| Petre5783 a întrebat:

Bună ziua, am o întrebare urgenta, în urma cu 2 zile eu si prietena mea am avut un contact sexual protejat, după care am mers și am ejaculat in toaleta și undeva după 20-25 de minute am avut alt contract sexual neprotejat, de data asta a durat doar 15-20 de secundă, după care am decis sa ne oprim fără un motiv,nu am ejaculat nimic oricum, dar este posibil să rămână însărcinată dacă aveam cumva urme mici de spermă pe vârful penisului de la prima ejaculare? Nu sunt sigur daca aveam sau nu, dar totuși.
Va rog din suflet sa imi răspundeți rapid.

8 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru informarea ta CORECTA, trebuie sa stii urmatoarele :
1.) -- intotdeauna dupa ce s-a produs ejacularea, in mod cert, sigur, in interiorul penisului ramane lipita pe peretii uretrei o anumita cantitate se sperma care la inceput este vascoasa, lipicioasa si foarte aderenta. Aceasta sperma de regula dupa trecerea a circa 5-15 minute, intra intr-un proces natural de fluidizare in urma caruia devine tot mai lichida si va incepe sa se scurga/prelinga imperceptibil putin cate putin in urmatoarele 2-3 ore in afara penisului. S-au altfel spus, pe toata durata celei de a 2-a reprize de sex, de fapt are loc o ejaculare continua de sperma, care este imposibil de evitat, in cazul in care barbatul NU urineaza inainte de a incepe cel de al 2-lea act sexual.
2.) -- De asemenea ar fi trebuit sa fii deja bine informat, ca sa stii ca pentru a se forma/lua nastere o sarcina, in mod absolut OBLIGATORIU trebuie sa fie intrunite minim 2 conditii, cu precizarea ca cele 2 conditii trebuie sa se produca in acelasi timp, (simultan/concomitent) si anume :
1-) In primul rand trebuia sa fi stiut ca femeia poate sa ramana insarcinata NUMAI/DOAR in singura situatie si anume, atunci cand sexul este intretinut in PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual, adica sexul are loc in 1-a sau in toate cele 4-5 zile situate inaintea zilei de ovulatie, sau fix in ziua ovulatiei cand apare OVULUL VIABIL in uter. Doar in acel caz si numai in acel moment se poate produce fecundarea ovulului de catre un spermatozoid care poate sa provina NUMAI/DOAR din sperma autentica, deci NU poate sa apara si in lichidul preejeculator.
2-) Sarcina poate sa ia nastere/sa se formeze doar daca sperma ajunge in mod cert, sigur IN VAGIN (indiferent de cantitate) in una sau in toate cele 4-5 zile considerate a fi in perioada fertila. Fiindca nu ai prezentat informatiile strict necesare cum ar fi;
-- data la care a inceput ultima menstruatie,
-- data la care au fost intretinute actele sexuale,
-- tipul ciclului menstrual, daca este REGULAT sau NEREGULAT,
intr-o asemenea situatie NU se poate formula un raspuns care sa fie sigur, cert si catusi de cat si precis si corect, ci din pacate in astfel de situatii pot fi formulate numai/ doar simple PARERI si PRESUPUNERI mai mult sau mai putin subiective in privinta posibilitatii si/sau a probabilitatii de formare a sarcinii in acest caz. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Da, este posibil sa fi ramas gravida dupa al doilea contact sexual.

| ancaval a răspuns:

Câți ani aveți?

Dacă nu știți prea multe, de ce mai faceți așa ceva? Dacă rămâne gravidă, ce faceți cu copilul? Văd că ți frică de o sarcină, altfel nu ai fi aici. Și dacă ți-e frică, interesează-te cu ce se mănâncă. Chiar nu e o joacă + copilul are drept la viață.
Și nu trebuie să te superi pe mine!

| Petre5783 explică (pentru ancaval):

Ambii avem 18.
Eu nu am pretins in primul rând că nu sunt informat.
Și dacă dau această întrebare este nu pentru că nu cunosc,sau pentru că sunt un profan, ce se gândești doar la satisfacerea propriilor placeri, fără a se gândi la consecințe, ci o dau pentru că sunt sigur că sunt care au conștinte mult mai vaste în ce privește acest subiect, ce ar putea să-mi ofere un răspuns.
Argumentele dumneavoastră sunt irelevante, puteți foarte bine nici să nu vă mai dați cu părerea dacă aveți de gând doar să îmi aduceți la cunoștință lucruri care nu îmi ajuta deloc cazul, și pe care în mod implicit pe cunosc.

| ancaval a răspuns (pentru Petre5783):

Dacă fata e perfect sănătoasă, cu ciclu regulat, era în perioada fertilă și tu ai mai avut ceva pe acolo, atunci DA, se poate să fie și gravidă.
Dar, oricum, o sarcină NU se formează atât de ușor. În cazul vostru...depindeți de noroc, că noi nu cunoaștem detaliile, deci NU putem da un răspuns sigur.

| darrio2007 a răspuns (pentru Petre5783):

Degeaba ai 18 ani. Gandesti ca unul de 13 ani.

| nojudgements a răspuns:

Cred ca e posibil in masura în care urmele de sperma ce au ramas pe canalul penisului s au amestecat cu lichidul preejaculator. Daca ea era in perioada fertila, e posibil
Daca greșesc, sa ma corecteze cineva

| Petre5783 explică (pentru nojudgements):

Da,dar nu a fost niciun lichid preejaculator in acel moment, sunt sigur de asta.
Mulțumesc pentru răspuns.