| Cherry_5191 a întrebat:

Buna tuturor, ma cam pune pe ganduri o chestie, acum 5 zile eu si cu iubitul meu am facut dragoste si accidental s-a intamplat sa isi dea drumul in mine, am fost a doua zii la pranz sa iau Escapelle(pastila de a 2 zii), am cumparat si am luat pastila pana in 24 de ore dar ma pune pe ganduri faptul ca nici pana acum nu mi-a venit menstruatia, si nu stiu ce sa fac.Ma puteti ajuta cu niste sfaturi va rog? am inteles ca se poate intampla sa nu imi vina si sa imi vina cu ajutorul unor pastile.Multumesc.

10 răspunsuri:
| ELLSSA a răspuns:

Si testul de sarcina de ce nu l-ai cumparat de la farmacie?
Din cate stiu exista doua pastilute pentru a doua zi care se iau la 3 ore... ceva de genul.

| ionut7782 a răspuns:

Ai doua solutii.prima este ca se poate sa ti se fi dereglat corpul de la pastila. a doua este ca poate ai ramas insarcinata. sfatul meu este sa stai doua saptamani si du-te la doctor. si testele poate fi gresite. dar la doctor e ceva sigur.succes si cred ca ar fi mai bine sa iti bagi un sterilet daca nu vrei sa ai surprize pe viitor.parerea mea.prietena mea are si nu avem probleme de stres pe tema asta dar pastilele iti da organismul peste cap.

| christinebubu a răspuns:

Pilula de a doua zi e o bomba de hormoni.
iti poate da peste cap organismul groaznic. daca o sa cauti pe internet vei gasi multe informatii folositoare.
e posibil ca de la aceasta pilula sa ti se fi dereglat menstruatia.
fa un test de sarcina daca e timpul potrivit sau du-te la un doctor>big grin

| roxpau a răspuns:

Pastila de a doua zi deregleaza foarte rau organism problema din cauza asta nu ti-a venit CM, un test concludent poti face la 21 de zile dupa actul neprotejat

| SweetLikeaLemon a răspuns:

Pastilele de a doua zi, au foarte multi hormoni in ele. Este normal sa iti deregleze ciclul. Totusi, ca si fii sigura, fa-ti un test de sarcina sau fugi la ginecolog tongue.

| ZambetheCaptive a răspuns:

Cred ca ai ramas insarcinatastraight facecel imi bien ar fi sa te duci la un medic sa vezi ce se intampal cu tine daca esti sau nu insarcinata Funda?

| ionutzroma a răspuns:

Nu e obligatoriu sa ramai insarcinata dar asa cum a spus si ellssa trebuiau sa fie doua pastile, esti sigura ca ai luat c trebuie?
daca nu vrei sa mergi la doctor ia un test e sarcina si spera ca o sa fie bine

| lavynya1 a răspuns:

Nu e obligatoriu sa iei 2 pastile. Exista si o singura pastila.Menstruatia iti poate intarzia pana la 10 zile(se poate intampla sa fi racita sau pur si simplu dereglare de anotimp).
Testul de sarcina se face dupa 2 saptamani trecute de actul sexual asa ca nu stiu daca te va ajuta, deoarece nu stiu cat timp a trecut.
Eu iti zic sa stai linistita deocamdata si sa incerci sa iti faci testul de sarcina.

| lavynya1 a răspuns:

AAA...am uitat sa zic ca pastila de a doua zi iti deregleaza intreg organismul si poate sa nu iti vina menstruatia si timp de o luna asa ca ia in calcul si ipoteza aceasta

| Dragos300 a răspuns:

Nu cred ca ai ramas insarcinata, dar cel mai bine ar fi sa iti faci un control.