| bogdannn9696 a întrebat:

Buna ziua am nevoie de putin ajutor,
duminica dimineata am intretinut relatii sexuale cu prietena mea fara protectie, nu am mai facut lucrul acesta pana acum dar am fost dus de val si am incercat. Acum problema a fost ca nu mai stiu sigur daca am terminat in totalitate in afara, sau daca a existat si acel lichid pre-ejaculator dar cert este ca duminica dupa masa a luat o "pastila de a doua zi". Pana acum nu a avut absolut nicio stare sau senzatie iesita din comun dar de cateva minute mi-a spus ca a durut-o putin burta jos (specific durerilor mensturale, deci ca si cand iii vine ciclul) pentru cateva secunde, cateva impulsuri ca sa fiu mai exact. Ce poate sa insemne asta?

Nu stiu la ce sa ma astept sau cum functioneaza toata treaba asta si sunt putin speriat

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Dar de citit despre efectele secundare ale pastilei aleia ati citit?
Pentru ca este dezastruoasa pentru organsimul ueni fete/femei!

| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca asa numita pastila de a 2-a zi este un medicament care contine o cantitate imensa de hormoni, este recomandat sa se foloseasca NUMAI in cazul in care probabilitatea de a se forma o sarcina nedorita este foarte mare sau sigura si inevitabila si medicul ginecolog in urma consultatiei ajunge la concluzia ca folosirea pastilei contraceptive reprezinta ultima solutie la care se poate recurge pentru a se impiedica formarea sarcinii. Folsirea contraceptivului trebuie facuta cu multa precautie fiindca intotdeauna hormonii sintetici din continutul lor dupa ce ajung in organism provoaca grave perturbari si intotdeauna va deregla activitatii hormonale pe termen lung de cateva luni, si din acest motiv, folosirea pastilei nu ar trebui sa se faca dupa ureche sau asa cum il taie capul prost pe fiecare. Cei care NU au minima informare si le ''confunda'' sau le considera bomboane sau mentosane inofensive, care pot fi ''consumate'' oricand, oricum si ori de cate ori i se nazare fiecaruia ca ar putea exista o infima posibilitate de sarcina in scurt timp vor ajunge sa regrete imbecilitatea prostia facuta cu buna stiinta. Folosirea pastilei contraceptive fara recomandarea medicului reprezinta o grava si crasa IRESPONSABILITATE. De obicei dupa trecerea a 4-7 zile de la administrare se pot produce sangerari slabe cantitativ si de scurta durata de 2 -3 zile, care reprezinta un efect de aparare si o manifestare tipica a organismului ''agresat''. Acea sangerare atipica NU trebuie confundata cu sangerarea menstruala care de obicei cu unele abateri se va produce cam la data la care ar fi urmat daca nu era polosita pastila. Adevaratele dereglari ale ciclului menstrual se vor manifesta in lunile urmatoare si abia atunci vor apare adevaratele dureri ''insuportabile'' si complet inutile....de cap. Multa sanatate!

| christall a răspuns:

Daca a luat pastila a doua zi, cred ca e ok. Poate ii vine menstruatia.

| kandaraki a răspuns:

Iubita ta ia pastile ca pe bomboane? proasta rau.

| BabyThisIsMe a răspuns:

Daca a luat pastila de a doua zi nu va ramane insarcinata. E normal de la pastila respectiva, e foarte periculoasa. Acea pastila nu se ia asa in fiecare zi, numai in situatii naspa rau ( ca la tine de exemplu) pentru ca are simptome adverse ( greata, dureri, etc).
Eu zic totusi sa mai astepte 1 zi, 2 sa vada daca mai are dureri, si daca persista sa mearga la ginecolog.
Nu cred insa ca e asa grav, dar nu sunt medic