| MindExplode a întrebat:

vreau sa-mi dati un sfat sunt cu prietenul meu de 10 luni in curind plec peste hotare el nu stie de asta. Vreu sa-i spun tot adevarul printr-o scrisoare in care o sa-i spun ca l-am inselat acum 6 luni dintr-o prostie si sa-i spun ca plec si nu ma mai intorc niciodata.
Intrebarea este:
Sa-i spun ca l-am inselat? El e genul de baiat ft sentimental si nu doresc sa-i provoc atit de multa durere.Nu am curajul sa-i spun tot in fata.
P.S: Il iubesc ft mult.

Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| TiffanyღBJ a răspuns:

In general, eu sunt de parere ca trebuie spus adevarul mereu, pentru ca este de preferat in locul unei minciuni frumoase.
Dar in cazul tau, avand in vedere ca pleci si nu te mai intorci, deci relatia voastra oricum este terminata, nu cred ca mai are vreun sens sa ii spui ca l-ai inselat, mai ales daca spui ca ai facut-o dintr-o prostie. Adica oricum va suferi pentru ca pleci, ce rost are sa ii mai adaugi o suferinta in plus? Nu ajuta pe nimeni. Sigur, ar fi de preferat sa ii spui in fata ca pleci, nu printr-o scrisoare, dar daca nu poti, asta e...
Deci, sfatul meu este sa nu ii mai spui ca l-ai inselat.

10 răspunsuri:
| foxsilver a răspuns:

Nu stiu daca acest gest il va face pe prietenul tau sa te dispretuiasca, si astfel sa nu regrete plecarea ta.
Mult mai corect mi se pare sa-i comunici faptul ca pleci si ca nu te mai intorci, dar fara sa-i spui nimic despre acel episod in care tu l-ai inselat.Ar fi tardiv.Si in plus,e mult mai bine sa-l pastrezi ca prieten,caci poate vreodata va veti reintalni,si zambind nostalgic veti depana amintiri,fara reprosuri si resentimente. Poate doar intr-un astfel de moment ai putea sa-i marturisesti ca l-ai inselat. Odata cu trecerea timpului, sentimentele se estompeaza, si va putea suporta mult mai bine marturisirea ta. Dar pana atunci, nu-l tulbura si nu-i rani sufletul, daca spui ca il iubesti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, e o idee buna sa-i spui ca l-ai inselat. Asa isi va da seama ca esti o usuratica si va trece mai usor peste despartire

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca esti convinsa ca nu vei mai fi vreodata cu el, probabil ca e mai bine sa nu il ranesti si sa nu ii spui de aventura ta.
Macar sa ramana cu o amintire frumoasa legata de tine.

| rocco09 a răspuns:

De ce sa ii faci inima rea, ai facut-o, iti pare rau, l-ai iubit si atunci i-l iubesti si acum...a fost o prostie pe care el o poate interpreta altfel, si mult mai grav decat a fost. Lasa-l fericit!

| Domnisoaraindragostita a răspuns:

Daca tot pleci de ce sa-i spui? Poate nu am dreptate dar... mai bine lasa lucrurile asa cum sunt.Si eu am plecat peste hotare si m-am despartit de cineva drag, cu speranta ca cind ne vo-m revedea va fi totul la fel.Dar nu a fost asa peste putin timp ne-am despartit de tot.Despartirle de genul acesta dor foarte mult, dar cred il va durea si mai mult daca va afla ca la-i inselat. Eu cred ca e mai bine sa lasi lucrurile asa cum sunt.Parerea mea.

| Domnisoaraindragostita a răspuns (pentru Domnisoaraindragostita):

Interesant de ce vrei sa pleci fara ca sa-i spui?

| MindExplode explică (pentru Domnisoaraindragostita):

Eu prin scrisoare vreau sa-i spun ca plec

| maooops a răspuns:

Ei zic sa scrii scrisoarea si sa sa o legi de piciorusul unui porumbel alb si sa-l trimiti de acolo de unde pleci nu de alta dar daca te,, machiaza,,rolling on the floor

| SpeedyGonzalez a răspuns:

Nici noi nu avem curajul să îți spunem "tot în față"...
Am citit pe la tine, că am crezut că ești troll, dar am înțeles că e pe bune ce povestești tu aici.
Oricum, la 15 ani te descurci binișor...

| foxsilver a răspuns (pentru SpeedyGonzalez):

Wow! Ce revenire spectaculoasa si plina de CHEF!