| Horatiu92 a întrebat:

Buna tuturor, sunt aici pentru a va impartasi si a va cere un sfat, o parere pertinenta la evenimentele din ultimii mei doi ani. Inainte cu doi ani de zile, am cunoscut o fata pe internet (asa am abordat-o), am vorbit, i-am zis ce fel de baiat sunt si uite asa am ajuns sa fiu intr-o relatie cu fata respectiva, ea avand o situatie financiara precara, dar nu m-a interesat acest lucru pentru ca, credeti-ma mi-a facut o impresie buna. La vreo 3-4 luni a venit la mine, i-am prezentat parintii, am petrecut sarbatorile impreuna, totul bine si frumos. Relatia la inceput a fost de genu ea venea la mine, eu la ea am fost, i-am cunoscut si parintii care sincer mi-au lasat impresia ca nu prea ma agreaza dar nu m-a interesat foarte mult acest aspect. Ea termina liceul ca dupa asta se muta la mine (intr-adevar locuiam cu parintii mei, dar nu asta a fost problema pentru ca aveam camera noastra nu ne deranja nimeni). Dupa un an s-a mutat la mine, a venit la facultate, totul bine, frumos (bine ca discutii si certuri mai existau si pana sa se mute la mine si dupa ce s-a mutat la mine ) dar ne impacam repede nu conta asta. La un moment dat se angajase la un job si nu a rezistat mult ca era cu norma intreaga (era si facultatea care era la zi ).Sa numai zic ca vorbisem cu o cunostinta sa o agajeze, si aceea persoana o angaja in alta parte part time. Dar a discutat cu maica-sa, iar maica-sa a zis ca ii va trimite bani pe luna (apropo de asta am m-ai ajutat-o si eu cu bani, nu foarte multi, dar cat puteam ii dadeam tinand cont ca nu eram angajat). Sa scurtez povestea, in ultima luna si jumate si-a gasit un job la o florarie part-time (era langa facultate aceasta florarie).Si am fost de acord, am zis iubita mai castigi si tu un ban in plus, mai te ajuta si mama ta (care mama ei abia daca ii dadea 5 lei in timpul liceului culmea) sa nu mai zic de sora ei care si aia incepuse sa ii dea bani in ultimul timp care nu s-a interesat de ea in anii liceului. Deci lucrurile se petrec asa in ultimul timp vine de la servici suparata ca a certat-o patroana. Iar eu o consolez si la un moment dat eu ii zic uite iubita maicamea face mancare du-te si tu si uita-te sa vezi cum face. Ea nimic se ocupa de unghiile ei. Eu vazand asta i-am zis daca mai faci asa, am sa te trimit in chirie sa te duci unde vrei! Ce faci? Eu te bag in seama vreau sa discut cu tine iar tu nici macar nu te uiti la mine? (nu era prima oara care facea asa).Se imprietenise cu patroana iar aia sunt sigur ca i-a bagat in cap se faca ca sa ma enerveze pe mine si pe familia mea, (si nu doar patroana ci si familia ei ). Intr-o zi eu nu eram in casa, intra in casa si nu da buna ziua alor mei sau sarut-mana tata, mama. Nimic? Nu era prima oara cand facea asta, iar ai mei s-au simtit deranjati. Si de aici a pornit scandalul, maicamea s-a enervat, bineinteles eu i-am luat apararea. Iar ea mi-a zis am sa plec in chirie, daca vrei vino cu mine! Eu i-am zis in felul urmator, nu are rost sa plecam in chirie sa dam banii pe chirie, stam aici la ai mei, ca oricum vorbisem sa plecam in strainatate pe perioda verii si faceam bani, iar in 4-5 ani ne faceam o casa impreuna. Nu, ea ca plec in chirie, si i-am zis tu gandesti logic? Mai avem putin si plecam si facem bani, asa ma iubesti tu pe mine? Iar eu i-am zis daca ai plecat de langa mine, mi-ai dovedit cat m-ai iubit si o terminam, pentru ca treci peste cuvantul meu si nu accept asta. A plecat, sa nu mai zic ca m-am dus la politie sa stabilesc in ce conditii sa ii dau hainele, ca ii este frica pentru ca stie ca s-a purtat precum o femeie de joasa speta. Am ridicat-o de jos din situatia care era, am avut grija ea, am iubit-o, ne ajutam unul pe celalalat si dupa doi ani de relatie cele mai importante persoane din viata ei a fost patroana, sora, mama, care aceste persoane nu au fost langa ea la bine si la rau.Si brusc am realizat ca daca faceam casa cu ea, poate ajungeam la copii, exista riscul ca intr-o buna zi sa plece de langa mine, sa trebuiasca da o despagubesc sau facem partajul la casa muncita de noi! Iar eu ma intreb pentru ce? Ca nu a meritat iubirea mea! Sa concluzionez eu am aproape 24 de ani, iar ea 20.

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Asa este! Au dreptate astia care zic ca ai fortat-o. Pai? S-o pui tu la 20 ani sa invete sa faca mancare? La 60 ce mai face. Ca altele de la 10 ani isi cresc fratiorii singure sau cu un tata amarat. Exemplu: http://stirileprotv.ro/......-cluj.html
Sa intrii intr-o casa si sa zici buna-ziua? Asta-i dovada de proasta crestere! Cand intri in casa trebuie sa zici o injuratura. Asa-i modern acuma.
Te rog sa o iei ca pe o gluma ce am scris mai sus. Dar m-am enervat pe prostia unora cand am citit comentariile de mai sus.
Bucura-te ca s-a intamplat asa. Daca te casatoreai te alegeai cu o javra puturoasa. Eu asa am patit cu prima casatorie. Pe viitor sa fii mai atent!

| Horatiu92 explică (pentru Salontanul):

Salut sunt total de acord cu tine, Astia care critica comportamentul meu, cred ca au o problema la cap.

22 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Relatiile normale incep si se mentin cu egalitate.
Daca tu o intretii oarecum, ca apoi sa consideri ca iti apartine ca un animal de companie, normal ca se simte prinsa, si va cauta sa scape de situatie.
Pe langa asta, se pare ca nu prea e o fata de casa. Daca esti baiat pus pe casnicie de la varsta asta, nu mai continua cu una care sta si isi face unghiile, si nu se implica in treburile casei. Ca nevasta o sa faca la fel, sau o sa-ti gateasca in scarba, apoi o sa-ti scoata ochiul ca face 'sacrificii'.
Exista destule femei care isi doresc familie, si isi cunosc rolul. Bine, alea cer mult si de la sot, dar ideea ar fi sa gasesti pe cineva de la care ai ce invata, si te trage in sus. Nu sa ridici o pustoaica dezorientata, si sa incerci sa o prostesti in scopurile tale.
Deci: mai cauta.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

P.S.: E deranjant sa nu salute cand intra, dar felul in care explici de "saru'mana mamei, si buna ziua lu' tata", ma face sa cred ca sunteti penibili, si tineti la niste 'pozitii sociale' in familie, de pe vremea cand Romania avea rege la conducere.
Daca pastrezi aroganta asta de 'barbat in casa', si o sa pui iubita sa-ti respecte parintii pentru ca asa cere traditia, n-o sa ai o casnicie linistita, decat daca iti iei o tarancuta, educata de acasa ca femeia trebuie "f tuta, batuta, si pusa sa gateasca". Pe la Vaslui cred ca au iesit strugurii deja, da's verzi.

| raluk27 a răspuns:

Pai normal ca dai block, cand nu esti in stare sa sustii o discutie cu ragumente. Da, facutul unghiilor este o activitate importanta, pentru ca o femeie trebuie sa fie ingrijita. Tot voi sunteti cinici si va gasiti una mai tanara pe motiv ca nu va mai place nevasta. Lucrez zilnic cu de-al de tine, cu mentalitati din astea.
Treaba unei femei nu este sa stea la bicatarie, ci sa fie ingrijita, sa aiba studii, o cariera si un venit propriu.
Si ca sa vezi ce mentalitate precara ai, tu consideri ca o femeie care isi face unghiile e curva? Trebuie sa ai negru sub unghie ca sa demonstrezi ca esti nevasta buna.
Sotul meu a fost educat de mama lui ca nu totul sta in mancare. Succesul unei casnicii consta in tocanite si sarmale, ci in a gasi o femeie cu care sa comunici, sa te intelegi, sa realizezi lucruri, sa ai o viata spirituala, sa ai cu cine vorbi. Si nici mama nu m-a tinut la bucatarie. Ca nu a vrut sa formeze o matracuca sau o casnica. Important e sa ai scoala, sa fii ingrijita si sa ai propriul venit. Mancare gasesc si la restaurant, la firme de catering sau imi angajez o femeie care sa gateasca. Si da, statul in varful patului e foarte util. Te ajuta sa te relaxezi, sa iti odihnesti mintea dupa o zi obisitoare la birou. Altfel, ajungi sa gandesti ca tine, limitat.
Imi si imaginez ce fericita a fost nevasta-ta pana acum. I-ai mirosit ieri capotul? Ce a gatit? Tocanita, sarmale, ciorbita?

| Horatiu92 explică (pentru raluk27):

Auzi draga du-te si plimba ursul ca esti paralela cu viata. ti-ai gasit prostu

| Horatiu92 explică (pentru raluk27):

Cand vei invata sa scrii atunci sa imi dai bine lectii de cum sa port cu o femeie. ma port cum merita si doresc eu

| raluk27 a răspuns (pentru Horatiu92):

Ce anume am scris greșit, domnule care scrii "servici", "maicamea" si nu stii ca dupa punct se scrie cu litera mare?
Sau doar ai vrut sa fii ghertoi? Insusi raspunsul tau iti denota caracterul. "ma port cum doresc". Te porti cum te-a educat maica-ta. Probabil a observat si fata aia, de-asta nu-i mai da buna ziua.

| raluk27 a răspuns:

Ai o raportare de la mine. Pa, pa! Sper sa nu ne mai intoxici pe-aici!

| UnBroken2016 a răspuns:

rolling on the floor Aia abia invata sa deschida frigiderul si tu vrei sa stea langa mama ta la cratita? Si la 20 de ani? Ce naiba omule laughing. Faza ca ai ridicat-o de jos, cui ii pasa. Nimanui. Nici ei, mie sau altcuiva. Azi lumea uita de la mana pana la gura. Cei care fac bine sunt luati de prosti, de aia e bine sa te gandesti doar la tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1.Misto,vine de la servici stresata si obosita, si tu o trimit sa se uite cum face mama ta mancare! GG! laughing
2."Te trimit in chirie", mama! bravo, asa se rezolva, o dai afara din asa! GG! laughing
3.A fost ceva gen " Patroana : Enerveaza-i pe toti sa te de-a afara din casa, o sa te realizezi atunci!", Paranoiaaaa!
4. Poate nu i suporta pe ai tai? E obligatoriu sa i suporte? Inteleg ca e o chestie de respect,dar daca ea nu i suporta, sa zica, si sa inteelgi si tu ca ea nu are ce sa vorbeasca cu ei, si nici ei cu ea, asta e.Voi sa fiti fericiti.
5.Santaj emotional "fa aia,ca daca nu faci,nu ma iubesti " Asa te vreau!laughing){Pleaca ca este foarte stresant pentru ea sa stea in mediul ala,in fine,e si aiurea,ca tu o pui sa se inteleaga cu ai tai,las o frate,nu o mai trimite sa se uite la mama ta cum face mancare,daca ea nu vrea,o sa se invete dupa,sta cu tine,pe tine te iubeste nu pe maica ta si taica tu.
Ai scris si cu unele greseli,si vag si nu mai stiu eu cum.Ce sa iti zic?
Scuze daca te-am jignit in vreun fel,sau am zis ce nu trebuia,daca te deranjeaza imi cer scuze.DAR, prea ai pus-o sa faca chestii care nu vrea ( sa se uite la maica-ta sa invete sa faca mancare fix dupa ce a venit suparata de la munca, apoi ca daca se muta nu te iubeste). Trebuie sa fi mai intelegator.
Ce treaba au copii? A plecat din cauza a lor tai, nu a mai suportat mediul ala, nu ca nu te iubeste.Iti dai seama cand o fata te iubeste si cand nu sper.
Poate nu am inteles eu prea bine situatia, nu stiu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu cred ca l-ai jignit, dimpotriva, acesta este adevarul.Clar,fata se cam saturase.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A da,inca ceva,si tu asa faci? Ajuti oamenii ca sa te lauzi dupa,sau sa le reprosezi ca i-ai ajutat? O femeie intotdeauna o sa te iubeasca pentru ceea ce esti tu, si cum o faci sa se simta(iubita, protejata, dorita, etc) nu pentru ca o ajuti.Ai cam incercat sa o cumperi intr-un fel,adica,esti gen "am ridicat-o de jos, trebuia sa ma iubeasca". Urat, incearca sa ajuti oamenii doar din placere, sau ca poti sa o faci, si preferi sa ii ajuti decat sa fii nepasator, nu ca vrei ceva de la ei in schimb.

| Maria_Elena_Chirca_1991 a răspuns:

Parerea mea este ca te-a folosit. Depinde, evident si de cum te comportai tu si ai tai cu ea, dar din ce-mi descrii, chiar mi se pare ca a fost cu tine doar cat a avut nevoie de tine. Imi pare rau ca nu s-a terminat cum era frumos. Expresia cu "treci peste cuvantul meu", nu imi pica bine, consider ca femeia si barbatul trebuie sa fie egali intr-o relatie, dar poate ca ai spus-o doar la nervi si nu te-ai comportat asa cu ea si in relatia voastra.

| Horatiu92 explică:

Si inca ceva de suparata ce era sa ocupa de unghii, si asta dupa ce am luat-o in brate si i-am fost alaturi. Asa ca astia sau astea care ma criticati habar nu aveti pe ce lume sunteti, cu ce se mananca viata

| Salontanul a răspuns (pentru Horatiu92):

Uita! Alta la rand. Si tot din experienta mea: stai macar 2 ani impreuna cu una si faceti sex protejat. Te poti casatori si la 30 de ani.

| raluk27 a răspuns (pentru Horatiu92):

Nici tu nu stii, daca la 24 de ani nu poti pleca de la mamica.
Macar aia a vrut sa plecati împreună. Sa va luati viata in propriile maini. Tu ai stiut de la început care este situația si ai luat-o la tine pentru ca ai vrut TU. Si a fost misto. Mancarica buna la mama, camera ta, fata la pat. Ai tai multumiti ca baietelul nu se mai duce dupa usa-n baie. Acum vrei sa-ti linga adidașii? Bravo ei ca pleaca! Ce ai făcut tu nu înseamnă ca i-ai fost alături. Doar tu esti barbatul in casa, cum sa-ti iasa din cuvant?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Horatiu92):

rolling on the floor mda, avem probleme la cap, tu nu stii ce e cu tine, habar nu ai.Asa e fetele nu? "Faci ce zic, sau te duci afara din casa mea?" sau "Mi se rupe ca esti suparata, fugi la mami sa vezi cum face mancare". Da ma, asa e. laughing) eu is cu capu.

| raluk27 a răspuns (pentru Salontanul):

Da, ia-o pe una de amanta, tine-o incurcata cel puțin doi ani si pune-o sa faca mancare. Ca doar la 60 de ani ce mai face? Si daca nu e buna, pa, alta. Te ștergi undeva cu niște ani din viata unui om si apoi daca nu "corespunde", o arunci ca pe-o masea stricata. Frumos sfat!
Luati-va, fratilor, o bucătăreasă. Sau un sclav.

| Salontanul a răspuns (pentru raluk27):

Pai ce era sa zici? Sa aperi un barbat? Ce sa iei? O curva care sta doar prin baruri si-ti face mancare pe fuga? Sa tii una care doar stie sa-si faca unghiile? O familie se face cu o femeie de casa nu cu cele care bat trotuarul!

| raluk27 a răspuns (pentru Salontanul):

Trebuia sa realizezi ca reusita unei casnicii nu consta in facutul menajului si al mancarii. Mai renuntati la mentalitatea de tarani.
Valoarea unei sotii nu consta in mancare. Ca nu trebuie aia sa miroasa a tocanita sau a sarmale si sa faca smotru non stop ca sa ii apreciez tu calitatile de sotie. Nu-ti iei sluga, iti iei partenera.
Daca asta e viziunea ta, pur si simplu incurajezi un caracter jegos.

| Salontanul a răspuns (pentru raluk27):

Taranii sunt mai sanatosi la minte decat altii care umbla vandra. De cand este lumea, lume au fost impartite treburile in familie. Mai bine sa incurajam caracterul jegos al fufelor? Ce vrei sa spui ca facutul unghiilor este o activitate importanta si ajungi undeva cu ea in casnicie? Statul in varful patului este cel mai aducator de folos, obicei? Daca ai acesta mentalitate vei ajunge departe in casnicie! Poate ca vei gasi un prost sa te tina in brate dar eu sper sa gaseti cativa (ca vei avea multi) care sa-ti dea ce-ti trebuie.

| UnBroken2016 a răspuns (pentru Salontanul):

Are sot, lasa fata in pace laughing.