| Macfana a întrebat:

Bună, va rog frumos ajutați-ma cu un sfat. Am relație de un an și am făcut dragoste cu iubitul meu, totul a fost din dragoste. Am 15 ani și părinții mei nu stiu ca am făcut-o cu el, ma trimit la biserica de Paste sa ma impartasesc. Credeți ca e mai bine sa ma spovedesc si sa nu recunosc că am făcut-o cu el și sa ma impartasesc sau sa recunosc si sa nu ma mai impartasesc? Va rog fara hate.

Răspuns Câştigător
| raMLesS a răspuns:

Vad ca esti credincioasa, din punctul meu de vedere nu e pacat, dar iti resprct credinta.
Daca vrei sa iti ceri iertare si sa te spovedeşti, o faci direct prin rugaciune, nu ai nevoie de mijlocitori.
Nu ii spune unui strain ce ai facut tu, pe vremuri preotii erau niste informatori.
Iti sugerez sa nu ii urmezi sfatul lui @Dintrebare si sa nu ii spui preotului chestia aia, pentru ca nu el iti iarta pacatele, ci Dumnezeu, repet nu ai nevoie de mijlocitori, o poti face si singura atat timp cand o spui din inima.

11 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

De fapt nu poți laughing că aveam o prietenă care tot ca tine cu credința și sexu și nu i-a mai dat voie la împărtășanie da asta preotu decide deci dacă contează astea pentru tine spune-i
da eu mor pe porcăria asta, frate așa suntem făcuți, să iubim și să vrem să facem sex și biserica „doamne ce păcat oribil păcătoșilor o să ardeți în iad" păi de ce mi-ai mai dat poftă de sex atunci?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu i mai spune preotului tot ce faci sau ai facut, oricum Dumnezeu vede tot ce facem zi de zi, mai bine roaga te lui Dumnezeu sa te ierte nu unui popă păcatos.

| Macfana explică (pentru CristiDinBucuresti):

Dar cică popa nu are voie sa spuna
.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca te duci la biserica sa te impartasesti este bine ca sa tii post integral si sa spui preotului TOT adevarul, fiindca o minciuna spuna in biserica, te face vinovata in fata lui Dumnzeu.
Ori mai bine nu te mai duci deloc la biserica, daca tot pacatuiesti. Marturiile minsinoase sunt mai aspru pedepsite si ia aminte, ca nu-i nimeni ocolit.

| Fatamuntilor a răspuns:

DECAT sa mergi la biserica si spui preotului doar unele chestii, mai bine nu mergi.
De obicei preotul are diferite mijloace prin te face sa iti marturiseti pacatele. Dupa ce spui ce ai facut, el iti va pune diferite intrebari... poate ai uitat ceva De exemplu la adolescenta atunci m-am spovedit preotul a fost a destul de direct in legatura cu ce ai facut tu.Chiar de doua ori m-a intrebat acelasi lucru.
Sa nu uitam ca Iisus a iertat femeia adulera. Stii de ce? NU exista om fara pacate!
Marturiste fara frica! faci canonul (un fel de pedeapsa).Nu cine stie ce, poate cateva metani, poate sa citesti dintr-o carte sfanta, poate sa ajuti pe cineva...Sa stii ca preotul nu va vorbi cu parintii tai ce ai facut.dar ai fi bine sa ii spui tu!

| cristimihailov a răspuns:

Unele lucruri le tii si pentru tine, sa nu il incarci pe preot cu prea multe.

Ii faci un bine... si poate asta e mai important decat impartasitul. Chestie de atitudine...

| Dintrebare a răspuns:

Cand te impartasesti, tot ce spui ramane secret intre tine si preot, asa ca nu iti face probleme. Deci poti spune si chestia asta daca o sa te faca sa te simti eliberata. Daca esti o persoana credincioasa, atunci mai bine sa respecti regulile credintei, ca sa nu te simti dupa aceea vinovata.

| Macfana explică (pentru Dintrebare):

Faza e ca vine mama la biserica și vede ca nu ma impartasesc...

| Dintrebare a răspuns (pentru Macfana):

Pai asta ziceam, sa mergi sa te impartasesti, ii zici preotului adevarul si gata. Oricum mama ta nu aude ce zici tu preotului, iar preotul nu are voie sa zica mai departe ce zici tu acolo

| EllaAndreea1655 a răspuns:

Sigur ca te poti impartasi, iar la spovetit nu o sa te intrebe de asa ceva. Cat despre ai tai nu te obliga nimeni sa le spui, e viata ta, sunt sigura ca vor reactiona prostesc (pentru ca putini parinti gandesc) si nu ai avea de ce sa le spui

| EllaAndreea1655 a răspuns:

Dar nu strica sa stai cuminte