| Anonimus5656 a întrebat:

Bună seara, aș avea o întrebare pentru femeile trecute printr-o sarcină. Care sunt primele simptome ale unei sarcini și când apar acestea? Am facut sex cu iubitul meu luna aceasta in jur de vreo 6-7 ori de fiecare dată protejat cu prezervativ (când a simțit ca îsi da drumu a ieșit deșii avea prezervativ ), am verificat de fiecare dată sa vedem dacă s-a spart /rupt (fie cu mână fie cu apă) și nu era spart sau rupt. Țin să menționez că ultima menstruație am avut-o in intervalul 4-8 iulie (4 zile ). Viitoarea menstruație urmeaza să mi vina aproximativ peste o săptămână. De câteva zile am niște simptome ciudațele am o durere usoară sub burta in zona uterului când și când (mai mult un disconfort).Am o ușoară senzație de greață(care țin să mentionez am mai avut-o si in trecut și nu eram însărcinată) Și in seara asta am avut așa niste balonări și multe gaze, senzație de greață din când în când care ține câteva minute.(M-am gândit ca poate mi s-a aplecat pentru că am mâncat cu poftă)
Pot fi acestea simptomele unei sarcini nedorite?

10 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Simptomele de sarcina sunt la fel indiferent dacă e dorita sau nedorita. La început simptomele sarcinii sunt la fel cu cele prenesreuale, numai intarzierea ciclului și un test de sarcina te pot lamurisi teste la început pot fi neconudente, la mine la prima sarcina abia al treilea a ieșit pozitiv, cand aveam deja, 5, 6 sapramani. Și dacă prezervativul nu se rupe tot ai 1% șanse de sarcina, pot avea Los scurgeri imperceptibile pe l lângă. Noi asa ne-am trezit cu fiul nostru cel mic de 5 ani acum. Ai fi mult mai fericita dacă ai alege sa respecți planul Creatorului și pe viitor ai face sex numai după căsătorie. Când ai alături un bărbat care îți e dedicat la bine și la rău și își asuma sa fie tatăl copiilor chiar programari, viata e mult mai luminoasa.

| Violleta2022 a răspuns:

Simptomele de sarcina apar dupa 3 saptamani de la fecundarea ovului, iar lipsa menstruatiei este primul semn ca esti gravida.

Nu toate femeile au greturi, varsaturi si dureri de burta cand raman gravide, asta depinde de la femeie la femeie, unele neprezenatnd nici un simpton de acest fel pana cand nasc.

Ce experimentezi tu acum cu durerile de uter, burta si imbalonarea NU sunt simptome de gravidie, ci de deranjament stomacal, de la o macare care ti-a produs gaze.
Retine: simptomele de sarcina apar dupa 3 saptamani de la fecundare, nu la cateva zile dupa sex, ca o posibila sarcina este cat bobul de mazarea acum, si nu poate prezenta nici un simptom.

| Anonimus5656 explică (pentru Violleta2022):

M-ați mai liniștit puțin. Si azi văd că persistă balonarea și starea de greață. Doar că eu m-am mai confruntat și in urmă cu câteva luni cu stări asemănatoare doar ca atunci nu făcusem sex încât să mă îngrijorez. Am citit pe net ca astfel de simptome pot semnala o sarcină.Și am fost foarte speriată pentru că am 17 ani și știți cum e, nu prea e o mândrie pentru părinții, școală.

| dullcat a răspuns:

Buna.In locul tau as astepta sa vina menstruatia, iar daca intarzie sa faci un test de sarcina dupa 10 zile.Ce descrii sunt simptome normale tipice perioadei premenstruale.Nu are sens sa iti faci griji acum.

Poti citi aici:
https://www.catena.ro/sindromul-premenstrual-spm-informatii-importante

Si aici despre sarcina:
https://www.reginamaria.ro/......nsarcinata

https://www.doc.ro/......nsarcinata

| Anonimus5656 explică (pentru dullcat):

Din ambele link uri in cel de despre sarcina cu simptomele mele ma încadrez la greață, o greață ușoară, care țin să menționez am mai avut-o și in urmă cu câteva luni dar nu m-am îngrijorat pentru că atunci nu întreținusem raporturi intime cu cineva. Cred ca am sindromul premenstrual, sincer m-ați mai liniștit. Vă mulțumesc

| dullcat a răspuns (pentru Anonimus5656):

Cu placere.Ai grija de tine si fii cu capul pe umeri.

| Eireann a răspuns:

Nu apar simptomele de sarcina atat de repede, stai calma.

| sammie a răspuns:

După 25 de zile de la sex încearcă să faci un test de sarcină. Dacă îl faci în mai puțin de aceste zile, va arăta negativ mereu.

| Robert2526 a răspuns:

Daca faci mereu sex protejat, nu vad cum de te poti gandi ca ai ramas insarcinata. Sincer iti zic, fara urma de ironie, nu mai face sex, esti la o varsta la care este clar ca nu esti pregatita mental pentru asta, te ingrijorezi inutil.

| Anonimus5656 explică:

Țin să vin cu un update, mi-a venit ciclul ieri dar este mult mai ușor față de alte luni, are de a face? Și durerea de burta este diferită simt înțepături in zona pelvină, dureri de spate. Mai citisem pe net ca poți să ai menstruație peste sarcină. Ar trebui să-mi fac griji?