| bombonica22 a întrebat:

Am început anticoncepționalele in prima zi de menstra, Artizia. Doresc sa știu dacă pot întreține relații sexuale neprotejate după ce mi se termina menstra 3-4 zile, adică dacă sunt protejata, sau trebuie sa aștept cele 7 zile, și in a 8-a sa am relații neprotejate. Iau pastilele la ora fixa. Și încă o întrebare, nu are nimic dacă le iau înainte sau după masa nu? Adică am inteles ca se iau oricând.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Pastilele AC pot fi administrate la orice ora din timpul zilei cu conditia ca toate pastilele urmatoare pastile sa fie administrate intotdeauna la aceeasi ora. Daca prima pastila folosita de pe primul blister/folie se administreaza in primele 12-16 ore ale primei zile de menstruatie atunci protectia contraceptiva se instaleaza din acel moment si pot fi intretinute contacte sexuale neprotejate cu ejacularea spermei in vagin incepand exact din acel moment. Doar in situatia in care nu esti sigura/convinsa ca menstruatia a inceput in acel moment/acea zi, doar in acel caz pentru siguranta maxima in primele 7 zile se va folosi si o alta metoda de protectie contraceptiva suplimentara, urmand ca din a 8-a zi sa se poata intretine contacte sexuale care sa nu mai fie intrerupte, deoarece ejacularea spermei in vagin a devenit posibila din acel moment. Succes in activitate. Multa sanatate!

| bombonica22 explică (pentru corbulalbrosu):

Deci mie mi-a venit oricum pe la 10 și ceva dimineața, și gen pastila am luat o prima data pe la 21:15, oricum se pune ca prima zi de ciclu, am luat la acea ora pentru ca atunci am vrut sa o formez sa o iau mereu. nu trecuse 12 ore, deci eu am avut protecție după 4 ore, la fel și in seara aceasta.

1 răspuns: