| bombonica22 a întrebat:

Am început anticoncepționalele in prima zi de menstra, Artizia. Doresc sa știu dacă pot întreține relații sexuale neprotejate după ce mi se termina menstra 3-4 zile, adică dacă sunt protejata, sau trebuie sa aștept cele 7 zile, și in a 8-a sa am relații neprotejate. Iau pastilele la ora fixa. Și încă o întrebare, nu are nimic dacă le iau înainte sau după masa nu? Adică am inteles ca se iau oricând. Mulțumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Holiday a răspuns:

"În cazul în care nu aţi utilizat contracepţie hormonală în luna anterioară
Începeţi utilizarea Artizia în prima zi a ciclului, adică în prima zi de sângerare menstruală. Începeţi cu
o pilulă marcată cu ziua corectă din săptămână. De exemplu, dacă ciclul dumneavoastră începe
miercuri, începeţi cu pilula marcată „Mi". După ce aţi luat prima pilulă, luaţi o pilulă în fiecare zi
urmând direcţia săgeţilor, până aţi terminat toate cele 21 de pilule din cutie. Astfel, Artizia
funcţionează imediat şi nu este nevoie de altă metodă contraceptivă.
Puteţi, de asemenea, să începeţi să utilizaţi Artizia între zilele 2 şi 5 ale ciclului, dar în acest caz
trebuie să folosiţi o metodă contraceptivă suplimentară (metodă de barieră) în primele 7 zile ale
primului ciclu."

Nu ar fi fost mult mai usor sa citesti prospectul decat sa asculti diverse idei de la unii care de multe ori nici ei nu stiu?!?

| bombonica22 explică (pentru Holiday):

Hei, am citit dar nu am inteles foarte bine. Deci in cazul meu dacă am început acum in prima zi de ciclu sunt protejata după prima pilula, nu?

| Violleta2022 a răspuns (pentru bombonica22):

NU, NU esti protejata dupa prima pilula, ti-am mai spus!
Ca sa-si faca efectul anticonceptionalele, prima luna cand le iei, nu esti acoperita si poti ramane insarcinata.
DECI: IA PAUZA 1 luna de la sex, sau fa protejat cu prezervativ, abia din luan a doua de pastile anticonceptionale, esti acoperita si poti sa facis ex fara grija unei sarcini.

ATENTIE: anticonceptionalele NU te protejeaza de bolile venerice precum: SIDA (HIV), Sifilis, gonoree, HPV (care produce si cancerul de col uterin), clamidia, trihomonas samd.

| bombonica22 explică (pentru Violleta2022):

Da, așteaptă tu 5 ani, și ia pastilele așa in continuare. Cică o luna

| Violleta2022 a răspuns (pentru bombonica22):

Te manaca rau, asa-i?
Esti libera fetita la sex, chiar din clipa asta, du-te si te intinde cu cine iti iese in cale, ca tare bine o sa-ti fie dupa aceea.
Copchile din astea ca tine am vazut destule la viata mea, sunt satula de prostia care va domina si de plansetele de disperare, de dupa aceea.
Dar, pana nu ti se intampla tie, nu o sa crezi.

24 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pastilele au nevoie de 1 luna de zile ca sa-si faca efectul. luna in care nu esti inca acoperita si poti ramane insarcinata, daca intretii raportui sexuale neprotejate.
Pastilele se iau in fiecare zi la aceeasi ora, indiferent ca-i dimineata, pranzul sau seara.

| FoxyM a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu ai cu cine vorbi aici, daca esti utilizator de pastile nu e bine, ca dai sfaturi nu e bine si ca te contrazice desi mai pune intrebarea tot nu e bine, hai sa mergem acasa ca nu putem vorbi cu oameni ca acestia...

| Violleta2022 a răspuns (pentru FoxyM):

Parac o vad peste 1 luna ca vine sa ne intrebe de ce nu i-a venit ciclul, desii ia anticonceptionale...

| FoxyM a răspuns (pentru Violleta2022):

Ce as mai rade

| bombonica22 explică (pentru FoxyM):

Tu nebuno, stai calma. Am fost la ginecolog și am protecție din prima zi de când am luat, fiindcă le am început in prima zi de ciclu. Ești varza și se parca ca ai parte de fu**ai o data pe luna

| FoxyM a răspuns (pentru bombonica22):

Sunt foarte calma draga dar tu nu stie vorbeste romanestelaughingFa ce vrei ca asta depinde de tine nu de noi.

| bombonica22 explică (pentru FoxyM):

Eu vorbesc destul de românește dar se pare ca tu ești prea proasta pentru acest site mai ales sa fi in măsura sa îți dai cu părerea eronat. Cum ziceam, dacă vezi maciuca o data pe luna normal ca atunci e perioada ta cea mai sigura

| FoxyM a răspuns (pentru bombonica22):

Tu esti o nesimtita incurabilă! Ia tu măciucă zilnic ca vad ca esti nesatula!

| bombonica22 explică (pentru FoxyM):

Mai bine sa am parte decât ca tine, o data pe sezon

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Oral; asta-i cea mai buna rezolvare. Succes.

| FoxyM a răspuns:

Salutare! Aceste pastile se ia la ore fixe fara sa se consume grefe, antibiotice sau ceai de sunatoare, deoarece reducerea efectul acestora. Daca esti in saptamana de pauza, nu ai voie sa intreti relatii intime decat cu prezervativ.In fiecare luna, dupa a 10 pastilă poti avea contact sexual neprotejat.Niciodată nu întretine relatii intime neptotejate in saptamana de pauza si in primele noua zile de pastile consumate. Daca asculti de acestea va fi foarte bine.

| bombonica22 explică (pentru FoxyM):

Zici totul eronat fără a știi. uita te pe prospect, in săptămâna de pauza ești protejata 100%, alta era întrebarea dar văd ca nu sunteți in cunoștiință de cauza.

| FoxyM a răspuns (pentru bombonica22):

Dar daca te crezi asa desteapta, de ce nu ai intrebat doctorita ginecolog care ti-a recomandat pastilele tot ce nu stiai si vi aici pe TPU? Mai ales ca este prima luna cand iei pastilele mai vrei sa si isi faca efectul...haha nu se poate, si dai funda celui care iti da informatie dupa net, mai inteligent.Eu iau pastile de 8 luni sunt foarte bune si stiu totul despre ele si iti e greu sa intelegi ca nu ai voie nici daca iei prima luna pastile nici a 5 a sau a 80 a ca doar dupa ce ai luat a 10 a pastila pot avea contact sexual neprotejat.Ce sa protejeze daca tu de abia iei primele pastile, 5 zile de mestruatie si vrei relatii sexuale in a 7 a zi...Crezi ca au ingrediente pentru extrateresti de vrei efect instantaneu? Treaba ta, tu alegi ce doresti.

| Holiday a răspuns (pentru FoxyM):

"...haha nu se poate, si dai funda celui care iti da informatie dupa net,."

Este prospectul acelui produs.

"De pe net" pot fi considerate afirmatiile tale.

"Eu iau pastile de 8 luni sunt foarte bune si stiu totul despre ele si iti e greu sa intelegi ca nu ai voie nici daca iei prima luna pastile nici a 5 a sau a 80 a ca doar dupa ce ai luat a 10 a pastila pot avea contact sexual neprotejat."

Iarasi te afli in eroare. Marea majoritate a pilulelor anticonceptionale, inclusiv astea, te protejeaza si in zilele de pauza.
Ar fi si absurd sa iei anticonceptionale si sa fii protejat doar 11 zile din 28, dupa cum spui tu. Pt ca, dupa tine, 7 zile de pauza nu, plus 10 zile de la prima la a zecea pastila, iarasi nu si raman doar 11 zile, adica de la pastila 11 la 21. Pe bune?!? laughing

| bombonica22 explică (pentru Holiday):

Corect, e nebuna femeia și panicata. Pe prospect scrie clar, m-am mai informat ca prima pastila oferă siguranța însă cât sunt la menstruație normal ca nu fac nimic dar din a 6-a zi când voi începe și mi se va termina asta e rolul lor, de protecție fiiind luate și la început de ciclu. După gândirea ta le iei degeaba

| Holiday a răspuns (pentru bombonica22):

"După gândirea ta le iei degeaba"

Dupa gandirea mea?!? happy Nu cred ca eu gandesc asa...

| bombonica22 explică (pentru Holiday):

Nuuuu, nu tu, ci @10BLUEGIRL10. ai spus bine, după ea ești protejata acolo 3-4 zile. și e incorect, in cele 7 zile de pauza ești protejata fără probleme. Iar eu începând anticoncepționalele in prima zi de menstra sunt protejata după 4 ore. nu după 10000 ani.

| FoxyM a răspuns (pentru Holiday):

Si de ce naiba da funda la prospectul din cutia pe care o are ea acasa? Oameni fara cap, daca eu sunt utilizatoare si am fost la cel mai bun ginecolog nu puteti sa imi spuneti mie ca stiti mai bine.Sa faca ce vrea daca tot stie.

| FoxyM a răspuns (pentru bombonica22):

Atunci de ce vi si pui intrebari aici fata lu peste? nu ai ce face? De ce nu ai intrebat doctorita ginecolog orice intrebare legata de pastile? Ca sa te afli in treaba, tu nu ai prospect in cutie? Din partea mea poti sa faci ce doresti.