| justmeandyou2A a întrebat:

Am facut-o cu prietenul meu pe data de 21, luna aceasta! Am facut-o neprotejat dar ei nu si-a dat drumul in mine. problema este ca pe 23 m-a luat dureri, crampe si a inceput sa imi curga sange ( prima data maroniu apoi asemanator cu cel de la menstruatie!
Menstruatia mi s-a terminat pe 4 luna aceasta si trebuia sa imi vina pe 1 martie! Credeti ca sunt insarcinata? care e diferenta intre menstruatie si sangerarea de implantarea?
p.s nu am avut niciun simptom, decat dureri in partea de jos!

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Stiind data urmatoarei menstruatii adica 1 martie inseamna ca ciclul tau menstrual este regulat si in consecinta probabi ca ovulatia s-a produs in 15-16 februarie si in aceste conditii dupa 5-6 zile de la ovulatie adica in data de 21 februarie devenea imposibila formarea unei sarcini deoarece in acel moment in uterul tau nu mai exista nici urma de ovul. Ar putea fi vorba de o menstruatie doar daca ciclul tau menstrual este neregulat sau din cauza unei dereglari hormonale foarte intense. In nici un caz nu poate fi vorba de o sangerare de nidatie deoarece aceasta se produce cel mai devreme dupa trecerea a MINIM 7-8 zile din momentul realizarii fecundari ovulului care in cazul tau se putea produce in 21 februarie, ziua intretinerii sexului. De asemenea sangerarea de nidatie se reduce la aparitia a 2-3 picaturi de sange de obicei intro singura zi, si cu totul rar pe parcursul a maxim 2 zile. Probabil este vorba de o menstruatie insa una oarecum anormala deoarece se produce la mai putin de 21 de zile perioada considerata ca fiind minima in cazul celui mai scurt c.m. normal cel de 21 de zile. Cele 2 fete/d-re/d-ne care ti-au propus sa-ti faci test de sarcina se pare ca sunt complet neinformate daca nu stiu ca un rezultat considerat corect/valid se poate obtine DOAR dupa trecerea a minim 10 zile de la ultimul act sexual printr-o analiza de sange sau dupa trecerea a minim 21 de zile in cazul efectuarii testului acasa pe baza urinei.Rezultatul oricarui test efectuat inainte de atingerea concentratiei minim detectabile de hormon de sarcina hCG in sange sau urina va fi intotdeauna NEGATIV inasa si INCORECT. Probabilitatea de a fi insarcinata este teoretic IMPOSIBILA. Multa sanatate.

| justmeandyou2A explică (pentru corbulalbrosu):

Si urmatoarea menstruatie cand ar trebui sa imi vina?

| Emilian65 a răspuns:

Din calcule reiese ca nu erai in perioada fertila. Nefiind in perioada fertila si neejaculand in tine, sansele de sarcina sunt minime.

| BeatriceRamo a răspuns:

Cred ca esti la menstruatie, nu cred ca esti insarcinata deoarece daca ai spus ca pe 4 ti s-a terminat menstruatia, atunci perioada de fertilitate, ar fi trebuit sa fie undeva pe 13 14 februarie, dar avand in vedere ca nu stiu daca, ai un ciclu regulat si alte detalii de gen, fa'ti un test de sarcina maine dimineata sa fii sigura! Succes

| Amsm a răspuns:

Cand esti insarcinata, simti junghiuri in burta. Eu nu am avut sangerarea de implantare cand am fost insarcinata. Da, e mai bine sa iti faci un test de sarcina dimineata, cu prima urina, un sure check de preferinta, e mai sigur decat barza. happy

| justmeandyou2A explică:

Cand ar trebui sa imi vina urmatoarea menstruatie?