| Secret1308 a întrebat:

sunt noua pe aici. Problema mea incepe cam asa, am avut o relatie de aproximativ 8-9 ani de zile, am trecut prin multe,droguri, alcool, certuri,despartit,impacat, inselat, tentative de suicid, cam tot si toate astea de ambele parti, adica nu doar eu sau doar el era nebunul. Ideea e ca ne-am si iubit foarte mult, eu prima lui; el primul meu. Acum un an de zile am decis sa ma rup de tot ce se intampla inclusiv de el si am plecat din tara definitiv. Aici mi-am revenit totul e super ok am o relatie de 5 luni de zile care merge foarte bine. Doar ca inca mi-e capul la el, e bine? oare ce face?(pastram legatura pe internet) simt ca traiesc in trecut, inca il visez noaptea; am momente in care plang de dorul vremurilor de atunci (in ciuda tuturor celor intamplate a fost cea mai frumoasa perioada din viata noastra). De ce nu ma pot rupe de tot definitiv? Cand voi putea merge inainte fara sa privesc in urma? si cum sa fac sa trec odata peste etapa asta care am impresia ca nu se mai termina? astept rasp voastre merci

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Nu il vei uita niciodata,draga mea.
In afara faptului ca a fost barbatul langa care ai devenit femeie,relatia voastra furtunoasa si nebuneasca iti provoaca doruri si nostalgii,niciodata nu o vei regasi langa nimeni.
Dar,va trebui sa inveti sa traiesti cu amintirea ei,s-o inchizi intr-o cutiuta a sufletului tau si s-o deschizi doar cand simti tu nevoia.
Sa extragi din ea doar putere,zambet si bucurie,sa te ajute sa inaintezi,nu sa te tina in loc.
Totul e in mintea ta,trebuie sa te autoeduci, sa iti invingi pornirea sa alergi inapoi, totul s-a terminat, drumul tau e altul acum, tu l-ai ales.
Intelege asta si vei putea sa te desprinzi intr-un fel.happy

8 răspunsuri:
| ania a răspuns:

De ce nu vă casătoriți?

| Secret1308 explică (pentru ania):

De casatorit nici nu mai poate fi vorba acum. Am plecat de langa el tocmai pentru ca o luasem razna amandoi, cu alcoolul si altele iar impreuna nu cred ca ne-am fi oprit din nimic, poate nu am fost destul de maturi ( cu siguranta, nu poate). Asa ca am preferat sa tai raul de la radacina si sa fac o schimbare dura dar care sper eu, benefica pe viitor pentru amandoi.

| Roxiiiiii a răspuns:

Pfff..primu' baiat niciodata nu se uita.Si nu cred ca vrei sa-l uiti..de ce nu incerci mai bine sa inveti sa traiesti fara el?

| Secret1308 explică (pentru Roxiiiiii):

Asta incerc dar sincer nu stiu cum? bine si nu mai e faza,, ca nu pot trai fara el''; e chestia ca e mereu prezent in capul meu si asta ma dernajeaza. Ma deranjeaza ca simt ca traiesc in trecut si nu imi place, nu ca nu as putea trai fara el sau mai stiu eu ce chestii siropoase.

| Roxiiiiii a răspuns (pentru Secret1308):

Chiar nu stiu..De ce nu te centrezi mai bine in actuala pereche? El stie ce ti se intampla? Daca iti tii capu ocupat cu prietenu' tau si daca petreceti mult, dar mult timp impreuna. poate iti merge mai bine :S Te pup :*

| Denis777 a răspuns:

Ok asta imi aminteste se departirea parintilor plus anturaj, nu ai cum sa il uiti fiindca au trecut 9 ani din viata, si dupa cum spui au fost cei mai frumosi ani din viata deci nu ai cum sa ii strergi cu buretele, inseamna ca ai tinut la el si nu vei avea cum sa il uiti, trebuie sa mergi mai departe chiar daca ti se pare ca ca sunt doar niste litere, nu uita ai o viata traiesteo

| InMyWay a răspuns:

Nu ai cum sa il uiti pentru ca prima iubire nu se uita, oricum tu ai avut o relatie lunga. Este normal sa simti inca ceva pentru el. Totusi cel mai bine ar fi sa il uiti si sa traiesti in prezent cu toate ca ai petrecut multe momente frumoase si ciudate din viata cu el. Sper ca te-am ajutat.

| Secret1308 explică:

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri! Dar acum vine intrebarea ( idioata de altfel), cum sa ma desprind de el de trecut? ca eu tot incerc dar parca nu imi iese nici cum ...mai mult decat relatia in care sunt acum si care pot sa spun ca e ok ...nu stiu ce as putea face si asta ma calca pe nervi cel mai tare.