| Daiii a întrebat:

Am o problema, mi-a intarziat menstruatia 4 zile si am o scurgere alba. Am facut un test de sarcina in prima zi de intarziere si unul la 4 zile, dar ambele au iesit negative. Imi puteti spune va rog, care ar putea fi motivul intarzierii?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Dereglarile hormonale si implicit cele ale ciclului menstrual reprezinta de obicei motivul principal in astfel de cazuri de neincepere a menstruatiei la data calculata sau preconizata. Fiindca nu ai mentionat daca ai intretinut contacte sexuale in actualul ciclu, si daca au existat acte sexuale in ce conditii si in ce moment al ciclului s-au produs pentru a putea presupune existenta unei sarcini instalate in uter fiindca si din acest motiv ar putea intarzia menstruatia. Rezultatul testului de sarcina pe baza urinei care sa fie garantat in proportie de 100% ca este VALID/VALABIL se poate efectua doar dupa trecerea a 7 zile de intarziere fata de data calculata. In cazul in care ciclul tau menstrual este de tipul NEREGULAT, ar fi bine sa fii consultata atat de un medic endocrinolog, cat si de un medic ginecolog. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ambele teste au fost facute incorect!
Pana la 7 zile de intarziere, orice test este facut incorect si va arata negativ, chiar daca esti insarcinata!

| sofisis a răspuns:

Pai ar putea fi o dereglare, o raceala sau o sarcina.

| Daiii explică (pentru sofisis):

Pai daca testele au iesit negativ? Au trecut deja 23 de zile de la actul sexual, cred ca ar trebui sa se fi vazut o sarcina, zic eu.