| anamaria1620 a întrebat:

Buna, TPU! Acum aproape 4 saptamani (joi se implinesc) am avut un moment de petting cu prietenul meu, eu fiind in acel moment la menstruatie (mentionez ca ciclul meu menstrual are 26-27 de zile). Nu am fost penetrata, himenul meu fiind intact - nu am intretinut niciodata un act sexual. Mi-a venit menstruatia si luna aceasta, normal, la termen, si a tinut atat cat trebuia sa tina, fara nicio schimbare. Intrebarea mea este daca pot ramane insarcinata datorita lichidului preejaculator, in timpul menstruatiei, fara sa intre in contact direct cu vaginul meu, si sa imi vina menstruatia regulat in luna urmatoare. Nu am avut niciun fel de simptom, doar durere de spate, dar pe perioada menstruatiei si atat, pe care o mai am si in mod normal. Multumesc anticipat!

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In perioada menstruala NU se poate ramane insarcinata!
Pentru ca atunci se elimina ovulul nefecundat!

| corbulalbrosu a răspuns:

Orice fata/femeie dar nu numai ea ci la fel si baiatul/barbatul indiferent de varsta lor, insa care si-au inceput viata sexuala, ar trebui sa cunoasca in mod foarte exact si precis mecanismul de formare/producerea a unei sarcini. De asemenea ar fi fost bine ca inainte de a intretine un contact sexual neprotejat, sa fii deja informata ca pentru a se forma o sarcina, in mod OBLIGATORIU trebuie sa fie intrunite minim 2 conditii, cu precizarea ca aceste 2conditii trebuie sa se petreaca in acelasi timp, sa se produca simultan/concomitent si anume : 1-) In primul rand CONDITIA PRINCIPALA este aceea ca fata/femeia poate sa ramana gravida NUMAI daca sexul este intretinut in PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual, adica in cele 4-5 zile situate dinaintea zilei de ovulatie, sau ziua ovulatiei cand exista deja un OVUL VIABIL in uterul ei care poate fi fecundat de catre un spermatozoid provenit din sperma si NU din lichidul preejeculator. 2-) Printro modalitate indiferent care ar fi aceasta, SPERMA trebuie sa ajunga/sa patrunda in mod obligatoriu IN VAGIN (indiferent de cantitate), deoarece doar in acest mod spermatozoizi existenti in sperma vor avea posibilitatea sa treaca din vagin in uter si de acolo s ajunga in trompele uterine pentru a fecunda ovulul in cazul in care aceasta deja exista in acel moment. Lichidul preejaculator in momentul producerii si deversarii acestuia in uretra penisului, este PERFECT STERILA fiindca in continutul sau NU exista deloc spermatozoizi. Insa dupa deversarea lichidului preejaculator in uretra, exista posibilitatea ca aici sa se poata contamina prin amestecarea sa cu posibile resturi de sperma ramase de la o ejaculare care s-a produs anterior chiar si cu cateva ore si astfel sa patrunda/sa ajunga spermatozoizi in continutul lichidului preejaculator. Aceste resturi/ramasite de sperma pot sa ramana in uretra/penis in urma masturbarii sau a unui sex intretinut anterior. In concluzie fiindca lichidul preejaculator asa cum este produs este perfect steril si complet inofensiv, rezulta ca NU se poate forma o sarcina prin intermediul acestui lichid, al carui ADEVARATUL ROL este cel de a CURATA URETRA DE EVENTUALELE RESTURI/URME DE URINA pentru a asigura in uretra un pH neutru inainte de ejaculare care sa faciliteze/sa garanteze un mediu propice de viata pentru posibili spermatozoizi care ar putea ajunge in uretra in urma producerii unei ejaculari. Doar in aceste conditii spermatozoizii vor putea ajunge vii si motili din vagin in uter. Insa in mod absolut sigur in momentul producerii si deversarii in uretra lichidul preejaculator este PERFECT STERIL. In concluzie probabilitatea de a ramane insarcinata este 0 (ZERO). Multa sanatate!

| sofisis a răspuns:

Uhm...nu, nu esti insarcinata

| HazelEyes77 a răspuns:

Nu te teme nu ramai insarcinata in astfel de conditii cu atat mai mult cu cat erai in perioada menstruatie si nu ati facut sex de fapt. Si odata ce ti a venit manstruatia de ce iti mai faci griji?

| anamaria1620 explică (pentru HazelEyes77):

Pentru ca am cautat raspunsuri in perioada asta si am citit ca iti poate veni menstruatia chiar si peste sarcina. Multumesc mult!

| sweetangels a răspuns:

Nu, lol!

| cyupaku a răspuns:

Stai calm deoarece nu ai ramas insarcinata

| OMFGConrad a răspuns:

...urmează să mai văd o întrebare de genul "M-am sărutat cu iubitul meu, eu fiind la ovulație, iar el având erecție. Am rămas însărcinată?" și pot să zic ca am văzut majoritatea întrebărilor de genul.

ONTOPIC: Nu ai rămas însărcinată, stai liniștită.

| Andrei101010 a răspuns:

Tu esti Fecioara Maria? Sau ce te crezi tu? M-am saturat sa vad mereu intrebari de genul tampite.Cat de batut/a in cap sa fi sa crezi ca ramai gravida de la asa ceva?