| anonim_4396 a întrebat:

Ultima menstruație am avut.o de pe 4 pe 6 noiembrie iar anticoncepționalele trebuia sa le încep luni și am uitat iar marți am luat 2 pastile. pe data de 11 am avut contact neprotejat și am luat pastila de a 2a zi iar pe 14 tot neprotejat dar nu am mai luat pastila de a 2a zi. Anticoncepționalele le.am luat normal restul zilelor. Este posibil sa rămân insarcinata sau nu? Dacă fac un test la 5/6 zile de la contact îmi da rezultatul Bun sau trebuie sa aștept mai mult. Mersi.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

1.-Administrarea anticonceptionalelor se face din prima zi de incepere a menstruatiei. In caz contrar daca inceperea administrarii se face in oricare alta zi, protectia este oferita doar din momentul administrarii a celei de a 8-a pastile. 2. - Pastila CONTRACEPTIVA ti-ai administrat-o inutil si cu totul iresponsabil.Deoarece din descriere nu rezulta in care zi de marti ai inceput sa iti administrezi anticonceptionalele folosirea pastilei de a 2-a zi devine cu atat mai de neinteles. In mod normal este exclusa orice posibilitate de formare a unei sarcini.3.- Testul de sarcina pentru a avea rezultat corect se poate efectua doar dupa trecerea a minim 21 de zile de la data ultimului contact sexual, sau dupa 7 zile de intarziere a menstruatiei adica cam in data de 5 decembrie. 4. -In aceste zile 16-18 noiembrie s-ar putea sa ai o sangerare de cateva zile insa aceasta nu va fi menstruatia ci un efect al pastilei contraceptive. In mod normal menstruatia se va produce la data la care trebuia sa inceapa in mod normal daca nu foloseai acea pastila cu totul aiurea.S-ar putea ca menstruatia sa nu se porneasca la data normala deoarece organismul tau va fi destabilizat din punct de vedere hormonal o perioada de cate va luni. Multa sanatate, deoarece vei avea nevoie de asa ceva.