| ιυвιтα a întrebat:

va rog ajutati-ma, stiti cumva daca se poate pune parola la un folder sau sa-l faci ascuns sau nu stiu cum sa zic, e neaparat problema e ca tata umbla prin folderele mele si eu vreau sa ascund niste poze si niste pagini cu un jurnal al meu!
Multumesc anticipat, orice informatie aveti va rog spuneti-o...scuze de categorie dar e cea mai vizualizata!
Funda si voturibig grinbig grinbig grin

Răspuns Câştigător
| Helpmeeveryday a răspuns:

Poti sa il ascunzi si daca vrei sa il blochezi ai nevoie de un program, dar e mai usor de ascuns…

Deci clik dreapta pe folderul respective ->properties->undeva jos:
-Attributes ->bifezi hidden->apply->[daca iti apare ceva dai ok, daca nu mergi mai departe]-> ok pe pagina de properties.
Pe folderul in care ai folderul pe care il vrei ascuns[suna cam naspa] ai sus[file, edit view, mai multe]->clik pe tools, ultima-> folder options [iti apare paginutza de la "folder options unde ai mai multe (edit, view.)]->clik pe view.La advanced settings ->daca dai clik de 4 ori pe sageata in jos iti apare "hidden files and folder" bifezi "Do not show files and folder" ->clik pe apply ->ok
Daca nu ai inteles lasa'mi un mesaj cu id tauhappy
Baftawinking
Bye:*

6 răspunsuri:
emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Click dreapta pe iconul folderului, selectezi submeniul "Properties", alegi din meniul superior "Sharing", si submeniul "Network sharing and security" si apoi "sharing and security". De acolo te descurci. Bafta!

| Klepto a răspuns:

Click dreapta pe fisier > Properties > ultima casuta Hidden, o bifezi
Ca sa vezi fisierul mergi la Control Panel > Folder Options >View si vezi acolo show hidden folders.

| Sperman a răspuns:

Nu, nu poti sa pui parola la un folder, exista asemenea programe dar risti ca unele fisiere din el sa nu mai fie bune.

Cel mai bine e sa faci un folder invizibil si il pui undeva unde stii de el fiindca asa cum e si numele "invizibil" nu-l vezi deloc, trebuie sa stii unde-l pui.
Sau faci un folder, il arhivezi si pui parola la arhiva.

Tutorial => Cum sa faci un folder invizibil : http://www.youtube.com/watch?v=lzjwBMn7OYk

| Georgiana2905 a răspuns:

Foarte simplu draga... Uite asa... intri in C/ D/ sau E/, apoi click pe folderu cu pricina, Tools, folder options, view, apoi hidden folder, do not show. Asta este tot.

| Alexu_6086 a răspuns:

Fi atenta: click dreapta pe folder -> properties -> general -> clickezi hidden de la attributes -> apply (pasul 1)
(pasul 2) intri in tools -> folder options -> view -> la hidden files or folders dai click pe do not show hidden files or folders -> apply -> ok
GATA - daca nu iti iese da-mi mesaj si iti explic iar (dar cred ca te descurci)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista o posibilitate sa pui parola fara nici un program: il arhivezi.

Click dreapta pe folder/fisier -> add to arhive -> advanced -> set password -> bagi parola -> ok -> ok. Si acum pune si tu arhiva undeva, intr-un folder cu filme sau altceva unde nu "bate la ochi". O redenumesti eventual, iar fiecare data cand vrei sa iei ceva, dezarhivezi ce ai nevoie.