| Horatiu92 a întrebat:

Buna tuturor, sunt aici pentru a va impartasi si a va cere un sfat, o parere pertinenta la evenimentele din ultimii mei doi ani. Inainte cu doi ani de zile, am cunoscut o fata pe internet (asa am abordat-o), am vorbit, I-am zis ce fel de baiat sunt, si uite asa am ajuns sa fiu intr-o relatie cu fata respectiva, ea avand o situatie financiara precara, dar nu m-a interesat acest lucru, pentru ca credeti-ma, mi-a facut o impresie buna. La vreo 3-4 luni a venit la mine, i-am prezentat parintii, am petrecut sarbatoriile impreuna, totu' bine si frumos. Relatia la inceput a fost de genul: ea venea la mine, eu la ea, am fost, i-am cunoscut si parintii, care sincer mi-au lasat impresia ca nu prea ma agreazam dar nu m-a interesat foarte mult acest aspect.Ea termina liceul ca dupa asta sa se mute la mine (intr-adevar locuiam cu parintii mei, dar nu asta a fost problema pentru ca aveam camera nostra, nu ne deranja nimenI). Dupa un an s-a mutat la mine, a venit la facultate, totul bine frumos (bine ca discutii si certuri mai existau si pana sa se mute la mine si dupa ce s-a mutat la mine ), dar ne impacam repede, nu conta asta. La un moment dat se angajase la un job si nu a rezistat mult, ca era cu norma intreaga (era si facultatea care era la zi ).Sa nu mai zic ca vorbisem cu o cunostiinta sa o angajeze, si acea persoana o angaja in alta parte part time. Dar a discutat cu maica-sa, iar maica-sa a zis ca ii va trimite bani pe luna( apropo de asta am m-ai ajutat-o si eu cu bani, nu foarte multi, dar cat puteam ii dadeam tinand cont ca nu eram angajat).Sa scurtez povestea: in ultima luna si jumate si-a gasit un job la o florarie part-time (era langa facultate aceasta florarie).Si am fost de acord am zis iubita mai castigi si tu un ban in plus, mai te ajuta si mama ta (care mama iei abia daca ii dadea 5 lei in timpu' liceului culmea), sa nu mai zic de sora ei, care si aia incepuse sa ii dea bani in ultimul timp, cu toate ca nu s-a interesat de ea in anii liceului. Deci lucrurile se petrec asa in ultimul timp:vine de la serviciu suparata ca a certat-o patroana. Iar eu o consolez, si la un moment dat eu ii zic "uite, iubita maica-mea face mancare du-te si tu si uita-te sa vezi cum face". Ea nimic se ocupa de unghiile ei. Eu vazand asta i-am zis daca mai faci asa, am sa te trimit in chirie sa te duci unde vrei! Ce faci? Eu te bag in seama vreau sa discut cu tine, iar tu nici macar nu te uiti la mine? (nu era prima oara care facea asa).Se imprietenise cu patroana, iar aia sunt sigur ca i-a bagat in cap se faca ca sa ma enerveze pe mine si pe familia mea, (si nu doar patroana ci si familia ei ). Intr-o zi eu nu eram in casa intra in casa si nu da buna ziua alor mei sau sarut-mana tata, mama. Nimic? Nu era prima oara care facea asta, iar ai mei s-au simitit deranjati. Si de aici a pornit scandalul, maica-mea s-a enervat si bineinteles eu i-am luat apararea.Iar ea mi-a zis am sa plec in chirie, daca vrei vino cu mine! Eu i-am zis in felul urmator: "nu are rost sa plecam in chirie sa dam banii pe chirie, stam aici la ai mei", ca oricum vorbisem sa plecam in strainatate pe perioda verii si faceam bani, iar in 4-5 ani ne faceam o casa impreuna. Nu ea ca plec in chirie, si i-am zis tu gandesti logic?, mai avem putin si plecam si facem bani.Iar ea a zis "asa ma iubesti tu pe mine?". Iar eu am zis "daca ai plecat de langa mine, mi-ai dovedit cat m-ai iubit si o terminam, pentru ca treci peste cuvantul meu si nu accept asta". A plecat sa nu mai zic ca m-a dus la politie sa stabilesc in ce conditii sa ii dau hainele, ca ii este frica pentru ca stie ca s-a purtat precum o femeie de joasa speta. Am ridicat-o de jos din situatia care era, am avut grija ea, am iubit-o, ne ajutam unul pe celalalat, iar dupa doi ani de relatie cele mai importante persoane din viata ei a fost patroana, sora, mama, care aceste persoane nu au fost langa ea la bine si la rau.Si brusc am realizat ca daca faceam casa cu ea, poate ajungeam la copii, exista riscul ca intr-o buna zi sa plece de langa mine, sa trebuiasca da o despagubesc sau facem partajul la casa muncita de noi! Iar eu ma intreb pentru ce? Ca nu a meritat iubirea mea! Sa concluzionez eu am aproape 24 de ani, iar ea 20.

2 răspunsuri:
| claaau a răspuns:

Stii ca e o vorba si ai si trait-o pe pielea ta, sa ai o relatie si sa stai cu parintii in casa e iad curat si pentru tine si pentru ei si pentru ea, oricat ai incerca sa aplanezi conflictele, tot apar si neincetat, eu zic ca fata s-a saturat de aceasta situatie, zic sa nu dramatizezi asa tare, eu cred ca ea te iubeste si inca te vrea dar vrea sa-si dovedeasca faptul ca se poate descurca singura, ce mare sacrificiu a-i face daca te-ai muta cu ea in chirie? ba din contra i-ai da incredere in ea si continuitate relatiei, eu sunt sigur ca ea asteapta un semn de la tine si eu pot sa te asigur ca viata cu ea in chirie va fi un fel de paradis pentru amandoi, ai 24 de ani, la varsta asta ar trebui sa fi destul de stabil si psihic si financiar astfel incat sa poti sa te muti de la parinti, daca ei nu-s de acord ce daca? la urma urmelor tot se intampla intr-o zi si si ei la vremea lor a facut la fel. Eu zic sa incerci sa vorbesti cu ea si sa incerci sa va impacati si sa te muti cu ea si cred ca nu vei regreta decizia. Mult succes!

| raluk27 a răspuns:

In primul rand, nu te muti cu parintii. Nici ai tai, nici ai ei. E cea mai proasta alegere. Tinerii trebuie sa stea singuri, separat. In felul asta, nu dai nastere la discutii si certuri inutile, ca i s-a parut ca s-a uitat mama ta nu stiu cum, ca ala a zis, ca aia a facut.
In al doilea rand, esti putin egoist. Ai o atitudine de om care bate cu pumnul in masa. E adevarat ca ai ajutat-o, insa te-ai gandit ca la un moment dat un om simte nevoia sa fie independent, sa aiba banii lui, locul lui? Tu privesti problema la modul: sta la mine, trebuie sa fac ce zic eu. La episodul cu unghiile, practic ai trimis-o la cratita. De ce ar trebui cineva sa faca niste lucruri din obligatie sau care nu ii fac placere, doar pentru ca sta la altii in casa? E normal sa vrea sa plece. Poate are o zi prosta, iar in momentul ala nu are chef sa socializeze cu ai tai. Sau poate pur si simplu vrea sa zaca in pat sa nu faca nimic.
"Treci peste cuvantul meu". Dar cuvantul ei?
Tu ai ajutat-o pentru ca o iubeai sau ca sa o transformi intr-un om subjugat?