| Simona1245 a întrebat:

Mi-am inceput viata sexuala cu iubitul meu in urma cu 2 luni, suntem de 2 ani impreuna, el are 23 si eu 17 ( nu judecati diferenta de varsta ), il iubesc foarte mult si el pe mine, doar ca poate nu m-am acomodat eu cu ideea de a face sex, dar pur si simplu nu simt o oarecare placere, el incearca in toate felurile posibile sa ma faca sa ma simt bine, eu nu i-am dat de inteles ca nu prea ma simt bine cand facem asta si incerc sa par normala din punctul asta de vedere, oare ar trebui sa ii spun ca nu simt vreo placere? Sa nu zic ca prima mea experienta sexuala a fost groaznica, el a fost foarte tandru si mereu ma intreba daca ma doare, daca sunt bine, nu ma brusca si chiar m-ar mai fi asteptat mult timp doar ca a fost dorinta mea sa ii pot oferi ceva mai mult dupa doi ani, consideram ca la 15 ani nu era ok sa-mi incep viata sexuala chiar si la 17 nu este ok doar ca si eu am vrut asta, am vrut sa experimentez si sa vad cum se simte. Prima oara simteam o durere aproape insuportabila la fel si in urmatoarele 2-3 dati, dar dupa a fost bine nu mai simteam nimic dar placerea aia nu mai apare.

12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Esti inca foarte mica si inceperea vietii sexuale atat de devreme da adesea genul asta de probleme. Ginecologul la care ai fost inainte de inceperea vietii sexuale trebuia sa te atentioneze ca graba ta iti poate afecta pe termen lung viata sexuala si ca poti strica totul din cauza ca nu mai poti astepta vreun an.
Trebuie sa mergi din nou la ginecolog, sa faci o consultatie amanuntita cu ecografie si analize de secretie si cultura de col uterin. Daca toate astea sunt normale, inseamna ca problema este strict legata de incapacitatea normala de a suporta acte sexuale la o varsta prea frageda. Daca nu esti pregatita fizic dar fortezi nota, corpul tau recepteaza primul act sexual ca pe un viol si pe toate celelalte la fel. In plus, tu vanezi orgasmul, ceea ce in situatia ta face mai mult rau. Trebuie sa ai rabdare, poate dura ani multi de zile, si poti avea nevoie de foarte foarte multa rabdare din partea partenerului, de ajutor de la ginecolog si, eventual de la un psiholog. T trebuie sa te relaxezi, sa nu te mai gandesti la placerea ta, ci numai la a lui, sa te daruiesti complet si fara nici o rezerva si sa nu astepti placere in urmatorii 5-6 ani. daca o fi sa vina, e binevenita. NU uita ca tu nu poti avea o viata sexuala perfect normala deocamdata, ai doar 17 ani si esti femeie, o sa dureze ani de zile pana organsimul va trece peste acest soc. daca mai asteptai un an sau un an si jumatate, ar fi fost de o mie de ori mai usor, dar graba strica mereu treaba si mii de fete care isi incep viata sexuala precoce ajung sa regrete fiindca cunosc tarziu sau deloc implinirea ca femei tocmai din pricina grabei. Rabdare, intelepciune, daruire fara a astepta nimic in schimb, multa imaginatie in pat, daruieste si tu si fa si tu tot ce crezi ca i-ar face placere, mergi si discuta cu ginecologul, cu psihologul, cauta suport moral la mama ta (care ca femeie te poate ajuta sa depasesti frustrarea) si o sa treaca si asta.

| SabinaAndreea a răspuns (pentru Brigaela):

Nu are nici o treaba varsta.Iti spun din propria experientawinking

| Brigaela a răspuns (pentru SabinaAndreea):

Eu iti spun din niste studii medicale, facute pe zeci de mii de femei, nu pe una singura. E adevarat ca nu toate femeile care isi incep precoce viata sexuala au probleme de genul asta, dar riscul este de peste 100 de ori mai mare.

| Zenithf a răspuns:

Practice makes perfect. Este normal ca inca sa nu simti placere, nici nu te cunosti bine, cred ca nici el nu are nu stiu eu cata experienta, daca a fost cu tine 2 ani si te-a asteptat, cred ca este un baiat cinstit si nu a mers la... prestatoare.
Vaginul este organul care rezista la tavaleala, este cel mai putin inervat si este dificil daca nu imposibil de obtinut orgasm vaginal.
Cele mai sensibile sunt clitorisul (are cica de 5 ori mai multe terminatii nervoase decat glandul penian) si labiile mici. Acolo trebuie lucrat, cu grija, sa nu se irite.
Preludiu prelungit, cu betisoare parfumate, muzica si lumina calda, cand esti pregatita sa treceti la stimularea zonelor intime si apoi la sexul propriu zis. In unele pozitii se poate stimula si clitorisul in acelasi timp si atunci ajungi si tu pe valuri.

| corbulalbrosu a răspuns:

Ai un libidou extrem de scazut. Cele 2 luni s-ar putea sa nu fie suficiente pentru a trece peste trauma initiala asa ca mai prefa-te o vreme ca esti multumita, satisfacuta dar nu il vei putea pacali la nesfarsit.De asemenea ar fi normal sa faci sex pentru a ajunge si tu la orgasm oricat ar fi de de slab ca intensite/manifestare. In astfel de situatii nu ajuta nici fanteziile nici un alt partener, poate un sexolog sau de ce nu un psiholog. Sper ca pe viitor sa ai parte de fericire si multa placere.

| neutrino a răspuns:

Sau schimbi partenerul sau mergi la medic.

| Emilian65 a răspuns:

Foarte frumos din parte lui ca prima data a fost tandru cu tine. Dar la fel de tandru sa fie si in urmatoarele dati cand faceti sex. Nu fi disperata ca nu ai ajuns la momente deosebite de placere, pentru ca acestea apar pe parcurs. Este adevarat ca in doua luni de cand faceti sex, trebuia sa fi ajuns pe cele mai inalte culmi ale fericirii, dar o vina poate o ai si tu, pentru ca poate iti este frica sa nu ramai gravida.

| Alcyon a răspuns:

Ce orgasme vrei dupa doar doua luni? Sunt femei care abia dupa cativa ani reusesc, cu chiu cu vai, sa ajunga la placere. Esti inca micuta. Mai intai trebuie sa-ti cunosti singura corpul si sa vezi pe cont propriu cum poti obtine un orgasm. Tu vrei sa scrii romane, cand nu stii nici macar alfabetul. Nu esti anormala: pur si simplu, sexul nu e ce vezi prin filmele porno. Femeile au nevoie de mult timp, ca sa se trezeasca.

| Geezgirl a răspuns:

Dar tu știi măcar ce ți-ar plăcea să faci în pat? Ce se simte cel mai bine de până acum? Fă o listă. Împărtășește-o cu el.

| Retw1983 a răspuns:

E perfect normal, așa este la început încearcă totuși să vorbești cu el și să îi spui. Cât despre diferența de vârstă, te înșeli!

| Simona1245 explică (pentru Retw1983):

Cum adica ma insel la diferenta de varsta? Stiu ca este mai mare decat mine cu mult, dar avem o relatie frumoasa

| Retw1983 a răspuns (pentru Simona1245):

E perfect normal, o repet dacă era mai mare cu 15-20 de ani era o problemă.