| deea2sabau a întrebat:

Am o intrebare, am intretinut relatii sexuale cu prietenul meu eu eram virgina, m-a fraierit, mi-a spus cuvinte frumoase doar ca sa ma ademeneasca ca sa-si bata joc de mine si eu i-am cazut in plasa. Atunci aveam 17 ani si vreo 9 luni, acuma luna viitoare urmeaza sa fac 18 ani. Mai am ceva mesaje de la el. As putea sa fac o plangere la politie? Vreau sa ma razbun, pentru tot ce mi-a facut prin orice mijloace chiar daca as mai inflori cateva minciuni

11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Infloritul prin cateva minciuni se numeste marturie mincinoasa si se pedepseste cu inchisoarea. Din razbunarea asta, vei reusi sa aungi tu insati in inchisoare, sa ii platesti lui niste depagubiri uriase si sa ai toata viata cazier. Nu te prosti, daca nu te-a fortat, ci te-a convins, nu este vina lui. Poate a facut ceva imoral ca te-a mintit ca va veti casatori si nu a facut-o, dar la 17 ani raspunderea iti apartine integral tie si parintilor tai care nu ti-au oferit o educatie suficient de solida incat sa nu fii usor de dus in pat.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu te judeca nimeni, decat pentru ca vrei sa faci o infractiune. E normal sa te judece lumea cand tu sustii ca vrei sa comiti o infractiune grava. Tu nu ai pus o intrebare normala, ci una foarte serioasa, in care ti-ai exprimat dorinta de a comite o infractiune grava doar pentru a-ti satisface un hatar de adolescenta. Nu stiu daca iti dai seama cat de serios este asta si in ce loc te gasesti. dar da, e normal sa fii judecata pentru intentia ta si e normal ca lumea sa iti spuna ca e urat, grav si extrem de periculos ceea ce gandesti si intentionezi

| darrio2007 a răspuns:

La 17 ani si 9 luni cred ca puteai avea taria sa il refuzi politicos.Dar, trebuie sa recunosti, ca si tie ti-a placut.Atata timp cat nu te-ai impotrivit, sa fii sanatoasa.Si marturia mincinoasa se pedepseste.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu ti au convenit raspunsurile la cealalata intrebare si crezi ca aici ai alte sanse?

Ti sa zis, atat timp cat ai consimtit actul sexual nu sa petrecut nimic ilegal, si sa depui marturii mincinoase la politie e infractiune.

Poti sa pui aceeasi intrebare la nesfarsit, tot tu porti cea mai mare parte din vina... la aproape 18 ani fiind destul de capabila sa iei decizii care iti influenteaza propria viata.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Si nu ti s-a raspuns? ti sa zis clar si raspicat

"Declaratii false la politie insemna inchisoare " Ce nu ai priceput?

Si nu te judecam, iti expunem realitatea

| RAY a răspuns:

E mult prea mult timp trebuie sa dovedesti ca tea violat ceea ce numai poti dovedi nici ca tea obligat, plus ca de la 16 ani poti face sex,asa ca asta e, nu vad ce atata te plangi va plac badboys apoi va plangeti, daca era baiat cuminte, plictisitor asa ca a fost ce ai vrut urli pe aici, ce ai fi vrut nunta? e ceva normal sa fi vrut doar sex de la tine

| corbulalbrosu a răspuns:

Se pare ca nu ai citit sau nu ai luat in considerare raspunsul la o alta intrebare de-a ta. Ti-ai exprimat inca de atunci temerile ca ai putea fi "fraierita" si totusi ai cedat tentatiilor fiindca asa virgina cum erai doreai si tu sa faci sex chiar cu riscul ca ai putea sa regreti dezvirginarea ta in cazul ca nu va continua relatia. Acum tragi ponoasele. http://www.tpu.ro/......nic-el-e/.
14 Martie 2015 17:36

corbulalbrosu a raspuns : "Prin modul de a se comporta cu tine nu merita nici macar un minim sentiment de iubire dara-mi-te sa-i mai oferi "pe tava" virginitatea ta.Stai asa cum esti pana in momentul in care il vei gasi pe cel care va merita cu adevarat acel moment unic si de neuitat pentru amandoi.Sunt ferm convins ca vei regreta foarte mult si foarte curand daca vei ceda la insistentele lui. Pa, pa." Trebuie sa intelegi ca regretele sunt tardive iar razbunarea este o fapta nedemna fiind catalogata ca atare ca fiind "arma prostului". Multa sanatate.

| Fatamuntilor a răspuns:

Nu face asta!
Marturia mincioasa se pedepseste conform art.260 Cod Penal citez,, Art. 260

Mărturia mincinoasă

Fapta martorului care într-o cauză penală, civilă, disciplinară sau în orice altă cauză în care se ascultă martori, face afirmaţii mincinoase, ori nu spune tot ce ştie privitor la împrejurările esenţiale asupra cărora a fost întrebat, se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani.''
egeaz.net/cod-penal-actualizat-2011/art-260-cpen
Cu toate ca in momentul de fata esti minora, raspunzi pentru faptele tale!
Da, poti face plangere la politie, insa trebuie sa relatezi faptele INTOCMAI cum s-au petrecut fara a MINTI! Dar e greu de probat pentru ca ai depasit varsta la care relatiile sexale cu minorii sunt interzise!
Eu zic sa lasi balta si sa inveti ceva din acesta experinta!

| RAY a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Plangere la politie pentru ce anume? nu a violato ea a facut sex de buna voie cu baiatul ala, ce vina are baiatul ala?

| Fatamuntilor a răspuns (pentru RAY):

Ray,am inteles ca fata vrea sa razbune pe baiat depund marturie mincioana! Nu cunoaste legile, nu stie ca marturia mincinoasa se pedepseste, si nu stie ca din punct de vedere legal este,, apta pentru sex''
A facut sex de buna voie? De ce vrea sa depuna plagere?
Nu i-a placut?(aici sunt rea )

| petry04 a răspuns:

E vina ta...