| anonim_4396 a întrebat:

Buna!
Vreau sa va cer părerea in legătură cu ovulele contracept-M.(Aș prefera răspunsuri din propria experiență si cat se poate de serioase)
Vreau sa incerc această metodă de contracepție combinată cu coitul întrerupt.Ce parere aveti?
Credeți ca este eficienta?
Orice detaliu, orice informație imi este de folos.
Logica mea a sunat astfel: ovulele protejeaza aprox 70% iar coitul întrerupt..depinde de noroc, Asadar ovulele ma vor proteja in special de lichidul acela preejaculator deoarece inainte sa ejaculeze o va scoate din vagin.
Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Protectia contraceptiva oferita de ovulele spermicide Pharmatex si Contracept-M este acceptabila fiindca d.p.d.v. al eficacitatii reale se situeaza in limita cuprinsa intre 75- 92% chiar si atunci cand sunt respectate cu ''sfintenie'' toate instructiunile precizate in prospectul produsului precizate de producator.
Sarcina se poate forma extrem de rar si numai in cazul in care in VAGIN este ejaculata intreaga cantitate de sperma in zilele care reprezinta PERIOADA FERTILA REALA; adica cu 1-2 zile inainte de ziua OVULATIEI si in ziua OVULATIEI. Din acest motiv este indicat si recomandat ca sperma sa NU fie ejaculata in vagin in zilele mentionate si in cazul in care se procedeaza in acest mod atat posibilitatea cat si probabilitatea de a se forma o sarcina nedorita este eliminata in proportie de peste 99%. Multa sanatate!