| anonim_4396 a întrebat:

Buna tuturor. Din cate stiu eu, o data ce ai menstruatie nu poti fi insarcinata, desi mai sunt si exceptii. Dar daca menstruatia vine regulat, are aceeasi durata, acelasi aspect, etc. mai este posibila o sarcina?

Răspuns Câştigător
| raspunz a răspuns:

Dragă Lia. Dacă menstruația vine mereu la mai mult sau mai putin 28 de zile și ține mereu cam același număr de zile atunci cel mai probabil vulația se produce în preajma zilei a 14 a a ciclului menstrual, ceea ce înseamnă că după metoda calendarului ar trebui să eviți sexul neprotejat din ziua a 8-a și până în a 19-a, dar nu poți ști niciodată dacă ești 100% sigură. Ar fi de preferat să nu ejaculeze în vagin pentru a scădea și mai mult riscul de sarcină. Cel mai BINE este să folosiți prezervativul, sau altă metodă contraceptivă recomandată de medicul ginecolog, cum ar fi pilulele contraceptive. O sarcină este posibilă practic în orice moment al ciclului menstrual, dar șansele sunt mai mari în preajma ovulației.
Menstruația este un semn că nu a apărut sarcina, de obicei dacă o femeie are menstruație ca de obicei înseamnă că nu este însărcinată dacă asta ai vrut să întrebi.

2 răspunsuri:
| AdrenalinaPuraLaMaXim a răspuns:

Hai ca sa-ti zic: daca o faci cand esti pe "stop" exista posibilitate foarte mare de a ramane "grea", daca esti in perioada aia, nu are cum sa fii gravida.:*