| Maiaaiaia a întrebat:

Am nevoie de un sfat. In urma cu 2 săptămâni am avut contact sexual protejat cu prezervativ cu câteva zile înainte si chiar in ziua ovulației. Țin să menționez ca nu am o viață sexuala regulată, adică se întâmpla sa fac sex doar de câteva ori in anumite perioade ale anului si de fiecare data dup aceste perioade simt un disconfort al organismului, de exemplu de fiecare data simt o usturime in timpul urinării dupa raporturile sexuale, balonare, crampe. La moment. De câteva zile mi s au mărit sanii si ma dor, precum si urinez frecvent dar puțin.Astăzi pe data de 11 iulie trebuie sa mi vina menstruația dar inca nu mi-a venit. Chiar daca m ai am de așteptat, totuși mi-e frica ca nu cumva sa fiu însărcinată. Alte simptome nu am. Va rog mult sa mi spuneți cam cat de posibil este sa fie o sarcină, la moment nu pot lua un test de sarcină. Va mulțumesc

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca protectia folosita adica prezervativul a ramas intreg/intact la terminarea fiecarui contact sexual, in acest caz cel putin teoretic se poate exclude in proportie de peste 97-98% (garantia oferita de prezervativ) posibilitatea de a se putea forma o sarcina. De asemenea fiindca au aparut posibilele simptome premenstruale reprezentate de tumefierea si durerile aparute la nivelul sanilor, se poate considera ca nu poate exista o sarcina si exact din acest motiv in zilele urmatoare in mod sigur se va porni menstruatia. Multa sanatate!

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Simptomele pe care le ai sunt din cauza ca se apropie menstruatia.
Fiind contact sexual protejat, daca prezervativul nu s-a rupt, sansele ca sa ramai insarcinata sunt minime. Deci, stai linistita!
Daca menstruatia mai intarzie 5-6 zile, poti face un test de sarcina.