| Andreeaioana20 a întrebat:

Buna tuturor. Am si eu o intrebare, sau mai bine zis o nelamurire care ma ingrijoreaza de ceva timp.
Incep prin a spune ca am 19 ani si ca ultimele mele cicluri menstruale au fost pe 17 oct, 13 nov si 19 dec, deci un ciclu nu neaparat regulat, o medie a lor fiind de 33, poate chiar 34 de zile de cele mai multe ori. Ultima menstruatie a tinut pana in data de 25 dec. In general, ciclul este neregulat, nu vine la date fixe, iar cand sunt stresata, am observat ca intarzie de cele mai multe ori, pentru ca imi fac tot felul de scenarii????
Pe data de 1 ian, eu si iubitul meu am fost ceva mai aprinsi si el a ajuns sa imi introduca degetele in vagin, de 2 ori. Dupa fiecare tura, el s-a dus la baie sa se "descarce", intrucat nu am avut niciun contact sexual. Dar nelinistea mea pleaca aici. El mi-a zis ca de fiecare data s-a spalat pe maini si ca mana pe care a folosit-o la mine nu a fost aceeasi cu cea cu care s-a dus la baie si pe care a folosit-o ca sa o "scuture". Insa stau si ma gandesc, daca spre exemplu, el nu s-a spalat(ipotetic vorbind, pentru ca iau orice scenariu in calcul, si poate nu a facut-o atunci) dupa prima tura cand mi-a introdus degetele, s-a dus la baie si s-a spalat abia a doua tura, exista vreun risc de sarcina? Repet, din ceea ce mi-a spus el, mainile folosite in fiecare situatie nu au fost aceleasi, si deci, practic, zero contact cu acea zona. Aceste doua momente au fost la distante destul de mari, cred ca o ora pe putin. Stiu ca este o intrrbare stupida, insa sunt un pic ingrijorata pentru ca menstruatia trebuia sa imi vina acum 2 zile, conform unei aplicatii, si inca nu a aparut...
Va multumesc anticipat si astept raspunsuri serioase, nu la misto, pentru ca sunt f stresata si sunt si o fire super panicoasa si anxioasa de fel.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

17.10-12.11 = 27 zile; Ovulatia in 30.10; Per. fert. 26.10 - 31.10
13.11-18.12 = 36 zile; Ovulatia in 05.12; Per. fert. 01.12 - 06.12
19.12- 22.01 = 35 zile; Ovulatia in? Per. fert?
In primul caz ovulatia s-a produs in a 14 zi a ciclului, iar in urmatorul ciclu menstrual ovulatia s-a produs in a 23-a zi. Este cert si sigur ca si in actualul ciclu menstrual ovulatia s-a produs probabil cam la fel sau putin mai tarziu, adica dupa data de 9-10 Ianuarie.
Se poate aprecia ca joaca voastra sexuala care a vaut loc : ''Pe data de 1 ian, eu si iubitul meu am fost ceva mai aprinsi si el a ajuns sa imi introduca degetele in vagin, de 2 ori.'' s-a desfasurat in perioada de infertilitate relativa care este situata inainte de zilele care apartin perioadei fertile. In consecinta rezulta ca in acest caz se poate aprecia fara nicio retinere ca in urma acelor masturbari ale ''pasaricii'' tale a fost in proportie de peste 99% IMPSIBIL sa se poata forma o sarcina in acel moment si in modul precizat. In cazul tau niciodata NU se poate stabili data la care ar urma sa inceapa sangerarea menstruala, deci este eronata si gresita afirmatia conform careia : ''... trebuia sa imi vina acum 2 zile, conform unei aplicatii, si inca nu a aparut...''
In cazul tau aplicatia folosita iti ofera informatii care pot fi 100% corecte dar la fel de bine si 100% gresite asa cum s-a intamplat si in acest caz. Aplicatia o pot folosi doar acele femei care au mereu ciclul menstrual foarte regulat sau cu o mica diferenta de cel mult +/- 2 zile si asta sa se produca doar din cand in cand. In mod absolut sigur sangerarea menstruala va porni negresit in zilele imediat urmatoare. Multa sanatate!
.

1 răspuns:
| RaresCalina a răspuns:

Laba e solutia