| angelica02 a întrebat:

Daca am facut dragoste si vreau sa ma spovedesc si sa ma impartasesc, parintele ma intreaba daca mai am ceva sa ii zic si imi e rusine sa ii spun ca am facut dragoste daca nici nu ma intreaba, dar e pacat sa nu recunosc. Atunci daca ma mai spovedesc, ma opreste de la sfanta impartasanie sau imi da Canon?

Răspuns Câştigător
| AliGab a răspuns:

Atata timp cat traiesti cu cineva in afara casatoriei nu mai ai voie sa te impartasesti pana nu iti da preotul dezlegare, insa cu atat mai mult cu cat ascunzi un pacat. In plus, poate preotului iti este rusine sa ii spui, dar tu te marturisesti la preot cand te spuvedesti, ci Insusi lui Hristos. Parafrazez: "Cine se va rusina de Mine si de numele Meu, si eu ma voi rusina de el in fata Tatalui meu", drept aceea spune tot ce gresesti la spuvedanie, ca preotul sa stie exact ce sfaturi sa iti dea. mult spor duhovnicesc

11 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Mai bine hotărăște-te să nu mai faci sex până nu te căsătorești și roagă-L pe Dumnezeu să te ajute la asta și spune-i și preotului dacă mergi să te spovedești
că ai păcătuit dar că te-ai decis să renunți.Cu Dumnezeu nu te joci.

suntserios
| suntserios a răspuns:

De ce i ai spune unui barbat necunoscut despre relatiile tale sexuale?

| Doub a răspuns:

Da' îţi pare rău că ai făcut dragoste de te împărtăşeşti? thinking

| R0R0 a răspuns:

Deci, trebuie sa ii marturisesti pacatul altfel toate pacatele iti vor fi dublate.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Daca ii spui ca iti plac preotii insurati, se rezolva usor.

http://www.tpu.ro/......-din-mine/

| Deaad a răspuns:

Esti vai de capul tau.Traiesti in trecut.
Suntem grav, daca am ajuns in halul asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca vrei sa ascunzi ceva, nu te mai duce fiindca mai rau faci.nu spui ca ai facut sex,ci ca ai pacatuit cu prietenul tau.e normal sa-ti fie rusine, dar cainta este cazna sufletului, si marturisind vei fi usurata nu ai de ce te teme, e ca la doctor, numai ca preotul e doctor de suflete.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu nu gandesti? Cum dreacu in 2 minute iti spui toate pacatele...si ce crezi ca se intampla cand iesi de acolo? te transformi in Hristos? nu cumva esti acelasi om care ai intrat, ceva mai spalat pe creier cu consolarea popii?
Daca vrei neaparat, mergi la biserica sa barfesti, lucrezi, dai bani sau sa pierzi timpul. Viitorul abia poate fi inchipuit, iar prezentul nu-l schimbi, el se datoreaza faptelor ce nu-l pot schimba.

| 熊Panda熊 a răspuns:

Aici depinde, nu intotdeauna e pacat. De exemplu e pacat daca ai facut-o necasatorita sau daca ai folosit metode anticonceptionale (da, acuma o sa sariti cei de pe TPU pe mine si o sa ziceti ca nu va puteti abtine si nu vreti sa aveti 10 copii; ei bine nimeni nu a murit din abstinenta) sau daca ai facut-o in zi de post. Deci daca esti necasatorita, daca ai folosit anticonceptionale (pastile, prezervative,...), sau daca ai facut in zi de post. Dumnezeu a lasat dragostea ca sa se nasca oameni noi, nu spre pofta noastra. Vezi ca daca facem asta spre pofta noastra, intotdeauna va fi rau ( tineri (nu soti) care lisi lasa iubitele insarcinate, avorturi, certuri, etc)
Nu are de ce sa iti fie rusine. Preotul nu are voie sa spuna pacatul tau nimanui, altfel cade din functie. Dar de obicei preotii se bucura ca omul se caieste de pacate, isi va face o impresie buna, nu rea.
In Imp. Bizantin preotii paraciosi erau pedepsiti cu inchisoarea.
E foarte mare pacat sa nu recunosti. Ca si cum l-ai minti pe Dumnezeu, si El nu poate fii mintit.
Cat despre oprirea de la Sf. Impartasanie, depinde de la preot la preot si de la caz la caz.
Deci, curaj mult! Doamne ajuta happy

| angelica02 explică:

Eu sunt obisnuita sa ma fac pe fiecare an, si simt nevoia si acum

| KodrutZ a răspuns (pentru angelica02):

Faci dragoste o data pe an? Trist. Esti activa sexual dar te duci sa povestesti unui ninjalau in loc sa mergi la psiholog? Si mai trist.