| bbyyyyyyyy a întrebat:

TPU am o problema. E o poveste lunga. acum mult timp am fost impreuna cu un baiat,cu siguranta prima mea iubire, prima relatie serioasa. Ne-am despartit ca nu ne mai intelegeam ca era foarte dificil, am suferit enorm dupa el dar chiar cand simteam ca nu mai pot a aparut alt baiat in viata mea, nu mi-a placut prea mult de el dar ma simteam in siguranta si ma ajuta mult, cu timpul m-am atasat de el,suntem impreuna de cateva luni, avem genul ala de relatie perfecta, ne intelegem perfect si ma iubeste mult, pot sa zic ca si eu il iubesc dar nu sunt "fluturasii " aceia ce ii simti cand esti indragostit. si acum vine problema, fostul tot incearca de un timp sa vorbeasca cu mine si zilele astea am vorbit deschis cu el sa vad ce vrea, mi-a zis atatea chestii care m-au pus pe ganduri, ca nu ma poate uita, ca ma iubeste, ca regreta, pur si simplu a fost "sentimental" si nu ii sta in fire, de atunci vorbim tot timpul, si se poarta asa frumos cu mine, nu imi cere sa ma despart de prietenul meu pentru ca stie ca sunt fericita si a zis ca si el este atunci, nici nu il mai recunosc.Nu imi insel iubitul sau asa, stie ca vorbesc cu fostul pentru ca suntem prieteni si geloziile de copii nu isi au rostul. Chiar nu stiu ce sa fac, inima imi spune sa ma intorc, capul imi spune sa raman unde sunt ca imi este bine. Adica e ok cu iubitul meu doar ca mi-e atat de dor de fostul, cu el eram 100% fericita, doar ca eu nu am siguranta ca daca ma intorc va fi ok, e un baiat asa mai ciudat, nu stie ce vrea, dar nici eu nu am cum sa stiu daca s-a schimbat sau nu, nu vreau sa fac o greseala sa dau pasarea din mana pe cioara de pe gard, vorba aia. Aveti vreun sfat?

4 răspunsuri:
| ywar a răspuns:

As adauga eu... fluturasii nu tin o viata, sunt trecatori asa cum suntem si noi prin aceasta viata. Suntem oare dependenti de acei fluturasi pentru a masura pasiunea. Raspunsul e greu si nu poate fi dat dintr-o rasuflare.
100 % fericita cu cineva, nu exista decat poate in romane.
Pune in balanta ce e bun si ce e rau la ei si alege. Nu te pune in situatia in care sa nu mai ai pe cine alege.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu crezi ca daca era sa mearga cu primul, mergea din prima? Eu sunt de parere ca ai avut destul timp sa vezi cum este relatia cu fostul si daca singura ai ajuns la concluzia ca el e ciudat si nu prea stie ce vrea, ma gandesc ca nu mai merita sa iti pierzi timpul cu el. Eu nu cred in schimbarile astea miraculoase. Mai bine ramai cu actualul si daca vrei sa ai o relatie frumoasa incearca sa nu te mai vezi cu fostul, cu atat mai mult cu cat revederea cu el te influenteaza. Daca te dedici mai mult actulului vei reusi pana la urma sa il uiti pe primul. Da-i o sansa celui de al doi-lea sa ajunga sa ocupe un loc important in inima ta mai ales daca simti si se vede ca te iubeste. Fluturasii nu apar tot timpul din prima dar cu siguranta apar mai tarziu sa stii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da!

Sfatul meu ar fi sa nu te mai hranesti cu iluzii. Nu ai fost niciodata 100% fericita cu fostul, asta iti amintesti tu. Daca ati fi fost atat de fericiti nu v-ati fi despartit. Relatia cu fostul e de domeniul trecutului asa cum ar trebui sa fie si fostul, discutiile cu el pot aprinde vechi pasiuni, de aceea nu prea se pastreaza relatii cu fosti sau foste si nu pentru ca ar fi "gelozii de copii". Fostul e persoana care pune in pericol actuala relatie si uite ca si aici exact asta e cazul. Spui ca intre voi nu exista gelozii de copii in timp ce iti pui intrebarea daca ar trebui sa-l parasesti pe actualul pentru a-i mai oferi o sansa fostului. Numai o femeie se poate contrazice in asemenea hal. Tu exact asta faci, prietenul tau ar avea tot dreptul sa fie gelos. El iti ofera incredere si tu profiti de ea in modul in care nu ar trebui. "Inselat" se refera si la inselarea increderii, nu inseli o persoana doar cand te culci cu alta...

Ofera o sansa relatiei actuale, fostul e acelasi om cu care nu ai avut un viitor. E normal sa se poarte mai frumos, intr-un fel te porti cand vrei sa obtii ceva si in alt fel te porti cand ceva iti apartine, nu cred ca ai 10 ani sa trebuiasca sa iti explic chestiile acestea. Fii devotata actualului iubit si nu strica totul doar pentru a ajunge de unde ai plecat, cam asta ar fi sfatul meu.

| baTTLe4uTr a răspuns (pentru anonim_4396):

" Spui ca intre voi nu exista gelozii de copii in timp ce iti pui intrebarea daca ar trebui sa-l parasesti pe actualul pentru a-i mai oferi o sansa fostului. Numai o femeie se poate contrazice in asemenea hal. Tu exact asta faci, prietenul tau ar avea tot dreptul sa fie gelos. El iti ofera incredere si tu profiti de ea in modul in care nu ar trebui."

La asta ma gandeam in timp ce citeam intrebarea. Acum nu te supara ca e al 2-lea replay saptamana asta dar decat sa fiu acuzat de plagiat las mesajul asta pentru bbyyyyyyyy sa vada ca mai e cineva de aceeasi parere happy