| Ada_Adina_1990 a întrebat:

va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi la problema ce ma framanta:Sunt adina am 25 de ani am un iubit de 1 an de zile...si bineinteles o viata sexuala activa...dar problema care ma framata este ca am un c.m neregulat, menstruatia am avut-o pe data de 24 iulie dar in data de 1 august mam iubit un pic cu a meu si inainte sa sa se termine el doar a scoso.nimic altceva si apoi si-a dat drumu. dupa ceva timp au aparut durerile de burta,de spate, greturi( intro dimineata mi-am facut cafea si nu am pututo bea ca mi se facuse greata) dureri de cap, si pofta de jeleuri. oare sa fiu insarcinata? menstruatia doar pe 24 aug trebuie sa imi vina. oare cand as putea face un test de sarcina? sincer imi doresc un bebe!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care te astepti ca menstruatia sa se produca aproximativ in data de 24 august (la circa 1 luna dupa cea din 24 iulie) rezulta ca ovulatia s-a petrecut cam in data de 10 august. In acest caz perioada fertila din actualul ciclu menstrual a fost intre 6-11 august si in cazul in care doreai un copil in aceasta perioada 8-11 august trebuia sa intretii zilnic minim 2 acte sexuale finalizate cu ejaculare cat mai profunda in vagin iar tu sa ramai in pozitia culcat pe spate minim 10-15 minute dupa fiecare ejaculare. In urma sexului din data de 1 august posibilitatea formarii unei sarcini teoretic si aproape sigur ca nici practic NU EXISTA. Parerea mea este ca simptomele indicate nu se pot petrece si in realitate deoarece in proportie de 95% nu exista factorul care sa le produca si se petrec doar in imaginatia sau subconstientul tau. Admitand prin absurd ca totusi s-ar fi prosus fecundarea in data de 1 august, DOAR in aceste zile 10-12 august se putea produce NIDATIA si in urma implantarii ovulului fecundat in ENDOMETRU sa apara anumite probabile/posibile semne de sarcina, dar repet cam cu incepere din ziua de ieri sau astazi si nu in urma cu cateva zile. Testul de sarcina se face de regula dupa trecerea a minim 21 de zile dela data sexului incriminat sau dupa 7 zile de intarziere a menstruatiei.In cazul In care in 24 august ti se va incepe/porni menstruatia vei fi fertila in perioada 3-7 septembrie cand ti-ai putea realiza dorinta de a deveni mama procedand asa cum ti-am prezentat in raspunsul meu. Multa sanatate.

7 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer si eu cam am pofta de jeleuri.

Sper ca nu ma voi transforma intr-un analfabet...

| Kenya a răspuns:

E posibil, cel mai bine fa un test de sarcina.

| e1xtz a răspuns:

Daca ai avut menstruatie in jurul datei de 24 iulie, daca presupunem ca a tinut 5 zile in 29 abia s-a terminat.

In data de 1 august erai practic la 1 zi doua dupa menstruatie, perioada fertila practic nula, si daca termina in tine foarte putin probabil sa ramai insarcinata, cum spui tu ca a terminat afara, doar inca o minune ca acum doua mii de ani sa se intample sa ramai.

Durerile tale au alta natura, greturile, poftele instalarii unei sarcini apar oricum dupa 2-3 luni(la unele femei deloc).

Dar ca sa ai certitudine clara, peste o saptamana, adica la 21 de zile dupa intamplare cumpara doua teste de sarcina de marci diferite sa fii sigura ca nu ai incercat doar unul, si iti risipesti curiozitatea.

Daca nu mai ai rabdare o saptamana, mergi la o clinica din orasul tau, faci un test HCG, si a doua zi iti spune in proportie de aproape 100% daca esti, dar dpmdv daca lucrurile stau cum le spui tu, eu sunt tot cam 100% ca vor fi negative.

| Codreanu_Anduta_1991 a răspuns:

Si eu am tot 25 de ani. Am un copil de doi ani si 8 luni. Cel mai bine ar fi sa faci un test de sarcina, este destul de putin probabil sa fi ramas insarcinata, desi nu e excls. Daca testul iti arata ca nu vei avea nici un bebe si l-ai repetat dupa 5 zile cum se face, si simptomele continua, mergi la un doctor, poate fi o infectie, o indigestie care tine putin. Sincer, si eu am pofta de jeleuri destul de des. laughing

| Sfatosul2012 a răspuns:

Da ar trebui sa ti faci cel putin un test de sarcina. Cumpara doua si repeta l dupa o zi.

| RoBByi96 a răspuns:

Vezi poate ai facut toxiinfectie alimentara. Nu aveai cum sa ramai insarcinata.winking