| andreedeed5a a întrebat:

Deci sunt intr-o situatie destul de naspa. De 2 ani si jumatate plac pe un baiat care este cu un an mai mare ca mine. Chestia este ca nici in ziua de astazi nu l-am inteles. Cand eram ceva mai mici, cand am trecut pe langa el, fratele lui l-a intrebat "iti place de ea,ma?", insa eram destul de mici pe atunci si am luat-o drept gluma. Odata ce am crescut, ne aveam destul de bine,faceam glume,radeam impreuna, odata am alunecat si mi-a spus ceva de genul "ai grija,usor, sa nu cazi", cand la scoala nu prea ieseam din clasa, el gasea mereu motive sa vina in clasa la mine sa ma vada, si cand cineva se dadea la mine, el a venit si mi-a spus sa-i pun scoci pe gura ca sa ma lase in pace. Acum o vara, prietenii mei au stat cu el si cand am trecut pe lanaga ei, mi-au spus ca mi-a zis ca sunt handicapata. Nici azi n-am inteles de ce. Chestia e ca dupa faza asta, s-a bagat singur in seama cu mine, intrebandu-ma la ce liceu vreau sa dau, avand in vedere ca ne mai intalnisem odata eu cu prietenii mei cu el si spusesem ca vreau in unul anume, iar el a tinut minte ce am zis si m-a intrebat daca acolo vreau.Asta a fost asta-vara, cand se baga in seama si facea glume cu mine, ba chiar in gluma voia sa ma combine cu unul vai de steaua lui, intotdeauna a avut glume proaste in el.Din toamna s-a schimbat foarte mult, nu prea l-am mai vazut, insa nu mai era omul amuzant, cel putin cand il vedeam eu era indiferent si rece. Cu timpul el m-a mai salutat, si vara asta m-a salutat de cateva ori, insa nu am mai vrut eu sa-i raspund.Acum 3 saptamani cand stateam cu un fost coleg care ma place, a venit si el si ii tot spunea acelui fost coleg sa plece sa caute pe nu stiu cine, sa patruleze. El ne-a mai vazut impreuna pe mine si pe acel coleg, cand eram foarte aproape unul de altul si faceam glume amandoi, si nu o singura data s-a intamplat chestia asta, de mai multe ori. Aseara am trecut pe langa el, el mai era cu un prieten de-al meu, si prietenul mi-a zis ca m-a facut urata atunci cand am trecut pe langa el. Prietenii mei au luat-o drept gluma si ne-au spus ca parca vezi ca peste ceva timp o sa ne tinem de mana si o sa fim impreuna.
Eu nu-l mai inteleg, s-a schimbat foarte mult, nu stiu daca ma place sau m-a placut vreodata, daca a zis chestiile alea din ciuda ca eu nu i-am raspuns la tot ce a incercat el sa-mi transmita. Precizez ca el are iubita, insa ea nu era in plan cand noi doi ne dadeam semne ca ne placem. Am mai trecut pe langa el si cineva mi-a spus ca s-a intors sa vada cine e, si cand a vazut ca sunt eu, s-a uitat dupa mine lung, de cand eram in spatele lui, pana m-am asezat in alta parte. Si l-am mai vazut si eu de cateva ori cand ma intorceam ca se uita la mine.
Ce vrea pana la urma?

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Este incetatenita si cunoscuta zicala : ''copil care nu plange nu primeste tata''. Din cele prezentate reiese cat se poate de clar ca si tu esti cam in aceeasi situatie. Un pic de curaj din partea ta si s-ar putea ca totul sa se rezolve in mod fericit. Succes!

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

E valabil si pentu femeia care nu cere sa nu i se dea "tâță"?

| ioana3432B a răspuns:

Uite ce cred eu: Cred că nu e ok să te jignească doar pentru că e deranjat de prezența anumitor persoane lângă tine. Nu poate să îți trântească în față "proastă" și "handicapată" doar pentru că ceva nu îi convine lui. În trecut a dat semne că te place, ok, dar nu a făcut nimic în legătură cu asta. Practic a pierdut cursa.
Acum are o prietenă sau nu mai are, nu contează, ideea e că s-a terminat iar lucrul ăsta nu trebuie să îi intre lui în minte ci ție. Cred că ești o fată drăguță care va atrage atenția și altor băieți și poate și tu vei începe să le acorzi lor, pentru că, de ce nu?
Macar nu vei fi alintată "proasta mea" sau "handicapata" mea. E foarte urât, tu ca fată, să îți spună cineva așa. E umilitor, din punctul meu de vedere, și să nu îndrăznești să spui că poate e gelos sau nu știu ce. Stai mai la distanță de el. Pare o relație nesănătoasă. Cât despre prieteni tăi: văd că nu le este greu să îți dea raportul la ce spune el și să nu le pese de sentimentele tale. Ai grijă! Nu știu de ce dar îmi par cam șerpișori. Am avut o prietenă și auzeam jigniri aduse la adresa ei pe la spate dar față în față vorbeau cât de cât ok cu ea dar niciodată nu îi spuneam cuvintele exacte spuse de ei dar în schimb încercam să o avertizez. Îmi era greu să îi spun: "Uite ăla a zis că ești urâtă... Ăla că ești proastă... Etc" Nu puteam să îi spun așa pentru că eu nu o consideram proastă și nici urâtă. Era prietena mea și mereu încercam să o feresc de ei. Dar dacă prieteni tăi nu au nicio problemă în a-ți spune proastă și handicapată, înseamnă că au același părere despre tine.
În concluzie: NU FI MOLAIE! (Adică moalelaughing
Ai grijă la "prieteni"și îndepărteazăte de relațiile nesănătoase pentru că stima ta de sine va avea de suferit.
Succes!