Întrebare recomandată | Tania a întrebat:

Voi cum reusiti sa treceti mai usor peste o despartire?
Un an de relatie s-a dus naibii..chiar daca s-a comportat aiurea cu mine inca ma mai gandesc la el.
Nu ma simt bine deloc,parca sunt asa deprimata, imi vine sa plang.
Nu am primit nici o explicatie...ma abtin sa nu il caut eu, stiu ca poate ma va cauta peste cateva zile...dar nu mai merita sa ma intorc.
Nu stiu ce sa mai fac?

Răspuns Câştigător
| mihaelaa18 a răspuns:

Bunahappy
Sincer la mine a trecut destul timp de la despartire dar inca nu am trecut peste in totalitate.Inca mai am momente in care imi este dor, momente in care ii simt lipsa si as vrea sa fie langa mine dar ma gandesc ca nu se mai poate si incerc sa fiu taree. Oricum niciodata nu il vo uita, va ramane mereu in inima mea.
Acum revenind la problema ta:cu greu uitam o persoana la care tinem. Uneori este imposibil de uitat, ci doar sa invatam sa traim si fara aceea persoana.Va fi greu, va durea insa tot ce trebuie sa facem este sa fim puternici si tari.Asa este viata, ne da cate o lovitura pe care trebuie sa o ducem pana la capat.Stii ca exista si vorba aceea"Dumnezeu nu ne-ar da mai mult decat putem duce".
Incearca sa te calmezi.Gaseste o activitate ceva, care sa te tina ocupata.Iesi pe afara cu prietenii,fa o plimbare printr-un parc ceva, pune-ti ordine in ganduri te va ajuta sa te simti mai bine.
De exemplu ai putea sa scrii pe o foaie, tot ce te doare pe tine, tot ce simti, tot ce te apasa si pe urma sa o arzi.Vei vedea ca te vei elibera cat de cat de situatia si te va face sa te simti mai bine.Am incercat si eu si a mers.
Trebuie sa ne gandim intotdeauna ca orice inceput are si un sfarsit.
Lupta pana la capat si nu te da batuta.
Ai incredere in tine,spera si vei vedea ca vei reusi.
Capul sus! incearca sa te ridici de jos,sa te scuturi de durere si rani,si sa incerci sa pasesti spre un alt capitol din viata ta cu propriile tale puteri.
Va durea azi,va durea maine,dar in timp durerea nu va mai fi la fel de puternica ca si acum,si iti va fi mai bine.
Bafta si nu uita ca indiferent de cum este viata, ea trebuie sa mearga inainte, nu inapoi!
Ai grija de tine, si daca mai ai nevoie de ajutor, sunt aici sa te ajutkiss

2 răspunsuri:
| Roza21 a răspuns:

Transforma-te intr-o "heartbreaker" schimba-ti look-ul, aranjeaza-ti camera altfel, mergi la shopping, gaseste-ti un hobby, citeste(chiar ajuta asta) iesi cu prietenele in oras, ideea e sa fii ocupata mereu ca sa nu iti mai amintesti
crede-ma ca merge la sigurwinking
la inceput o sa fie putin greu dar are efect. fa-ti o prietena mai nebuna care rade mereu si a vezi ce bine o sa te simti
bafta

| Larisa94 a răspuns:

Incearca sa iti ocupi timpul(sa faci sport, sa citesti), sau sa iti faci prieteni noi (poate astfel vei gasi pe cineva care sa te faca sa il uiti). Si eu spun ca nu merita sa te mai intorci la el, mai ales ca s-a comportat urat cu tine.
Sper sa iti gasesti pe cineva care sa te faca fericita.