| Floreee2233 a întrebat:

Bună! Vineri am făcut sex neprotejat cu iubitul meu, acesta terminându-se în mine. Imediat după, la aproximativ o oră am luat Escapelle, pastila de a doua zi. Astăzi este duminică și nu am avut niciun efect advers în urma administrării pastilei și din câte am înțeles din ce am citit trebuia sa ma simt rău și sa am vărsături, etc. Mai este cineva care a luat pastila și nu a avut efecte, dar pastila a funcționat? Menționez ca am 17 ani jumătate și ovulația trebuia sa fie astăzi. Mulțumesc pentru răspunsuri, am nevoie de ele ca sa ma liniștesc

Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Efectele adverse, ca in cazul oricarui medicament, nu se manifesta la toata lumea si nici nu confirma sau infirma eficacitatea pastilei respective.

Efectele adverse sunt fix ceea ce indica si numele: efecte adverse.Nu au nici cea mai mica legatura cu eficacitatea propriu-zisa.
Din contra, este un lucru bun pentru sanatatea ta sa NU experimentezi efectele adverse ale unui tratament, cu atat mai mult al unui medicament cu un continut hormonal atat de mare.

4 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Ai fi mai fericita daca nu ai mai lua astfel de pastile, ele sunt pacat pentru ca poti ucude un om, aduci blestem pesre viata ta.Te ibcurajez sa ii ceri irtare lui Dumnezeu si sa faci sex numai duoa casatorie pe viitor.

| Emilian65 a răspuns:

Este posibil ca organismul tau sa nu fie supus unor efecte adverse si pastila sa-si faca efectul dorit de tine.

| AliGab a răspuns:

Bagi un pumn de hormoni in tine ca sa simta ala bine? Dar la sanatatea ta te gandesti? Fato, ai 17 ani, esti prea mica sa iei asemenea pastile, plus ca acestea se iau cel mult de 2 ori pe an, dar si asa este extrem de mult. Reactiile adverse nu apar imediat, pot fi in timp si o doza exagerata de hormoni la o varsta asa frageda poate cauza chiar infertilitate pe termen lung.
Sfatul meu este sa ai mare grija pe viitor cu pastilele hormonale, inclusiv anticonceptionalele. Iar ala care nu se gandeste la tine, lasa-l de graba si gaseste-ti pe cineva care te iubeste

| MagdaIrimie124 a răspuns:

Buna. Și eu am luat pastila acum ceva timp. Cu toate că scria că o să am reacții adverse nici n am avut și nici dereglări nu am avut. Ciclu meu e la fel de regulat din prima luna după ce am administrat pastila. Cred că depinde de organism. In cazul meu a funcționat, dar eu eram chiar cu 8-9zile înainte de menstruație, știam că nu prea îs șanse de sarcina dar am preferat totuși să o iau ca a fost o greșeală. Așa că, sper sa funcționeze și la tine!