| Radandam a întrebat:

Am 18 ani si astazi am reusit pentru prima dată decalotarea in stare flasca completă.Am vrut să mă spăl cu apă dar daca ating cu degetul capul e sensibil.In fine, acum pot decalota penisul complet in stare flasca foarte usor.Problema este că in stare erectă nu pot decalota penisul complet, sa zic asa cam jumatate, nu am fortat sa trag mai mult ca imi este frica.De 10 zile mi-am dat cu betaderm si eu zic ca s-au vazut rezultatele daca acum pot decalota penisul in stare flasca complet.Credeti ca daca imi incep viata sexuala si pun prezervativul cand penisul este in stare erecta dar este decalotat pe jumatate pot da in parafimoză? Am pus prezervativul pe penis si s-a mulat foarte bine, dar imi e frica cand va trebui sa o introduc sa nu dau in parafimoza. Bănuiesc ca este o fimoză de gradul 1 sau 2 daca pot decalota penisul in stare flasca complet si in stare erecta pe jumatate, as trage mai mult dar v-am spus ca imi este frica.Stiu ca am repetat de prea multe ori aceleasi cuvinte in fraze dar am vrut sa intelegeti.Credeti ca pot sa fac sex? Si nu vreau sa ma duc la urolog sincer, adica Betaderm si-a facut treaba pana acum.Va rog mult să ma sfatuiti si sa ma ajutati, dar fara sa merg la medic. Sper sa cititi tot si sa ma ajutati.Va multumesc!

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

,, Credeti ca daca imi incep viata sexuala si pun prezervativul cand penisul este in stare erecta dar este decalotat pe jumatate pot da in parafimoză? ""
Din nefericire in cazul tau exista o astfel de posibilitate si inca destul de mare ca in timpul sexului din cauza unei penetrari mai in forta la un moment dat sa se produca o decalotare completa prin trecerea inelul fibros al preputiului peste glandul penian si astfel preputiul sa ramana blocat dincolo de glandul marit : ori in santul balanopreputial sau si mai incolo, undeva pe trunchiul penisului si astfel sa apara starea de parafimoza. Este indicat sa actionezi in continuare pentru a intinde inelul fibros in vederea largirii deschiderii preputiului incat decalotarea sa se produca si in starea de erectie maxima a penisului. Pana in acel moment in
timpul intretinerii fiecarui act sexual exista un risc potential de a se putea produce starea nedorita de parafimoza. Multa sanatate!

| Carinaaaaaaaaa a răspuns:

Încearcă si vezi ce si cum. Nu ne putem da cu părerea