea este pura coincidenta.
Pot avea dreptate in acest raspuns sau poti avea tu dreptate daca vezi altfel lucrile. Important e sa accepti ceea ce tu crezi si sa te simti bine.

| helpforyou a răspuns:

In primul rand te maturizezi, de aceea iti plac alt fel de baieti.

In al doilea rand posibil sa fi atrasa de baiatul care este in atentia tuturor fetelor dar care si pare innacesibil.

Recomandarea mea este sa vorbesti direct cu el, sa vezi daca are o relatie, daca isi doreste o relatie in cazul in care nu este prin in nici una.

| cristinabab a răspuns (pentru helpforyou):

Nu are o relatie, asta l-am intrebat.
Daca il intreb daca isi doreste o relatie, nu e ca si cum ii spun ca il plac? Daca nu am sanse cu el, nu as vrea sa stie ca il plac.

| helpforyou a răspuns (pentru cristinabab):

Poti sa-l intrebi ceva mai subtil, nu neaparat intr-un mod direct. Poti sa iti dai seama de exemplu daca vorbiti despre relatii. Eu intotdeana aflu informatii despre o anumita persoana deschizand un subiect si apoi pur si simplu ascult ce are de spus celalalt.

| helpforyou a răspuns:

E normal sa te simti complexata in prezenta unui baiat de care iti place, mai ales daca el te face sa te simti neputincioasa.

Este posibil sa te simti mai confortabil in prezenta lui daca iti concentrezi atentia asupra calitatilor tale si a faptelor de care esti mandra, si daca iti amintesti ca toti facem greseli din cand in cand. Este normal sa transpiri sau sa te simti stanjenita intr-o situatie noua sau stresanta, dar cu cat te concentrezi mai mult asupra ta si asupra emotiilor tale, cu atat vei deveni mai increzatoare in tine.

Daca vrei sa te simti mai increzatoare in prezenta lui, iti sugerez sa te gandesti la intrebari pe care le-ai putea pune pentru a incepe o conversatie, sau la subiecte de discutie care te intereseaza. Poate fi de ajutor sa iti faci o lista cu lucruri despre care stii ca il intereseaza, astfel incat sa ai suficiente teme de discutie. Incearca sa te concentrezi pe conexiunea pe care o aveti si sa te bucuri de prezenta lui, in loc sa te concentrezi pe propriile tale imperfectiuni.

In cele din urma, ar trebui sa te amintesti ca nu trebuie sa fii perfect pentru a fi iubita sau respectata. Fii tu insati, si nu te lasa influentata de gandurile sau comportamentele altora.

| cristinabab a răspuns (pentru helpforyou):

Iti multumesc din suflet pentru ca ti-ai facut timp sa imi scrii. Iti doresc un an nou plin de bucurii

| helpforyou a răspuns (pentru cristinabab):

Cu mare drag.

Sper sa ai un an 2023 asa cu iti doresti cu multe impliniri.

| helpforyou a răspuns:

La mulți ani!
2023 să îți aducă persoana care să te iubească cu adevărat.

| IamJoKeR a răspuns:

Bună! Nu ceri tu prea multe. Nu știi unde să-l cauți. As dori sa vorbim ceva dacă se poate și să-ți transmit un an nou fericit și tot ce îți dorești!