| Anonimuss0000001 a întrebat:

Am si eu o intrebare daca am 16 ani si sunt virgina iar prietenul meu a ejaculat doar foarte, foarte putin pe labii fara sa o introduca in vagin, exista vreo sansa sa raman insarcinata?

13 răspunsuri:
| Bianca1001Bia a răspuns:

Din pacate pentru tine exista un risc maricel, nu stii cand ai perioada fertila, mai ales daca sperma aia a si ajuns in vagin, eu zic sa ramai virgina!laughing pentru cele mai negre cazuri... dupa 4 saptamani de la incident poti face un test de sarcina, in cazulin care pana atunci nu iti vine ciclul

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă lichidul seminal ( sperma ) sau lichidul preseminal intră în contact cu secreţia ta vaginală, atunci EXISTĂ risc de sarcină!

Secreţia vaginală facilitează pătrunderea spermatozoizilor în vagin!

"Este important de retinut faptul ca o femeie poate ramane insarcinata cu un himen intact si fara un contact sexual direct (penetrare)!
Contactul dintre sperma si zona genitala poate facilita patrunderea spermei in vagin si instalarea unei sarcini.
Un himen intact nu trebuie considerat metoda contraceptiva!"
- SURSA :
http://www.sfatulmedicului.ro/......ninei_7764

Vezi alte DETALII la linkul :
http://www.tpu.ro/......mai-mul-i/

Vezi alte detalii despre lichidul preseminal la linkul :
http://www.clopotel.ro/......r-141.html

Toate cele bune.

| corbulalbrosu a răspuns:

Probabilitate exista insa una extrem de mica. Posibilitate de a se intampla insa este si mai mica. Daca nu ai fost in perioada fertila atat probabilitatea cat si posibilitate de a ramane insarcinata dispar complet.Pe viitor mai multa atentie cand va veti mai juca asa.

| RebecaDragomir a răspuns (pentru corbulalbrosu):

"Probabilitate exista insa una extrem de mica. Posibilitate de a se intampla insa este si mai mica."

chiar nu inteleg ce ai vrut sa zici.

cat despre perioada fertile de care zici, la 16 ani e foarte probabil sa nu stii exact momentul cand are loc ovulatia, deci, ar trebui sa iei in considerare riscul maxim. Nu stiu sa iti dau un procent de sanse, dar sanse exista. Am o colega de clasa, care a ramas fix in acest fel insarcinata si a fost nevoita sa faca avort. Desigur, a fost si putin ghinionista, dar iti zic ca se poate ramane asa.

daca nu a trecut prea mult timp de atunci, daca as fi in locul tau as lua o pastila din aia de urgenta, nu as risca

| corbulalbrosu a răspuns (pentru RebecaDragomir):

Se pare ca nu ai habar de calculul probabilitatilor.De asemenea am admis ca exista posibilitatea deci nu am exclus ca s-ar putea totusi intampla. Insa acel procentaj este atat de mic incat de regula nu se ia in calcul si este considerata ca o marime neglijabila.(este si cazul colegei dar care este privit ca o exceptie). Te intreb, dupa tine ce varsta trebuie sa ai ca sa reusesti sa scazi 14 din data prezumtiva a viitoarei menstruatii pentru a afla posibila data a ovulatiei si astfel sa-ti determini si perioada fertila? Cat despre ultima recomandare a ta ar fi bine sa o incerci prima data pe propriul tau organism, sa vezi ce ti se intampla si abia dupa aceea sa o recomanzi si altora. Daca nu ai stiut acea pastila se administreaza doar in cazul in care medicul ginecolog constata ca sarcina este inevitabila. Inca sper ca eliberarea sa se reglementeze si sa se faca doar pe baza de reteta.

| RebecaDragomir a răspuns (pentru corbulalbrosu):

In primul rand pastila aia se elibereaza fara prescriptive medicala. Daca tu vrei sa fie altfel, poti face o sesizare.dar daca tipa face un copil, il cresti tu cu mamica ta? Si cum isi da seama medical ginecolog ca o sarcina este inevitabila? Tu doar faci pe prostul, sau chiar esti?

Afla ca organismal de care vorbesti nu e matematica pura, ovulatia nu este atat de stricta cum crezi tu happy

| corbulalbrosu a răspuns (pentru RebecaDragomir):

Eu am mai multa practica in acest dimeniu decat ai tu varsta.Tu ce crezi ca invata in cei 6 ani de facultate acel medic ginecolog? Ce si cum sa palavrageasca pe facebook sau in vreun bar? Invata sa va salveze pe voi niste inconstiente. Aceasta ii este meseria sa stabileasca prin cunostintele si experienta sa orice boala ai avea nici nu se pune problema de stabilire a unei posibile sarcini.Dai dovada de prostie crasa sau de o ignoranta infioratoare punand o astfel de intrebare puerila. Vorbesti in totala necunostinta de efectele ulterioare provocate de acei hormoni sintetici extrem de daunatori organismului si sistemului endocrin.Nu ti-as dori sa incerci efectele pe pielea ta. Foarte rau ca se elibereaza fara recomandarea expresa a medicului ginecolog deoarece este singurul care poate aprecia necesitatea administrarii acelei pastile.Si in incheiere da organismul in milioanele de ani s-a reglat iar medicii au descifrat in cea mai mare parte mecanismele.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru RebecaDragomir):

De asemenea ar fi foarte indicat ca inainte de a mai da "lectii" unor prosti care au mai multa scoala decat ai tu ani de viata sa te informezi si sa inveti atat stiinta necesara in acest domeniu cat si respectul civilizat in relatiile interumane. Halal societate cu asemenea exemplare.

| RebecaDragomir a răspuns (pentru corbulalbrosu):

"Te intreb, dupa tine ce varsta trebuie sa ai ca sa reusesti sa scazi 14 din data prezumtiva a viitoarei menstruatii pentru a afla posibila data a ovulatiei si astfel sa-ti determini si perioada fertila?"

"Dai dovada de prostie crasa sau de o ignoranta infioratoare punand o astfel de intrebare puerile"

Asta ca tot discutam despre exemplare din societate. Ciatele minunate iti apartin chair tie, domnul cu ani de experienta in sex mai mult decat am eu viata. Asa s-a inteles, chiar tu ai spus-o, ma bucur ca te lauzi cu vasta ta experienta in sex

Pastilele alea se elibereaza fara prescriptive emdicala, deoarece s-au facut studii si s-a constatat ca se pot administra fara supravegherea unui medic. Si crede-ma ca stiu felul in care se decid medicamentele eliberate pe baza de prescriptive medicala si stiu si efectele care le are asupra organismului.

Suntem zilnic expusi la tot felul de pericole cel putin comparabile cu efectele negative ale hormonilor sintetici. SI in plus, chiar si despre aceste efecte negative, studiile nu au evidentiat clar efectele pilulei respective, dar sunt sigura ca domnul medic ginecolog aici de fata stie despre ce vorbesc. Daca fata aia ramane insarcinata te oferi sa ii cresti tu copilul?

"Daca nu ai stiut acea pastila se administreaza doar in cazul in care medicul ginecolog constata ca sarcina este inevitabila."

Ca urmare a ceea ce ai scris cu mana ta, revin cu intrebarea mea si te rog sa nu mai icnerci sa te faci ca nu vezi ce am intrebat. Cum isi da seama medical ginecolog la cateva ore de la actul sexual daca o sarcina exte inevitabila. Daca ocolesti sa dai un raspuns, inseamna ca parerea ce mi-am creat-o despre tine este cea bunawinking

"Si in incheiere da organismul in milioanele de ani s-a reglat iar medicii au descifrat in cea mai mare parte mecanismele. "

Daca fata nu are un ciclu regulat, ovulatia poate avea loc si intr-un alt moment domnul doctor ginecolog, 6 ani de facultate si nici atat nu stii?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru RebecaDragomir):

Se pare ca habar n-ai ce este temperatura bazala? si de ce se determina in cazul unei iminente sarcini. Afla domnisoare "superinteligenta" ca inainte cu cca 48 de ore de eliminarea ovulului din ovar temperatura corpului se schimba si incepe sa creasca iar in momentul ovulatiei aceasta temperatura creste brusc si se stabilizeaza ramanand constant ridicata pana in preziua urmatoarei menstruatii.Pe langa acest mod simplu al temperaturii bazale se iau in calcul si celelalte date care coroborate iti fac o imagine mai mult decat clara cu privire la probabilitatea instalarii unei sarcini. Poate mintea ta cat a unei libelule va intelege ca indiferent cat de neregulat este un ciclu momentul ovulatiei se poate determina cu destula precizie. Consider ca am fost suficient de explicit. Punct.

| mihai69 a răspuns:

Da.

| LoveStoryLoveYou a răspuns:

Pai, presupun ca daca a avut sansa sa ejaculeze pe labii, te-a si pipait, si tot felul de chestii. Si da, exista sanse sa ramai insarcinata. Folositi prezervativ.
Dar, iti dau un sfat. La 16 ani n-ar trebui sa-ti pese de scoala? Iti distrugi viitorul cu prostii, cu momente fericite dar trecatoare. Mai bine asteapta pana la 18-20 de ani. Opinia mea. Inca o data iti spun. Folositi prezervativul, si ti-as spune sa faci si un test sau doua de sarcina din prima urina de dimineata. O seara frumoasa.

| Cristinutzaa2806 a răspuns:

Fa-ti un test de sarcina ca sa stai linistita