| anonim_4396 a întrebat:

Va rog mult da-ti un sfat ca nu mai stiu ce fac, ce sa cred, la ce sa ma mai gandesc...Totul a inceput acum mai mult de jumatate de an cand am cunoscut un baiat in scoala. Mi-a placut de el. respectivul a aflat. mi-a cerut nr de telefon...si dupa aproximativ 2 saptamani ajunsesem sa-l cunosc putin. Mi-am dat seama ca nu prea isi arata sentimentele. El a mai avut o relatie de 4 ani cu o fata.Am fost constienta ca tine in continuare la ea, dar de fiecare data cand mi se parea ca ma bag peste ei(in sensul ca s-ar putea impaca) ii spuneam ca eu ma retrag si de fiecare data spunea ca are nevoie de mine. Ei s-au mai impacat pentru cateva zile dar nu a tinut relatia pentru ca tot ea voia sa se impace dar tot ea facea fite.
In vacanta s-au schimbat multe lucruri(asa mi-a zis el, adica ceea ce simte pentru mine e iubire).si ca nu prea mai sunt sanse sa se impace cu fosta.
Toata povestea asta m-a terminat .pentru ca mereu ma zapacea.intr-o zi era intr-un fel, iar in alta zi eram 2 straini.
Nu stiu ce sa cred.Sora lui(cu care ma inteleg ft bine) a spus ca a vb cu el si ca tine la mine dar a tacut la intrebarea daca ar vrea sa fie cu mine.
NU stiu ce sa fac.crying

7 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

S-ar putea sa te tina rezerva sa-i faca in ciuda fostei prietene, cred ca iti dai seama ca sunt totusi la mijloc 4 ani de prietenie, si daca sora lui evita raspunsul e ceva... putred. Tu decizi daca vei continua cu el, dar nu-ti fa iluzii...

mariana
| mariana a răspuns:

Eu zic sa iei o pauza si sa vezi daca intr-adevar acest baiat te iubeste pe tine, ori tu esti pentru tine un fel de "paravan", ori o "umbrela de vreme rea". Daca se poarta fluctuant cu tine, cand bine, cand te neglijeaza, nici el nu stie ce vrea, insa tu meriti mai mult si poti sa ai si tu un prieten, care te place doar pe tine. Spune-i deschis punctul tau de vedere si vei vedea care va fi raspunsul pe care ti-l va da.
Eu daca as fi in locul tau, i-as da "papucii", pentru ca nu este interesat de tine, ci el vrea doar s-o faca geloasa pe prietena lui.
Iesi cu prietenele tale in oras, gaseste-ti alta ocupatie si daca te mai invita sa iesi cu el, spune-i ca esti ocupata, ai alt program si vei vedea care va fi reactia lui. Pe scurt nu-i arata ca te-a ranit, pentru ca nu trebuie sa jubileze ca, dupa el se dau in vant doua fete, deci este un baiat tare curtat.
Eu iti doresc sa fii sanatoasa si fericita si sa te pretuiesti pe tine mai mult decat o face el, cand te poarta cu vorba.

| Silvia a răspuns:

De ce nu vorbesti tu cu el fata in fata?thinking
Ar ajuta multwinking

| canarita a răspuns:

Dupa relatia cu cealalta e greu sa-si revina...suferi un pic la orice despartire, sau mai mult... poate ar fi mai intelep sa te indepartezi o vreme de el, ca sa nu ajungi tu sa suferi...chiar nu intelegeti ca dupa ce se termina o relatie lunga este nevoie de timp ca omul sa se refaca?

| alinaandrei a răspuns:

Da i o pauza lasa l sa se gandeasca sa i puna ordine in ganduri si daca te vre se intoarce daca nu inseamna ca nu te merita si iti pierzi energia degeaba cu el

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai ce vrei sa faci? ce ai facut si pana acum.cauta unul care spune tot ce simte care e sincer si are curaj sa spuna. si mai ales care e sigur pe sine.nu; stai cu mine ca vreau sa ma impac cu fosta, da te iubesc si pe tine dar dupa vreo patru zile.sora lui? e sora lui.si cu ce tea terminat povestea asta? e chiar asa stresanta? nu-i nimic trece vacanta si vei avea o gramada de treaba.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fii dura si rationala cu tine insati, judeca la,, rece,, problema, gandeste cerebral, nu te poti opune daca ei se iubesc, dar nici nu iti poti intrista viata din cauza faptului ca el este confuz, ambiguu. Un barbat care te iubeste nu isi bate joc fara pic de mila, de sentimentele tale, draga mea, sa retii lucrul acesta.Chiar daca il iubesti tu, daca el nu are destula afectiune incat, sa nu iti mai intoarca viata pe dos, este egal cu zero.