| Turica_Andreea_1997 a întrebat:

am o intrebare legat de o posibila sarcina: eu am avut menstruatia de pe 2 ianuarie pana pe 9, iar pe data de 24 ianuarie am avut contact sexual neprotejat, este posibil sa fi ramas insarcinata?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Se stie ca hormonul de sarcina hCG este produs de placenta si producerea hormonului incepe din momentul implantarii ovulului fecundat in endometru adica din momentul nidatiei. Deoarece nidatia se produce de obicei dupa circa 7-9 zile dupa fecundarea ovulului (implicit a sexului), producerea si aparitia acestui hormon hCG in sange se poate testa cel mai devreme dupa minim 8-10 zile de la data ultimului sex (si in cazul tau). Deci din data de 24 ianuarie cele minim 8-10 zile reprezinta 1-3 februarie data dupa care se poate efectua testul de identificare a hormonului in sange printr-o analiza efectuata intr-un laborator de analize medicale. Determinarea hormonului in urina se poate face dupa unii producatori de teste dupa 14 zile insa majoritatea accepta ca pentru un rezultat considerat corect/valid testul se poate efectua numai dupa trecerea a minim 21 de zile.

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Da.Erai in perioada fertila.

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Pff.uite de asta aveti stres, facand sex neprotejat, va exouneti atat unor boli, dar si unei sarnice nedorite.
Nimeni nu stie ce s-a intamplat in intimitatea voastra, cat de fertila erai in acea perioada.
Astepti sa treaca 14 zile si fa un test de sarcina, ori o analiza de sange sa vezi care este situatia.
O zi buna happy

| corbulalbrosu a răspuns:

Un raspuns corect depinde in primul rand de tipul ciclului tau menstrual, adica daca este regulat sau neregulat. In cazul unui ciclu menstrual regulat cu lungimea medie de 27-29 de zile, perioada fertila singura in care o femeie poate ramane insarcinata a fost intre 10 si 17(18) ianuarie. In acest caz ovulatia se putea produce in data de 14-15 ianuarie si putea fi fertilizat pana im maxim data de 16 ianuarie. Daca nu ati facut sex cu 4-5 zile inainte de ziua de ovulatie (14-15 ianuarie) cu ejaculare obligatorie de sperma in vagin, rezulta ca n-au existat spermatozoizii necesari sa fecundeze ovulul.Un ovul nefecundat in urmatoarele 2-3 zile de la producere ei se dezintegreaza iar resturile ovulului sunt resorbite de organism, deci ovulul dispare efectiv. In concluzie in data de 24 ianuarie in organismul tau nu a mai existat un ovul viabil care sa poata fi fecundat deci posibilitatea formarii unei sarcini teoretic este imposibila. In cazul in care ciclul tau menstrual este unul neregulat cu diferente mari inte cicluri ca durata/lungime a lor, stabilirea perioadei fertile devine imposibila.Fiindca ovulatia se poate produce oricand si din acest motiv intr-un astfel de caz nu se poate da un raspuns clar sau corect. Din aceste considerente in cazul unui ciclu menstrual neregulat intotdeauna sexul trebuie sa fie protejat pentru a se evita o sarcina nedorita. Multa sanatate.

| Turica_Andreea_1997 explică (pentru corbulalbrosu):

Pai chestia este ca menstruatia nu-mi vine reguat

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Turica_Andreea_1997):

In cazul ciclului menstrual neregulat, nimeni nu poate determina in ce moment se produce ovulatia astfel ca posibilitatea de a se forma o sarcina exista mereu si din acest motiv sexul se face doar protejat, sau cu un partener experimentat care are capacitatea sa-si coordoneze si controleze perfect ejacularea. Daca nu se porneste menstruatia pana luni sau marti se poate face testul de sarcina prin analiza de sange incepand de miercuri 3 februarie, al carui rezultat fa fi corect/valid.

| Turica_Andreea_1997 explică (pentru corbulalbrosu):

Dar dupa cate zile pot face un test de sarcina?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Turica_Andreea_1997):

Se stie ca hormonul de sarcina hCG este produs de placenta si producerea hormonului incepe din momentul implantarii ovulului fecundat in endometru adica din momentul nidatiei. Deoarece nidatia se produce de obicei dupa circa 7-9 zile dupa fecundarea ovulului (implicit a sexului), producerea si aparitia acestui hormon hCG in sange se poate testa cel mai devreme dupa minim 8-10 zile de la data ultimului sex (si in cazul tau). Deci din data de 24 ianuarie cele minim 8-10 zile reprezinta 1-3 februarie data dupa care se poate efectua testul de identificare a hormonului in sange printr-o analiza efectuata intr-un laborator de analize medicale. Determinarea hormonului in urina se poate face dupa unii producatori de teste dupa 14 zile insa majoritatea accepta ca pentru un rezultat considerat corect/valid testul se poate efectua numai dupa trecerea a minim 21 de zile.

| Emilian65 a răspuns:

Nu, pentru ca nu erai in perioada fertila. Perioada fertila este de obicei intre a 14-a si a 16-a zi de la inceperea menstruatiei. Ori tu erai in a 22-a zi dupa menstruatie cand ai facut sex.

| sofisis a răspuns:

Da, posibil este la orice contact sexual neprotejat.

| Klandestin a răspuns:

Doar voi stiti ce ati facut, si mai ales ca neprotejat, ai riscat, vezi tu, daca nu iti vine menstruatia, e posibil sa fii insarcinata