| Micutza_5619 a întrebat:

Buna,vreau niste sfaturi, pareri de la voi...pana in luna martie am avut un ciclu regulat adica tot la 29 de zile mia venit..in luna aprilie nu mi-a venit deloc iar in luna mai, mi-a venit de doua ori din 4 pana in 8 si din 22 pana in 25 in luna iunie am avut o intarziere de 6 zile dar intr-un final si-au facut prezenta doar ca m-a tinut doar 3 zile ...normal pe mine ma tine 5 zile. oare care sa fie cauza? oare sa fiu insarcinata si sa imi vina peste sarcina?
P.S.se poate face test de sarcina in timpu mentruatiei?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In buna functionare a glandelor tale endocrine a intervenit o dereglare ceea ce a determinat ca un efect si dereglarea foarte accentuata si a ciclului menstrual.Sangerarea peste sarcina nu poate fi confundata cu menstruatia care are propriul mod de a se manifesta chiar daca a fost mai scurta ca timp de scurgere decat cele anterioare. Testul de sarcina se face in cazul in care nu apare menstruatia. In cazul tau consider ca nu exista posibilitatea de a fi insarcinata. Rezultatul unui test de sarcina pe baza urinei este considerata corecta/valabila/valida doar daca de la ultimul act sexual sau de la data ovulatiei au trecut minim 21 de zile. Se poate face mai repede adica dupa 10 zile un test de sarcina prin analiza de sange efectuat intr-un laborator de analize medicale. In cazul tau probabilitatea de sarcina este practic inexistenta.