| Brunett94 a întrebat:

Am nevoie de un răspuns cât mai concret din partea dumneavoastră. Am un ciclu menstrual neregulat și luna aceasta mi-a venit menstruația pe 5. Prima zi a fost normala Dar deja din a doua zi curgea foarte puțin cantitativ. Am un ciclu care nu este regulat. Am întreținut relații sexuale neprotejate dar prietenul meu e mereu atent. Ceea ce m-a pus puțin pe gânduri este ca nu m-au durut sânii când mi-a venit.
Și pe mine înainte mă dureau și cu o săptămână înainte sa apară menstruația. Acum nu. Decât în prima zi m-a durut rău burta. Îmi puteți spune care poate fi cauza acestei întâmplări?? Mulțumesc anticipat.

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Cantitatea de menstruatie eliminata, fluxul zilnic, culoarea precum si celelalte caracteristici ale MENSTRUATIEI, depind pur si simplu DOAR/NUMAI de gradul de dezvoltare ca si forma, marime, grosime, vascularizare, etc. a ENDOMERULUI format in uter in ciclul menstrual anterior. In cazul ciclurilor menstruale NEREGULATE fiindca timpul de producere a fenomenelor atat hormonale cat si acelor fiziologice si/sau medicale fiindca pot fi/sau sunt foarte diferite de la un ciclu menstrual la altul ca si intensitate dar mai ales ca si lungime si simptomele premenstruale vor fi la randul lor foarte diferite si oarecum conforme cu modul de desfasurare a MENSTRUATIEI respective. De asemenea fiindca este practic imposibil sa se poata stabili corect si exact data eliberarii ovulului si pe baza acesteia sa se poata stabili chiar si cu aproximare perioada fertila a ciclului respectiv, femeile care au ciclul menstrual neregulat sunt "condamnate" sa intretina intotdeauna doar contacte sexuale protejate printr-o metoda sigura. S-ar impune sa fii consultata si sa ti se faca setul complet de analize endocrine pentru a se stabili care dintre glandele tale endocrine nu functioneaza corect si din acest motiv apar dereglarile hormonale care la randul lor provoaca dereglarile permanente ale ciclurilor tale menstruale. Multa sanatate!

| Donutssss a răspuns:

Cat inca menstruatia nu iti vine regulat, apar diferente de genul de la luna la luna: uneori e mai mult dpdv cantitativ, alteori mai putin; uneori dureaza mai multe zile, alteori mai putine. Si simptomele difera de la luna la luna, asa ca in special daca ai probleme de sanatate cunoscute ce cauzeaza cicluri neregulate, nu ar trebui sa te ingrijorezi prea tare.
In ceea ce priveste relatiile sexuale...nu ar fi mai usor daca v-ati proteja, sa nu mai fie nevoie sa treci prin stresul asta luna de luna sau cand ceva pare putin in neregula? Nu zic ca sansa de a ramane insarcinata e mare, daca sunteti atenti, dar exista.
Oricum, parerea mea e ca ar fi bine sa mergi la un control, sa vezi care este problema cu menstruatiile si sa te linistesti happy