| DorinCRS a întrebat:

Buna ziua!
Am o nelamurire si as dori sa intreb aici.
Este vorba de o posibila sarcina? Prietena mea a avut CM prima zi pe 30 Martie (joi) care a tinut.o 2 zile si sambata aproape deloc (CM este regulat de 28zile). Am intretinut relatii neprotejat in a 3 a zi sambata, si duminica fara a termina afara. Din prima zi de CM a inceput Yasmin. Dupa 4 zile spune ca o dor sanii si i-a aparut impuritati pe fata. Dupa 8 zile a facut un test de sarcina care a iesit negativ, insa durerile de sani si impuritatile persista, iar dupa aproape 2 sapt a observat cateva picaturii rozalii pe slip. Teoretic urm. CM ar trebui sa fie pe 26 Aprilie. Este posibil sa fie insarcinata?

4 răspunsuri:
| Nextone a răspuns:

Nu cred a e posibil sa fie insarcinata. Spune-i sa incerce aplicatia "Calendarul menstruatiei". Acolo ii arata si perioaa fertila si cand trebuie sa vina ciclul si cand sansele sarcinii sunt reduse.Asa nu mai trebuie sa calculezi de fiecare data.

| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul descris NU exita nici-o posibilitate de a se forma/naste o sarcina din 2 motive si anume : 1. ) fiindca in cazul in care ciclul ei menstrual este regulat cu o durata de 28 de zile in primele 9-10 zile teoretic formarea unei sarcini este foarte mica iar in primele 3-5 zile este chiar si practic imposibila, 2. ) Formarea unei sarcini devine IMPSIBILA in cazul in care se incepe administrarea de pastile AC cu incepere din prima zi de menstruatie. Folosirea anticonceptionalelor provoaca dereglari hormonale in organism ceea ce poate produce reactii adverse diferite cum ar fi cefalee, migrena, dureri la nivelul sanilor etc. In primele 2-3 luni de folosire a acestor pastile AC se pot produce sangerari slabe, intermitente inainte de terminarea pastilelor, insa acest lucru nu reprezinta a stare/situatie anormala, deoarece menstruatia adevarata se va produce la 2 - 3 zile dupa terminarea celor 21 de pastile de pe folie/blister. Testul de sarcina a fost efectuat absolut inutil/fara rost, iar restul problemelor aparute sunt normale. Multa sanatate!

| DorinCRS explică (pentru corbulalbrosu):

Am inteles. Multumesc mult pentru raspuns! Sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Daca nu ati facut sex si in perioada fertila, nu poate fi gravida in urma actelor sexuale din zilele de 1 si 2 aprilie.