| RobeBeta a întrebat:

Buna,vreau sa ma ajutati cu ceva sfaturi in legatura cu El.Din luna Noiembrie 2013 plac pe un baiat pe nume Florin. El este mai mare decat mine cu 2 ani.La inceput eram amici, ne intalneam dimineata la cafea inainte de scoala radeam, glumeam. Eram prieteni foarte foarte buni.Pana cand am inceput sa ma indragostesc de el.Am tot asteptat momentul potrivit cand sa i zic si lui. Asa ca intr-o dupa masa mi-am luat inima in dinti asa cum se zice si l-am sunat. Si i-am zis tot ce aveam de zis cand el la sfarsit a zis:stii eu o iubesc pe Alexandra chiar daca nu sunt cu ea..Eu am zis ok si i-am zis sa nu se supere si asa. Dupa faza ce s-a intamplat in ziua aceea mi-am pus in cap sa-l uit definitiv.A doua zi am mers la cafeneaua unde ne intalneam aproape toata ziua so el m-a luat in brate si m-a sarutat pe frunte... dupa o saptamana aproximativ nu am mai vorbit cu el cam o luna si ceva.In ianuarie a intrat pe mine pe facebook sa vada ce mai fac si cum mai sunt..Eu intre imp l-am uitat. Dupa ce am vorbit 2-3 seri la rand cu el pe facebook nu am mai vorbit pana in luna April.Eram prin oras cu o prietena ne plimbam cand de odata ne intalnim cu Florin si cu un prieten de al lui. Florin m-a luat in brate si m-a sarutat pe frunte asa cum facea mai tot timpul...din ziua aceea nu este zii sa nu vorbim am avut o perioada in care vorbeam si 2000 de sms-uri pe saptamanabig grin. Sentimentele mele fata de el au reaparut si sunt mult mai intense.Acum cateva sapt am iesit in oras cu el si ma sarutat.Nu stiu ce sa mai credthinking Sunt intr-o dileme mai mare decat mine.Nu stiu cum sa ii zic ca imi place de el chiar nu stiu!

Răspuns Câştigător
| Miladincaa a răspuns:

In primul rand incearca sa te calmezi, altfel nu vei putea gandi rational. Daca spui ca tu si el ati fost prieteni buni ar trebui sa iti faci curaj si sa incerci sa porti o discutie cat mai sincera cu el. Inainte de asta totusi incearca sa afli daca pana la urma s-a intamplat ceva intre el si Alexandra, daca afli ca a fost respins de catre ea... s-ar putea sa isi fi reorientat atentia catre tine. Oricum incearc sa vorbesti cu el ( dar de data asta fata in fata) astfel ii pofi vedea reactia nu doar sa o auzi. Fi sincera si spune-i tot ce simti pentru el. Cat de mult ti la el, cat de mult te-a marcat acel sarut, cu slte cuvinte tot ce ai pe suflet. Daca intr-adevar tine la tine sau cel putin iti este prieten cu adevarat iti va intelege sentimentele, nu te va lua in ras, va fi sincer cu tine si iti va da un raspuns. Dupa aceea depinde de tine ce se va intampla. Daca raspunsul lui este insa nefavorabil... Ar trebui sa te resemnezi si sa te reorientezi catre un alt baiat. Sunt constienta ca nu va fi usor, dar viata merge mai departe, cu sau fara el.

| RobeBeta explică (pentru Miladincaa):

Da intr-adevar intre el si Alexandra a fost o relatie cam de 2-3 saptamani...ea ii dadea lui numa sperante..si asa au ajuns sa fie doar amici.Nu stiu daca eu doi mai tin legatura dar stiu ca el a iubit-o foarte mult!

| Hakuouki a răspuns (pentru RobeBeta):

S-ar putea ca tu sa fi devenit "pastila", adica incearca sa o uite pe ea in bratele tale sau poate in timpul in care nu ati vorbit a realizat ca de fapt te place pe tine...lasa-l pe el sa faca primul pas, nu te ambala prea tare sa nu cazi din nou.

| Miladincaa a răspuns (pentru RobeBeta):

In aceste conditii ar trebui sa fi atenta. S-ar putea ca rl sa te vada ca pe o alternativa a ei, un premiu de consolare pentru orgoliul lui ranit. Totusi nu poti sti sigur pana cand nu vorbesti cu el, dar nu uita ca indiferent de rezultatul discutiei tu trebuie sa fi obtimista, nu vreau sa iti faci iluzii si nici sa te descurajezi. Daca nu e el cel potrivit mai exista si altii.

8 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

Doar i-ai spus ca il placi si ai sentimente puternice fata de el! Stie acest lucru din destainuirile tale mai vechi.Nu are de unde sa stie, ca ai incercat sa-l uiti.Probabil,la relatia care spera cu Alexandra,nu s-a adeverit si atunci s-a gandit ca poate nu ti-au pierit toate sentimentele tale fata de el si acum incearca sa nu mai piarda timpul.
trebuie sa fii atenta,daca nu cumva esti "o umplutura"intre vechea relatie, care nu a mers si alta noua, care va veni pentru el.
Ce sa-i mai zici din nou, ca doar ti-ai martusrisit sentimentele odata si el nu a uitat.
Daca este destul de matur in ceea ce gandeste si face, poti sa-i mai dai o sansa, dar sa fii cu ochii in patru.Asa sunt facuti barbatii si mai ales baietii, sa treaca de la o cucerire la alta.Trebuie sa fii si tu destul de matura, ca sa faci diferenta intre a se folosi de tine, ca un balsam pentru vechea dragoste si alta care o sa- aprinda calcaile.
Nu ai ce sa pierzi, dar sa nu te implici emotional prea mult. Poate merita, poate nu!

| BornToBeLoved a răspuns:

Pai
Acum
El e in situatia complicata, dar
O sa fiti
Impreuna, eu asa Zichappy! Succes!

| Hace a răspuns:

Nu ii mai spune nimic! Lasa lucrurile sa vina de la sine!

| IthinkIly a răspuns:

Ce drăguțț puppy dog eyes Păi, el și-a dat seama ce avea să piardă, o prietenă dar și o iubită în acelaș timp. A încercat probabil să fie cu fata aia și nu i-a ieșit, apoi și-a adus aminte de tine, E clar că începuse să te placă, doar că nu și-a dat seama atunci big grin
Să nu îi spui că îl placi iar, fă-l pe el să o spună. :3
Fundă? big grin

| Victor_Razvan_1988 a răspuns:

Ii plac amandoua fete... e nehotarat!