| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa stiu care sunt șansele sa fi rămas însărcinată daca s-a rupt prezervativul pe data de 18 septembrie?
Ultimele menstruații au fost in :
30 august
3 august
7 iulie
9 iunie
15 mai
Inca nu mi-a venit menstruația, iar testul de sarcina a ieșit negativ!

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

15.05 - 08.06 = 25 zile; 09.06 -06.07 = 28 zile; 07.07 - 02.08 = 27 zile; 03.08 - 29.08 = 27zile; 30.08 -? = 30 zile pana astazi. Rezulta ca in ultimele 4 cicluri menstruale terminate, OVULATIA s-a produs in ziua : 11-a, 14-a, 13-a si iar a 13-a, astfel ca prin apreciere se poate considera ca si in actualul ciclu menstrual ovulatia s-ar fi putut produce la fel tot in a 13/14 zi, adica in data de 11/12 Septembrie. In baza acestui rationament reiese ca o sarcina ar fi putut sa se formeze in PERIOADA FERTILA care s-a situat cel mai probabil intre 7 -13 Septembrie. Fiindca sexul cu ''probleme'' a fost intretinut dupa trecerea a minim 5 zile de la terminarea perioadei fertile in care exista posibilitatea de a se forma o sarcina, concluzia teoretica si logica este aceea de a fi exclusa posibilitatea de a exista o sarcina in acest moment. Intarzierea de 2-3 zile a menstruatiei se poate datora unor dereglari hormonale produse in timpul ciclului menstrual si nu datorata unei sarcini instalate. Testul de sarcina a fost efectuat absolut INUTIL fiindca daca ar exista chiar si o sarcina ipotetica pana in 27 Septembrie aceasta NU ar fi putut produce hormonul hCG. fiindca dupa 9 zile de la o ipotetica fecundare a ovulului, sarcina respectiva nici macar NU s-ar fi putut implanta in endometru prin procesul de NIDATIE. In concluzie rezultatul testului de sarcina obtinut are o precizie/garantie de corectitudine cu valoarea 0 % (zero) valabilitate. Testul de sarcina al carui rezultat sa aiba o garantie de peste 95-98% valabilitate se poate efectua dupa trecerea a minim 18-19 zile de la data intretinerii sexului ''buclucas'' adica prin 6-7 Octombrie, insa bineinteles ca numai in cazul in care Nu se produce intre timp menstruatia. Multa sanatate!

| kandaraki a răspuns:

E tot ok, nu esti insarcinata, suntem in anul 2017, cifra impara, nu ramai insarcinata daca s-a rupt pe 18, sa fi fost pe odata impara atunci era problema!

| Andr33ya a răspuns:

Mi-am făcut testul ieri, 27 septembrie

| Jenescu_Ionut_1983 a răspuns:

La ce distanta de contactul sexual ti-ai facut testul de sarcina? De obicei testului de sarcina se face la vreo 5 zile dupa ce iti intarzie menstruatia.