| Alexandra1991 a întrebat:

Buna tututror! Eu sunt noua pe aici si am cateva intrebari ca sa zic asa, de fapt este mai mult o poveste in care vreau cateva sfaturi de la voi pentru ca sunt sigura ca nu sunt singura in situatia asta! Povestea mea incepe asa:dupa ce m-am despartit de prietenul meu dupa o relatie de 4 ani am suferit enorm,dar timpul a trecut si trecand prin alte suferinte,adica mi-am pierdut cea mai buna prietena intr-un accident,am uitat de el! Intr-o seara m-am dat la discutii cu un tip din lista mea de mess pe care nu il cunosteam,am facut cunostina,zilele au trecut si vorbeam zilnic cu el,ne-am povestit vietile,mi-a povestit atat de multe incat aveam impresia ca il cunosc,cu timpul am facut schimb de poze si nr de telefon,vorbim mai tot timpul la telefon cum avem putin timp liber ne sunam sa stim unul de celalalt,ne intelegem fr bine si desi nu credeam ca e posibil am inceput sa avem sentimente unul fata de celalalt,dar din pacate momentan nu ne putem vedea deoarece la mijloc este distanta,el este din Galati iar eu stau in Bucuresti,iar cu banii ne descurcam destul de greu amandoi,in schimb ne cunostem de mai bine de o luna si nu ne-am vazut decat prin poze si la web insa am hotarat sa avem o relatie,il iubesc si el imi spune acelasi lucru dar nu stiu,mi-e teama sa am incredere desi este fr deschis cu mine si ma gandesc ca daca nu ma iubea asa cum spune nu pierdea atata timp cu mine, adica vb cu orele la telefon iar prin mesaje aproape tot timpul, ma asculta mereu si ma face tot timpul sa zambesc! Voi ce credeti ma iubeste? Imi tot spune ca vrea o relatie serioasa si ca daca am rabdare vom invinge distanta, dar nu stiu parca pare prea frumos sa fie adevarat! Apreciez la el ca nu este ca ceilaltii baieti de varsta lui care la 24 de anii sunt cu capul in norii si nu stiu ce este viata! Dar mi-e teama sa nu sufar din nou! Astept cu drag parerile vostre! O seara buna!

Răspuns Câştigător
| gabby269 a răspuns:

Am avut o relatie la distanta, si sunt foarte grele, vorbeam nonstop la telefon, prin sms, pe skype, mess. Dupa 2 ani in care ne juram iubire am pus punct, eu nu mai aveam o viata a mea, nu mai aveam viata sociala nu mai aveam nimic decat un telefon dupa care eram obsedata, ne-am vazut de 3 ori, in 2 ani,si nu iti recomand sa incerci, mult mai bine v-ar fi amandurora daca ati ramane doar prieteni.Tu iti faci un iubit din Bucuresti, el una din Galati.O sa suferiti, putin, avand in vedere ca a trecut doar o luna.Dar gandeste-te dupa un an, doi cat o sa mai plangeti.Eu si arn ti-am recomandat sa renunti la relatia asta dar acum ramane la latitudinea ta daca vrei sau nu sa accepti ca relatiile la distanta sunt urate si grele.Este imposibil sa treci cu bine peste ani in care o sa versi multe lacrimi si sa va mutati, intr-un sfarsit, impreuna.Bafta

| Alexandra1991 explică (pentru gabby269):

Stiu si de asta imi este cel mai frica sa continui pentru ca sunt constienta ca dupa ce o sa ne vedem prima oara a sa ne dorim si mai mult sa ne avem aproape unul pe celalalt si daca nu va fi posibil o sa suferim mai mult decat sa ne iubim, dar nu stiu m-am atasat foarte mult de el si nu as vrea nici sa renunt. offf sunt intr-o dilema totala! Multumesc mult oricum pentru raspuns.

| gabby269 a răspuns (pentru Alexandra1991):

Exact asta spuneam, o sa suferi si acum, dar inchipuieti ca va faceti sperante, si in ani o sa vedeti amandoi ca aceasta relatie e imposibila si o sa va fie si mai greu.Nu zic sa nu vorbiti, dar va sfatuiesc sa nu mai vorbiti ASA de mult, ca va faceti rau singuri.

15 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| crissyyo a răspuns:

Si eu am avut o relatie de genul...dar s-a terminat prost! dar nu se stie, poate voua o sa va tina! din cate spui tipul chiar tine la tine, puteti sa incercati, nimeni nu va opreste! Bafta:*

| neutrino a răspuns:

O relatie care nu are cum sa mearga.

| Alexandra1991 explică (pentru neutrino):

De ce crezi asta?

| neutrino a răspuns (pentru Alexandra1991):

Relatia exista atunci cand cei doi parteneri sunt impreuna. Doua persoane nu pot fi impreuna decat daca sunt in acelasi loc, in majoritatea timpului. Daca persoanele se vad rar, se numeste ocazie, adica ocazional va intalniti, ocazional va sarutati etc.

| Ekcstsy a răspuns:

Cum poti sa iubesti pe cineva pe care nu l-ai cunoscut fata in fata? Stii macar ce e iubirea? Din punctul meu de vedere este doar un prieten bun atata tot nu un iubit.

| Alexandra1991 explică (pentru Ekcstsy):

Ekcstsy asa credeam si eu ca nu este posibil pana m-i s-a intamplat mie,m-a facut sa il iubesc prin simplul lui fel de a fi,ca m-a ascultat mereu si a fost acolo cand am avut nevoie, plus ca, chiar daca nu a fost langa mine l-am simtit foarte aproape! m-am hotarat sa continui, am discutat si speram sa ne vedem cat de curand sa discutam detaliile pentru ca el mi-a spus ca la cat ma iubeste ar fi dispus daca lucrurile merg ok intre noi, sa ne mutam impreuna in viitorul apropiat, dar vom vedea cum decurg lucrurile si o sa revin cu vesti bune sper!

| Ekcstsy a răspuns (pentru Alexandra1991):

Daca stii ca nu aveti posibilitatea de a fi impreuna pe viitor macar cea mai mica certitudine nu are rost sa te chinui asa. Am avut o relatie de 4 ani rezultata la fel prin cunoasterea pe internet dar nu a mers intr-un final cu timpul am ajuns sa avem multe incompatibilitati.

| arn a răspuns:

Buna, eu iti sugerez sa nu incerci o relatie la distanta.din propria mea experienta iti recomand calduros asta. Dupa ce o sa va vedeti, o sa va doriti tot mai mult sa fiti impreuna..si veti suferi mult, si pana la urma unul din voi va pune capat. Daca va veti muta impreuna..atunci va fi altceva. Sfatul meu, nu incerca..ca apoi ai sa regreti, din pacate relatiile la distante sunt cam imposibile.

| Alexandra1991 explică (pentru arn):

Stiu asta dar e genul de persoana care il doresc langa mine,iar daca totul merge bine intre noi mi-a promis ca ne mutam impreuna,ori vine el la Bucuresti,ori eu la Galati dupa ce termin facultatea, chiar nu stiu ce sa fac, mi-e teama si ca o sa pun suflet asa cum fac de obicei si nu vreau sa sufar iar, offf! Mersi frumos pentru raspuns, apreciez!

| redscorpion26 a răspuns:

Mda...chiar la 24 de ani am trecut si eu prin asa ceva.Acum am 26, din pacate nu mai sunt cu aceea fata.Noi nu ne-am cunoscut pe mess, ci printr-o prietena comuna.La inceput am fost amici cred ca pentru 2 saptamani dupa ne-am combinat.Normal nu ne vazusem fata in fata, dupa care ne am intalnit, totul era minunat, chiar mergea relatia dar numai k ea era maritatacryingsi am cazut de acord sa intrerupem relatia si sa ramanem amici, asa a si fostbig grin...PS.nu cred ca te ar minti, eu am trecut prin asa ceva si tot din buc eram si eu, ea cam la 150 km distanta, pe noi ne-a impiedicat altcevasad

| Alexandra1991 explică:

Buna tuturor! Ce mai face-ti? Va mai amintiti de mine, de povestea mea? O poveste cu un final fericit, am trecut prin greu facem un an luna asta, dar am reusit sa ne mutam impreuna si ne este foarte bine, sunt foarte fericita si luna viitoare ne cununam! un final la care nu ma asteptam! O zi frumoasa va doresc si multa iubire :*