| anonim_4396 a întrebat:

Hei hei! Am o mica (mare) problema. Ultimul ciclu l-am avut din 1 iunie pana in 6. Ciclul mi -a intarziat deja 5 zile. In data de 18 am avut un contact sexual. Neprotejat dar nu a ejaculat in mine pentru ca la un moment dat am observat acel lichid pre ejaculator. Si ne-am speriat. Asa ca nu a mai bagat-o si din cauza sperieturii nu a mai iesit nici sperma nici nimic. Sunt sanse sa fiu insarcinata?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Menstruatie = perioada de cateva zile in care se elimina menstra. Ciclu menstrual = perioada cuprinsa intre 2 menstruatii consecutive. Perioada fertila = 4-5 prezile ovulatiei + 1 zide ovulatie + 2 zile considerate marja desiguranta. Sexul in cazul tau a avut loc in afara perioadei fertile astfel ca sansele instalarii unei sarcini chiar si in cazul in care EJACULAREA SPERMEI era facuta voit in vagin nu era mai mare de cateva procente 5-10%.In lipsa spermei si data neprielnica formarii unei sarcini, conduc la concluzia ca NU POTI FI GRAVIDA. Probabilitatea unei sarcini deoarece intotdeauna exista si asa ceva poate fi apreciata la doar 2-3%.

2 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Da, se poate intampla.
Raspunsul precedent ma ajuta, chiar daca este eronat. Ovulatia o ai cu 14 zile inainte de prima zi a menstruatiei urmatoare. Presupunand ca ti-ar veni maine, ovulatia ta ar fi fost pe 20 iunie. In acest scenariu, pe 18 erai FERTILA (scriu si eu cu litere mari, ca vad ca se poarta :) ).
Exista posibilitatea de a ramane din acel lichid preejaculator daca el a fost contaminat cu spermatozoizi (dintr-o ejaculare anterioara a lui in ultimele 48 de ore). Riscul este mai mic decat daca a terminat in tine, dar clar mult mai mare decat acel 2-3% din raspunsul precedent.
Daca esti gravida, trebuie sa discuti cu un ginecolog care iti sunt optiunile. Conform legilor romanesti, poti face o intrerupere de sarcina pana in saptamana a 12-a. Ca sa afli daca esti gravida, poti face deja testul de laborator (se ia sange). Ai in acest link tot ce poti dori sa afli despre el:
http://www.sitemedical.ro/......uman%C4%83
Sau poti astepta pana cam pe 10 si sa faci testul de sarcina de la farmacie. Daca pana atunci ai menstruatia, nu esti gravida, nu mai este nevoie de test. Daca iese negativ dar nu ai avut menstruatia, repeta-l dupa 3 zile.

| ywar a răspuns (pentru SkyPilot):

Eu vad altfel problema... Ele se reguleaza ca alea de pe centura si pe urma pun intrebari de disperate - am ramas, nu am ramas. Cand o faci fara prezervativ trebuie sa te astepti si la consecinte. Marea lor problema este ca nu isi asuma in vreun fel gestul. Asta de fapt e dureros. Ca a ramas - asta e secundar. Poate doar ca a nenorocit o alta viata, fara vina.