| elenalolo09 a întrebat:

am avut un accident in timpul actului si am luat la un interval de o ora si jumatate pastila de a doua zi. De atunci sunt cam speriata si am spus sa astept. Am avut recent dureri abdominale ca acele crampe pe care le avem cand trebuie sa vina ciclul menstrual, sanii mei s au marit putin si dor f putin in partea laterala ( cand palpez simt ca s au si intarit putin) nu am avut greturi sau ameteli. Ciclul trebuia sa imi vina ieri si inca nu a venit dar inca am crampele abdominale. Credeti ca e vreo sansa de sarcina? Sau doar efecte adverse ale pilulei ( am luat o pe 3 martie). Maine o sa ma duc sa iau un test sa verific oricum, dar daca o sa fie pozitiv imi puteti spune Clinici sau Spitale de ginecologie sigure in Bucuresti ( care sa nu ceara nici f mult ) pentru un posibil avort?

10 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Avortul iti poate provoca si o sterilitate definitiva, din pacate, iar peste ani ai sa regreti amarnic.
Gandeste-te bine si daca nu vrei sa pastrezi copilul - in caz ca ai ramas - ia in considerare ca ai putea ferici un cuplu care nu poate avea copii.
Acestia te pot ajuta cu analize, hrana adecvata, vitamine si tot ce ai nevoie ca sa ai o evolutie normala a sarcinii si sa nasti un copil sanatos!

| elenalolo09 explică (pentru PsihoSex):

Buna ziua stiu acest lucru, insa sunt in facultate si nici nu imi permit sa tin posibila sarcina, nici sa anunt parintii deoarece acestia sunt foarte stricti. Multumesc mult pentru sfat.

| PsihoSex a răspuns (pentru elenalolo09):

Oricat ar fi de stricti, sunt unicii tai parinti, si se presupune ca te-au facut din dragoste! Atunci, orice ar fi, trebuie sa te ajute, pentru ca nici ei nu sunt perfecti, toti putem gresi, si oricui i se poate intampla un accident!
De aceea este si foarte recomandabil sa fie destule prezervative la indemana, sa se cunoasca perfect modul de aplicare/derulare, cu presarea varfului, exact cum se arata in prospect, si dupa act, igienizare imediata, fara a se conta pe "calendar", care a facut multi tineri parinti.
Iar facultatea va fi acolo si peste multi ani, dar sanatatea ta e cea mai importanta, si sa nu iti mutilezi aparatul reproducator!
Sa speram totusi ca e o alarma falsa, si pe viitor veti avea mai multa grija!

| Violleta2022 a răspuns:

Bineintelss ca exista o sanse minima de sarcina, ca pastilele astea au o eficienta de 95%, putand fii inefective pentru anumite persoane.
Totusi, erai in perioada fertila cand ai avut accidentul?
Daca nu erai, pastila a fost luata inutil.
In orice caz, pastila de a doua zi este o bomba hormonala care iti da peste cap tot sistemul hormonal pentru o perioada de 6-12 luni. Din momentul in care ai luat pastila, nu se mai poate numara nici un ciclul menstrual, pentru ca totul vine aleator: ciclu, ovulatie si mulet alte efecte secundare.

Un test corectd e sarcina se face DUPA 21 de zile de la ultima partida sexuala. Orice test facut inainte de 21 de zile, va arata negativ si este facut inutil.

Cum tu ai avut incidentul in 3 martie, testul de sarcina se poate face abia dupa 25 Martie, ca sa fie facut corect.

In ce privesc spitalele si clinicile din Bucuretsi, au tarife fixe si nu le vor modifica pentru tine sau altcineva, ca nu-ti permiti tu sa le platesti.

In orice caz, mai asteapta pana pe 25 martie si fa un test corect de sarcina, ca sa fii sigura de rezultat.

| elenalolo09 explică (pentru Violleta2022):

Multumesc mult, nu am spus ca vreau sa isi schimbe tariful doar am intrebat de sugestii ca sa nu ma duc intr-un loc unde as putea pati ceva rau si intocmai ca stiu ca tarifele sunt fixe si de aceea am intrebat de preturi. Nu e ca nu imi permit ci doar sa stiu cat strang.

| Violleta2022 a răspuns (pentru elenalolo09):

Tarifele nu sunt fixe, fiecare medic si fiecare clinica, are voie sa practice ce pret doreste.
De patit nu prea ai ce patii, dar nu se stie niciodata... oricum, daca esti minora, este bine sa mergi cu mama, ca in caz de ceva grav, sa poata lua decizia pe loc, sa semneze pentru o operatie sau interventie.

| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care conform calculelor menstruatia urma sa inceapa in data de 18 Martie, in cazul unui ciclu menstrual cu lungimea de 28/29 de zile reiese ca OVULATIA ar fi urmat sa se produca in data de 4 sau 5 Martie si pastila cotraceptiva administrate in data de 3 Martie a fost folosita cu circa 1-2 zile inainte de a fi eliberat ovulul din foliculul ovarian si in aceste conditii cel mai probabil hormonii au blocat eliberarea OVULULUI si din acest motiv in proportie de peste 95-98% a devenit IMPOSIBILA formarea sarcinii. Cel putin teoretic sepoate considera ca pastila si-a facut efectul si din acest motiv au inceput sa se produca crampele abdominale si celelalte semne care corespund celor ce apartin simptomelor premenstruale. Fiindca hormonii din pastila contraceptiva ajunsi in organism deregleaza activitatea hormonala normala ceea ce afecteaza si deregleaza la randul ei desfasurarea ciclului menstrual. Din acest motiv ziua de pornire, a menstruatiei poate fi modificata intr-o masura mai mare sau mai mica insa imposibil de anticipat ca numar de zile, Testul de sarcina pe baza urinei facut maine va avea o acuratete/precizie de cel mult 70-75% fiindca va fi facuta mult prea devreme adica inainte cu 4-5 zile, fata de data optima de efectuat 24/25 Martie. Un test cu rezultatul 100% VALABIL/VALID si CORECT se poate obtine prin analiza de sange beta-hCG efectuata intron laborator de analize medicale. Probabilitatea de sarcina in acest caz se poate aprecia practic ca fiind 0 (zero). Multa sanatate!

| anonim_4396 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Acea ''d-na'' DonnaAlba nu se putea sa se abtina la a raspunde in probleme care ii depasesc ''inelectul'' si sa nu debiteze din nou aberatii imbecile. Este incapabila sa inteleaga ca pastila a fost folosita cu 1 sau 2 zile inainte de eliberarea OVULULUI, adica in momentul optim pentru a fi impiedicata OVULATIA.

| elenalolo09 explică (pentru corbulalbrosu):

Va multumesc mult pentru informatii, sper sa fie doar efecte adverse ale pastilei.

| sofisis a răspuns:

Nu cred ca esti gravida. In Bucuresti la maternitatile de stat ai sanse la tarife mici. Gen maternitatea Bucur, undeva la 250 lei. La Pantelimon, tot p'acolo. Oricum, la stat.